+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Yaprağını dökmeyen bitkiler nasıl boşaltım yapar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yaprağını dökmeyen bitkiler nasıl boşaltım yapar
  çok güzel bir çalışma teşekkürer yarım ettiğiniz için 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ağaçlar yapraklarını niçin dökerler? Ağaçların yapraklarının dökülmesi ile boşaltımla ilgisi

  Bu durumun birden çok sebebi var. Bunlardan ilki ağaçların su ihtiyacıyla ilgili. Ağaçlar yapraklardan terleme yoluyla dikkate değer bir miktarda su kaybederler. Soğuk havalarda toprakta genellikle donmuş halde bulunan suyu emmek zordur, bu durum da ağacın yapraklardan kaybettiği suyu tealfi edemeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden kimi ağaçlar bu şekildeki su kaybını önlemek için yapraklarını kış gelmeden önce dökerler.

  Buna ek olarak ağaçların yapraklarını dökmelerinin başka bir sebebinin ağaçlarda, hayvanlarda bulunan boşaltım sistemlerine benzer bir boşaltım sisteminin bulunmamasıyla ilgili olduğunu biliyoruz. Bildiğimiz gibi her organizma, yürüttüğü metabolik etkinliklerin sonucu olarak bir takım atıklar üretir. Bu atıkların, genellikle birkitiklerinde zehirli özellikte olabileceklerinden, organizma bünyesinden atılmaları gerekir. Bizim idrar ya da dışkıyla kolayca bu atıklardan kurtulabilmemiz söz konusuyken ağaçlar için durum böyle değildir, çünkü onlarda bizimkine benzer bir boşaltım sistemi yoktur. Bu yüzden metabolik atıklar yaprak hücrelerinde vakuol adı verilen organcıklarda, kristaller halinde biriktirilir. Yaprakların her kış mevsimi öncesinde dökülmesiyle de bitkiler bu atıklardan kurtulmuş olurlar.
+ Yorum Gönder


bitkiler nasıl boşaltım yapar