+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Uçurtma çeşitleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uçurtma çeşitleri nelerdir
  Uçurtma çeşitleri nelerdir? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Uçurtmanın, her dilde ayrı bir adı olmasına rağmen (uçurtma, drachen, vlager, kite vs.) genelde bilinen adı ‘kite’dir. Kite ismi İngilizcede adı ‘kite’ olan zarif bir yırtıcı kuştan olan çaylak kuşundan gelmektedir.

  Uçurtma, bir ipe bağlı olarak uçurulan oyuncak, üstü kâğıt, naylon ya da ipekle kaplı tahta bir iskeletle bunun ucunda dengeyi sağlayan bir kâğıt kuyruktan oluşur. Ancak denge düzeneği uygun düzenlenmişse kuyruksuz da uçabilir. Eşkenar üçgen, altıgen, dörtgen gibi geometrik şekillerde ya da balık, kuş, yılan, ejderha, kelebek lamba şeklinde yapılabilir.

  Uçurtma sadece rüzgârda havalanır, yönünü rüzgâr ve uçurtmanın ipini elinde bulunduran ayarlar. Uçurtmanın yapacağı hız, varacağı yükseklik, havada çizeceği şekiller, düşmesi ve kalkması onu idare edenin yeteneğiyle uçurtmanın yapılış şekline bağlıdır.

  İlk uçurtmanın neye benzediğini hiç kimse bilmemektedir. Ancak tarihçilerin geneli, çeşitli bilgi ve belgelere dayanarak, ilk uçurtmayı 3000 yıl evvel Çinlilerin uçurduğunu ve Çin’in Weifeng şehrinin uçurtmacılar başkenti olduğu ifade ederler.

  Çeşitli savaşlarda haberleşme, düşmanı korkutma ve gövde gösterisi yapma aracı,
  Köylülerin hasat mevsiminde eğlence ve bolluk olması için tanrılara yakarış aracı,
  Yeni doğan bebeklerin üzerinden kötü ruhları kovma aracı,
  Karada otururken, dev balıkları havadan yakalama aracı gibi pek çok etkinlikte kullanıldığı bilinir.

  Çin’de doğup uzak doğuda hızla yayılan uçurtma ünlü kâşif Marco Polo tarafından Malaya adalarından satın alınarak, Hollanda’ya götürülmüş ve bu şekilde Avrupa ülkeleri uçurtmayı tanımış burada da sevilerek hızla yaygınlaşmıştır. Avrupa’ya ulaşan uçurtma burada ciddi bir değişim geçirerek çift ipli, dört ipli uçurulmak suretiyle havada şekiller çizen gösteri uçurtmaları haline dönüştürülmüştür.

  Avrupa ve Amerika’da da aynı uzak doğuda olduğu gibi, uçurtma eğlencenin de ötesinde çeşitli etkinliklerde kullanılmıştır.

  Bunlara ise şu örnekleri verebiliriz:

  1884 de Guglielmo Marconi Atlas Okyanusu’nun bir kıyısından diğerine yaptığı radyo yayınlarında uçurtmayı anten yükseltmek için kullanmıştır.
  1749’da Alexander Wilson, yerden yukarıya doğru yükseldikçe hava sıcaklığındaki değişiklikleri saptamak amacı ile uçurtmaları kullanmıştır.
  1752’de Benjamin Franklin, yağmurlu havada uçurtmayı kullanarak uçurtmanın ipine bağladığı metal anahtara yıldırımın düşmesiyle yıldırımın doğal bir elektrik kaynağı olduğunu ispatlamıştır. Ancak yıldırım çarpmasından sonra hayatta nasıl kaldığı sorusuna tarihçiler hala cevap verememektedir.
  1847 yılında Kanada ile Amerika arasında bulunan Niagara nehri üzerine kurulacak olan asma köprünün ipleri, kıyıdan kıyıya uçurtmalar vasıtası ile taşınmıştır.
  1890 yılında William Eddy 'nin yaptığı uçurtmalar, Meteoroloji bilimi için ve hava tahmini için kullanılmaya başlanmıştır.


  İlk en eski uçurtmalar, tek bir düzlem üzerine yapılı olan klasik uçurtmalardır. Her ne kadar bu uçurtmalar çok farklı şekil ve büyüklükte olabiliyorlarsa da ana dizayn fazla geliştirilememiştir. Ancak Eddy'nin uçurtma üzerindeki sabit parçaları güçlendirmesi ve bu parçaları artırması, uçurtmaları tek düzlemden 2 boyutlu ve üç boyutlu düzlemlere çıkarmıştır.

  İlk kutu şeklinde uçurtma 1893 yılında Avustralya’da William Hangreve tarafından yapılmıştır ve bu uçurtmanın kaldırma kuvvetinin tek düzlemli uçurtmalara göre daha iyi olduğu görülmüştür. Yine 1893 yılında Hagreve'in kutulardan oluşan tren şeklindeki uçurtması ile yeterli kaldırma kuvveti sayesinde insanın ayağını yerden kesmeyi başarmıştır ve böylelikle Wright kardeşler rüzgâr performansını test ederek ve kutu uçurtmadan da esinlenerek ilk uçağı tasarlamışlardır.

  Alexander Grahambell aşırı büyük üç boyutlu kutu uçurtmaları kullanarak insan taşımayı başarmıştır ama bu çalışmalarını sadece deney istasyonunun yanındaki nehri kıyıdan kıyıya geçmek amaçlı kullanmıştır. Grahambell kutu uçurtmadan esinlenerek ilk hidrofil botu yaratırken, Wright kardeşlerin uçak dizaynı çalışmaları 1. Dünya savaşı sonuna kadar devam etmiştir.

  Buna benzer örnekleri çoğaltmak elbette mümkündür. Ancak daha sonra gelişen teknoloji ile uçurtma kendini bu tür deneylerden kurtarmış ve sadece eğlence aracı olarak günümüze kadar gelişerek ulaşmıştır.

  Dünyanın pek çok ülkesinde uçurtma kulüpleri, dernekleri, federasyonları hatta müzeleri ve bunun gibi çeşitli adlarla kurulmuş çok sayıda birlikler vardır.

  Türkiye’de uçurtmaya bakış ve uçurtma kültürü, Mehmet Naci Aköz’ün 1984 yılında düzenlediği Türkiye’nin ilk para ve kupa armağanlı uçurtma yarışması ile apayrı bir boyut kazanmış ve Türk uçurtmacılığında yepyeni bir çığır açılmıştır.

  1984 yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını organize eden Eyüp Kardeş, 1986 yılında ‘Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’ni kurmuştur ve bu oluşum Türkiye’nin ilk uçurtma kuruluşu olmuştur.

  Türkiye’nin ilk uçurtmacılar derneği ise 1983’den beri uçurtmacılık konusunda ciddi ve sürekli çalışmalar yapan Mehmet Naci Aköz tarafından ‘Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ adıyla 1996 yılında kurulmuştur.

  Türkiye’nin ilk uluslararası uçurtma festivali, Mehmet Naci Aköz’ün projelendirmesi ve organizasyonunu üstlenmesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda 1997 yılında yapılmıştır. 1.Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali kapsamında, Hollanda, Malezya, Danimarka ve Avusturya’dan toplam 9 profesyonel uçurtmacıyla uluslararası uçurtma hakemleri Türkiye’ye gelmiş ve etkinliklerin haberleri Avrupa basınında yer alarak Türk uçurtmacılığı ilk kez dünya sahnesine çıkmıştır.
  1998 yılında İGDAŞ tarafından düzenlenen ‘2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ yine Mehmet Naci Aköz’ün projelendirmesi ve organizasyonu ile gerçekleştirilmiştir.

  Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği, 2005 yılında isim değişikliğine giderek ‘İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ adını aldı.

  İstanbul Uçurtmacılar Derneği, uluslararası düzeyde yaptığı çalışmalar sonucunda Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu olan STACK’ a Türkiye’nin de üye olmasını sağlamıştır

  Türkiye’nin birliğe üyeliğini 2005 yılında yapılan uzun müzakereler sonucunda onaylayan STACK, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz’ü STACK’ın Türkiye Milli Direktörü olarak atamıştır.

  2005 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda organize edilen ‘ 3.Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilerek gerçekleştirilmiştir.

  İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin yoğun çabası ile 3.Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivaline, Avrupa, Amerika ve Japonya ülke uçurtma federasyon başkanları düzeyinde katılırken; Hindistan, İngiltere ve Endonezya’dan kulüpler adına katılım gerçekleştirilmiştir.

  İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilen ve proje danışmanlığı üstlenilen ‘4.İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivali’ ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 Eylül 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

  2008 yılı sonu itibariyle baktığımızda, Türkiye’de ilk kez 1984 yılında yapılan uçurtma yarışmasından bu güne kadar 3000’e yakın uçurtma etkinliği yapılmıştır.

  Bunlar genellikle belediyeler, okullar, özel ve resmi kurumlarca düzenlenmiştir.
+ Yorum Gönder


uçurtma çeşitleri nelerdir,  uçurtma çeşitleri nedir ,  uçurtma çeşitleri nelerdir vikipedi,  uçurtma çeşitleri,  ucurtma cesitleri ,  uçırtma çeşitlerinin isimleri