+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda PlayStation Vita özellikleri nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  PlayStation Vita özellikleri nedir?
  PlayStation Vita özellikleri nedir? 2. Sibel
  Devamlı Üye

  PlayStation Vita özellikleri nedir?  Resmi adı nedir?

  Resmi adı PlayStation Vita'dır (PS Vita). "Vita" Latince "Hayat" demektir ve gerçek dünya içeriği içinde zengin oynanabilirlik ve sosyal bağlantının devrimsel bir birleşimini sunduğu için bu adın yeni nesil taşınabilir bir eğlence sistemi için en uygun ad olduğu düşünüldüğü için seçildi. Sony Computer Entertainment günlük hayatınızın her boyutunu bir eğlence deneyimine dönüştürmeyi amaçlıyor.

  NGP'nin anlamı nedir?

  "Next Generation Portable" (Yeni Nesil Taşınabilir Sistem) kelimelerinin kısaltmasıdır. "PS Vita" adını açıklamadan önce kod ad olarak kullandık.

  PS Vita ne zaman piyasaya çıkacak?

  2011 yılının sonunda piyasaya çıkması planlanıyor. Yeni detaylar açıklandığında sizinle paylaşacağız.

  PS Vita hangi fiyata satılacak?

  Donanım özellikleri olarak PSP (PlayStation Portable) ile PS Vita arasında ne gibi farklar var?

  Gelişmiş taşınabilir eğlence sistemi
  Yüksek performanslı bir CPU/GPU ile daha önce hiçbir taşınabilir eğlence sisteminde görülmemiş muhteşem zenginlikte görseller sağlayan organik ışık yayan diyot (OLED) ekran. Ayrıca PS Vita Süper Oval Tasarım şekli ile ellerinize rahatça oturur.

  Devrimsel Kullanıcı Arayüzü
  PS Vita'da benzersiz arka dokunmatik yüzey ile birlikte bir ön dokunmatik ekrana, ön tarafında ve arka tarafında birer kameraya, bir jiroskop, bir ivme ölçer ve bir elektronik pusulaya sahiptir.

  LiveArea™ Screens
  PS Vita için çıkan her oyunda diğer oyuncularla eğlencenizi ve heyecanınızı paylaşabileceğiniz LiveArea™ Screens adında bir alan mevcut olacak. PlayStation Network üzerinde oyun ile ilgili en son bilgilere erişebileceksiniz, arkadaşlarınızla sürekli güncellenen gerçek zamanlı Etkinlik kayıtlarını görüntüleyebileceksiniz ve çok daha fazla özelliğe şahit olacaksınız.

  Konum tabanlı servisler
  SCE PlayStation Network'ün temel özelliklerinin bir parçası olarak PS Vita'da konum tabanlı servisler sunacak. Bu yeni uygulamanın adı Near'dır, özellikle bu servis ve ağ için geliştirilmiştir ve sistem üzerine önceden yüklenmiş olacaktır.

  Wi-Fi ve 3G ağ bağlantısı
  PS Vita'da Wi-Fi'a ek olarak 3G desteği mevcuttur.

  PlayStation Suite ile birlikte kullanım
  Android temelli taşınabilir aygıtlar için yeni geliştirilen ve çıkan oyun içeriği PS Vita ile uyumludur.

  OLED ekranın özellikleri nelerdir?

  Ekran 5 inçtir (16:9), 960x544 piksele sahiptir ve yaklaşık olarak 16.770.000 rengi görüntüleyebilir.

  Tüm PS Vita kullanıcıların bir cep telefonu sağlayıcısına kaydolmaları gerekli mi?

  Hayır. PS Vita'yı sadece Wi-Fi ile kullanabilirsiniz.

  PS Vita oyunlarını nasıl satın alabiliriz?

  PS Vita oyunlarını isterseniz PlayStation Store'dan İnternet aracılığıyla bir depolama aygıtına indirebilirsiniz veya yeni oyunları mağazalardan edinebilirsiniz.

  Neden hem öne dokunmatik ekran hem de arkaya dokunmatik yüzey yerleştirmeye karar verdiniz?

  PS Vita oyunlarla dokun, tut, sür, it ve çek şeklinde üç boyutlu hareketlere benzer parmak hareketleriyle doğrudan etkileşime girebilmenize olanak sağlıyor. Dokunmatik ekran ile arka dokunmatik yüzeyin birlikte kullanılması daha önce hiç bir taşınabilir aygıtta sunulmayan oyun deneyimleri sunuyor. Ayrıca arka dokunmatik yüzey oyunlarla muhteşem OLED ekranın önünü kesmeden oyunlarla etkileşime girmenizi sağlıyor.

  Video çıkış kablosu kullanma özelliği eklemeyi düşünüyor musunuz? PS Vita'nın HDMI çıkışı olacak mı?

  Hayır, PS Vita'da video çıkışı özelliği bulunmamakta.

  Pili sistemden çıkarmak mümkün mü?

  Hayır. PS Vita'da dahili pil mevcuttur.

  PS Vita'da iki yuva mevcut, bunlar ne işe yarıyor?

  Biri yeni oyun ortamı (PlayStation Vita Kartı) için, diğeri ise kişisel olarak veya indirilebilir içerik için kullanılabilen depolama ortamı içindir.

  Uygulamalar ve İşletim Sistemi (OS)

  PS Vita için hangi OS'yi kullanıyorsunuz?

  PS Vita için özellikle tasarlanmış bir OS kullanacağız.

  Neden PS Vita'da stereoscopic 3D (gözlüksüz) özelliğini eklemediniz?

  PS Vita için stereoscopic 3D özelliğini ekleme olasılığı üzerinde kafa yorduk ancak bu yönde ilerlememeye karar verdik. Dikkatle üzerinde düşündükten sonra sizlere devrimsel bir kullanıcı arayüzüne sahip muhteşem taşınabilir eğlence deneyimini sunacağımız özellikler üzerine eğilmeye karar verdik.

  Welcome Park nedir?

  Welcome Park, PS Vita'nın özelliklerini ve temel işlemlerini deneyimleyebileceğiniz bir eğitim uygulamasıdır.

  Near nedir?

  Near PlayStation Network'ün özelliklerini sunan konum tabanlı servislerden oluşan bir özelliktir. PS Vita için özel olarak geliştirilen Near sisteminizde önceden yüklü olacak ve çevredeki diğer PS Vita kullanıcılarının ne oynadığını veya yakın zamanda ne oynadığını ve o bölgedeki en çok oynanan oyunların hangileri olduğunu öğrenebileceksiniz. Arkadaşlarınız veya yeni oyuncularla PlayStation Network üzerinden oyun bilgilerinizi basitçe paylaşarak, hangi oyunu oynuyor olurlarsa olsunlar bir araya gelebileceksiniz.

  Near ayrıca diğer kullanıcıların da ziyaret ettiği gerçek dünya konumlarını kontrol ederek bir kullanıcının diğer kullanıcıların paylaştığı sanal oyun ile ilgili nesnelere erişim olanağı sağladığı konum tabanlı oyun özelliği Gifting gibi özellikleri de sunuyor. Sanal nesneler arasında karakter kostümleri, silahlar ve hazineler gibi oyunlarda açılan içerikler var.

  Near'ı kullanabilmek için 3G ağ bağlantısına ihtiyacım var mı?

  Hayır, Near'ı Wi-Fi üzerinden kullanabilirsiniz ancak yoğun şekilde deneyimleyebilmek için 3G bağlantısı önerilir. 3G bağlantısı kullanarak daha fazla bilgi edinebilir ve gerçek zamanlı olarak daha fazla oyuncuyla karşılaşabilirsiniz.

  LiveArea™ Screens nedir?

  PS Vita için geliştirilen her oyunda diğer oyuncularla eğlencenizi ve heyecanınızı paylaşabileceğiniz LiveArea™ Screens adlı bir alan mevcut olacak. PlayStation Network'ün sunduğu oyun ile ilgili en son bilgilere erişebileceksiniz. Buna ek olarak aynı oyunu oynayan diğer kişilerin başarıları ile sürekli olarak güncellenen Etkinlik kaydını görüntüleyebilirsiniz ve bu şekilde kullanıcılar ile etkin gerçek zamanlı sohbetler yapabilirsiniz.

  Party nedir?

  Party sadece çevrimiçi oyun sırasında değil, çevrimdışı olarak farklı oyunlar oynarken veya İnternet tarayıcısı gibi farklı uygulamalar kullanırken sesli veya yazılı sohbet keyfini yaşayabileceğiniz devrimsel bir uygulamadır. Birlikte sohbet eden kullanıcılar birlikte oynamak için sorunsuzca bir çevrimiçi oyuna katılabilirler ve bir yer işaretleme özelliği ile en sevdiğiniz gruplara kolayca tekrar bağlanabilirsiniz.

  PSP'deki Remote Play, Skype, SenseMe, ve Digital Comics içeriği PS Vita için de olacak mı? Ve YouTube, Flash içeriği, PDF dosyaları sistem üzerinden görüntülenebilecek mi?

  Oyun dışı uygulamaları sunma olanağını değerlendiriyoruz ve ileri bir tarihte ayrıntıları açıklayacağız.

  Oyunlar ve Ortam  PS Vita'nın dahili belleği var mı?

  PS Vita'da bir depolama ortamı yuvası mevcuttur, böylece kullanımınıza bağlı olarak ne kadar bellek kapasitesi kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

  PS Vita ne tür bir oyun ortamı destekleyecek? Resmi adı nedir? Neden bu oyun ortamını kullanmak istediniz?

  Oyun ortamının resmi adı PlayStation Vita kartı. Özel olarak PS Vita için yapılmış küçük flash bellek tabanlı bir kart. Bu yenilikçi kart fazladan oyun içeriği veya oyun kaydı verisi depolayabiliyor. Flash bellek temelli bir kartı kullanarak SCE, geliştiricilerin kullanıcılara daha zengin ve sürükleyici oyunlar sunabilmesi için gelecekte daha yüksek kapasiteli oyun kartları sunabilecek.

  PS Vita Kartının özellikleri nelerdir?

  PS Vita kartı 2GB ve 4GB kapasite seçenekleri ile gelecek. Hazır olduğunda daha fazla bilgi açıklayacağız.

  PS Vita diğer PlayStation formatlarıyla uyumlu mu?

  PS Store'dan edinebileceğiniz PSP oyunları, minis ve PS one Classics oyunlarını oynayabileceksiniz. Şu noktada PS Vita'yı PS3 veya PS2 ile uyumlu hale getirmek gibi bir planımız yok.

  PS Vita PlayStation Store'da oyun dışındaki, video ve çizgi roman gibi diğer PSP içeriği ile uyumlu olacak mı?

  SCE, PS Vita'yı bu tür içeriğe uyumlu olarak tasarlamayı planlamaktadır.

  PS Vita kullanıcıları PlayStation Store'dan PS Vita'ya ayrıca indirdikleri PSP oyunlarının kayıtlı verilerini kullanmaya devam edebilecekler mi?

  Bu özellik üzerinde düşünüyoruz.

  PS Vita, Universal Media Disc'i desteklemiyor ancak PS Vita'ya Universal Media Disc okuyucusu gibi çevre birimleri sunmayı düşünüyor musunuz?

  Şu anda böyle çevre birimleri sunmak gibi bir planımız yok.

  Universal Media Disc üzerinde oyunlarım var. Aynı oyunu PS Vita üzerinde oynamak için tekrar PlayStation Store'dan satın almak zorunda mıyım?

  Satın alınan Universal Media Disc oyunlarına destek verebilmek için her olanağı göz önünde bulunduruyoruz ancak şu anda konu ile ilgili verebileceğimiz bir bilgi yok.

  PS Vita'ya tüm Universal Media Disc oyunlarını sunacak mısınız?

  SCE, üçüncü parti geliştiriciler ve yayıncıların desteği ile PlayStation Store'da seçilmiş çeşitli PSP oyunlarını sunmakta ve ilerde PS Vita'ya bu içeriği sunmak için elinden geleni yapmaktadır. Ancak tüm hukuki sorunları çözmemiz gerektiği için oyunların tamamı PS Vita'ya çıkmayacaktır. Her oyun ile ilgili daha fazla bilgiyi hazır olduğunda paylaşacağız.

  Bağlantı

  Mevcut PlayStation Network account'um (PlayStation Network hesabı) PS Vita için de geçerli olacak mı?

  Evet, aynı PSN account'ları (PSN hesabı) PS Vita için de geçerli olacak.

  PlayStation Store'a hem 3G hem de Wi-Fi üzerinden erişebilecek miyim?

  PlayStation Store'a mevcut ağ ortamları ve içeriğin boyutuna bağlı olarak 3G veya Wi-Fi üzerinden erişebilirsiniz.

  PS Vita'yı telefon olarak kullanabilir miyim?

  Hayır. Telefon özelliğini eklemedik çünkü amaçlarımızı gerçekleştirmek için gerekli olduğunu düşünmedik.

  PS Vita Bluetooth kulaklıkları destekliyor mu?

  Piyasada bulunan Bluetooth kulaklıklar çalışacaktır, ancak aygıt özelliklerine bağlı olarak farklı şekilde çalışabilir.

  Piyasada bulunan Bluetooth klavye/fareleri kullanabilir miyiz? PSPgo'daki gibi DUALSHOCK 3 kablosuz kumandayı PS Vita'ya bağlayabilir miyiz?

  Hayır. Piyasada bulunan Bluetooth klavye/fareleri veya kablosuz kumandayı PS Vita üzerinde kullanamazsınız.

  PS Vita PlayStation Suite'e çıkacak olan tüm içeriği destekleyecek mi?

  PS Suite için yeni oyun geliştirme ortamında geliştirilen PS Suite içeriği PS Vita ile kullanılabilir.

  PSP'de şu anda desteklenmeyen servisleri (örneğin trophy'ler, görüntülü sohbet, arkadaş listesi ve PS Home) PlayStation Network üzerinden PS Vita'da kullanılabilir hale getirecek misiniz?

  PS Vita Arkadaşlar, Eşleştirme, Sıralama, trophy'ler (kupa) (PS3'teki toplam trophy puanınıza eklenecek şekilde) ve daha fazla PlayStation Network servisini destekleyecek.

  Bunlara ek olarak PlayStation Network üzerinden diğer oyuncuların oyunlardaki başarılarına göz atabileceğiniz ve benzersiz konum tabanlı hizmetleri sunan Activity gibi yeni özellikler sunacağız. Bu özellikler ile ilgili detayları hazırlandıktan sonra sizinle paylaşacağız.

  PSP'de yaptığınız gibi PS Vita ve PS3'ün birlikte kullanılan özellikleri olacak mı?

  PSP'de yaptığımız gibi PS Vita da örneğin Remote Play (Uzaktan Oynama) gibi PS3 ile birlikte kullanılan özelliklere sahip olacak. Örneğin PS Vita'daki WipEout 2048'de (geçici isim) PS3 ile CrossPlay özelliği bulunacak, böylece kullanıcılar her iki sistemi bir arada kullanarak birbirleriyle yarışabilecekler. Bu özellikler ile ilgili detayları hazırlandıktan sonra sizinle paylaşacağız.
+ Yorum Gönder


ps vita nedir