+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Kutuplar ekvator dağ köyleri yerleşim yerlerinin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kutuplar ekvator dağ köyleri yerleşim yerlerinin özellikleri
  Kutuplar ekvator dağ köyleri yerleşim yerlerinin özellikleri NELERDİR 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kutuplar ekvator dağ köyleri yerleşim yerlerinin özellikleri  KUTUP çevresinde aşırı soğuklardan dolayı yaşam çok zordur. Bu yüzden kutuplarda yaşam bulunmazken ancak buralara yakın karalarda sınırlı sayıda insan yaşayabilmektedir. Bu bölgelerde aşırı soğuktan dolayı toprak yıl boyunca don halindedir. İklim insanın beslenmesinden giyinmesine kadar birçok durumu etkilemektedir. Öyle ki burada insanlar genellikle karların üzerinde köpeklerin çektikleri kızaklarla ulaşımı sağlarken, tuttukları balıklarda en önemli besin maddelerini oluştururlar. İgloo (İglu) adı verilen kar ve buzdan yapılan konutlarda insanların yaşadığı evlere örnek olarak gösterilebilir.  EKVATOR: Burada yaşayan insanlar kamış ve sazlardan yapılmış evlerini sıcak olduğu için yüksek yerlere kurarlar.
  DAĞ KÖYLERİ: Dağlar soğuk olur. Burada yaşayan insanlar soğuktan korunabilmek için taş ve kerpiçten yapılmış evlerde yaşarlar.
+ Yorum Gönder