+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Cennetlik insanlar kimlerdir? Cehenneme gidenler orada sürekli mi kalacaklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cennetlik insanlar kimlerdir? Cehenneme gidenler orada sürekli mi kalacaklar
  Cennetlik insanlar kimlerdir? 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  “İman edip salih amel işleyenler var ya, işte onlar cennet halkıdır; onlar orada sürekli kalıcıdırlar.” (Bakara, 82)

  Sadece mümin olan insanlar cennete girebilecek
  Cennete girebilmek için imanın bütün şartlarını yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Herhangi birinde eksik olsa zaten iman etmiş sayılmaz. Mesela Hz. Muhammed’e (asm) iman etmeyen Yahudi ve Hıristiyanlar da cehennem ehlindendir.
  "Muhammed'in nefsini kudret eliyle tutan zâta yemîn ederim ki, bu ümmetten her kim -Yahudî olsun, Hıristiyan olsun- beni işitir, sonra da bana gönderilenlere inanmadan ölecek olursa mutlaka cehennem ehlinden olacaktır." (Müslim)
  Ancak İslamiyet’ten önce yaşamış ve kendi zamanındaki peygambere iman etmiş mü’minler bundan hariçtir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Cennetlik insanlar kimlerdir?


  - Kendi rızası için mücadele edenleri,
  b- Her türlü ibadet ve musibete karşı sabır gösterenleri cennetle müjdelemektedir. Çünkü bunlar mücadele ve sabır gibi eleme yasalarını başarı ile geçenlerdir.
  2- Bakara 214 / 32 - Yoksa siz ey mü’minler! Kendinizden evvel geçenlerin halleri hiç başınıza gelmeden ( hemen ) cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle ezici sıkıntılar, kımıldatmaz zaruretler dokundu ve öylesine sarsıldılar ki hatta peygamber ve beraberinde bulunan mü’minler; Allah’ ın yardımı ne zaman olacak derlerdi, bilin ki Allah’ ın yardımı muhakkak yakındır.
  Allah yolunda ezici sıkıntıların ve kımıldatmaz zaruretlerin isabet ettiği ve bu sarsıntılara rağmen yılgınlık göstermeyenlerin cenneti hak edecekleri anlaşılmaktadır.
  3- Saf 10 / 551 - Ey iman edenler! Size öyle bir kazanç

+ Yorum Gönder