+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Sinaps ve çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sinaps ve çeşitleri
  sinapslar hakkında bili arıyorum?? 2. Mine
  Devamlı Üye

  sinapslar hakkında bili arıyorum??


  Sinapslarda uyartının geçişi 05 ml/sn’ de tamamlanır. Bu süre elektriksel iletime göre uzunca bir süre olduğundan buna sinaptik gecikme denir.Bir sinir peş peşe uyarılırsa sinaptik boşluğa bırakılan maddelerin diğer sinirde oluşturduğu impuls sayısında azalma görülür. Bna sinaptik geçiş yoğunluğu denir. Sinirlerin aşırı çalışmasını önlenmesi bakımından yararlıdır. Bu sinirler bir süre dinlendikten sonra yeniden uyarılırsa uyartıya normalden daha kolay iletilir. Buda sinapslarda bilgi toplandığını başka bir deyişle hafızanın sinapslarda olduğunu göstermektedir. Beyinde sinapstik boşluk(hafıza) çoktur.
  Uyartı çeşidi uyartıların sinir hücrelerine taşınma biçimi ve hızı aynı olmasına rahmen farklı şiddette tepkime nasıl oluşur ? Bunu söyle acıklayabiliriz .Ses kulağa hava titreşimi halinde gelir. Her dalga kulağa geldiğinde yeni bir impuls başlatır ve uyartı kulağa ne kadar sık gelirse kulaktan beyindeki işitme merkezine o kadar çok impuls gönderir. Çok fazla impuls gelen beyinde kaslara gönderdiği impulsları sıklaştırır. Beyinden kaslara gelen impulsların sıklaşması kas kasılmasının sıklaşmasına tepkimenin şiddetlenmesine neden olmaktadır. Uyartı eşik şiddetinde veya eşik şiddetinin üstündeki bir değerde olsa bile impulsların sinir hücrelerindeki iletilme biçimi ve hızı hep aynıdır .

  Sinapslarda İletim Hızı :

  1-Sinirin ğeşpeşe uyarılması
  2-Doku sıvısının PH değerinin değişmesi
  3-Oksijen miktarının normalden az olması
  4-Kimyasal maddeler ve kafeinli maddeler sinaptik iletimi aktive eder. Uyku hapı sinaptik iletimi yavaşlatır. Morfin tamamen durdurur
+ Yorum Gönder


sinaps çeşitleri,  sinaps tipleri,  sinaps ve çeşitleri