+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Hangi epilasyon yöntemleri kalıcı etki sağlamaktadır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hangi epilasyon yöntemleri kalıcı etki sağlamaktadır?
  Hangi epilasyon yöntemleri kalıcı etki sağlamaktadır? 2. @BDULL@H
  Yeni Üye

  Kalici Epilasyon Yontemleri

  Hangi epilasyon yöntemleri kalıcı etki sağlamaktadır

  Tanımlama; Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir.Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler.Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.Epilasyon amacıyla kullanım 1990 ların sonlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Lazer epilasyonda prensip,kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir.
  Avantajları
  Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar
  Tekniğine uygun yapılırsa güvenilir bir yöntemdir
  Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar
  Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir,hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar
  Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir
  Hızlı bir yöntemdir 4-5 saatte vucuttaki tüm tüyler temizlenebilir
  Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi yoktur,cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz,kanserojen olduğunu gösteren kanıt yoktur .
  Batık kılların ve kıl dönmelerinin tek tedavi yöntemidir.
  Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.
  Başarılı Lazer Epilasyon Örnekleri
  Dezavantajları
  Lazer epilasyon tıpta yaklaşık 10 yıldır kullanıldığından,uzun dönem etkinliği ve güvenliği hakkında yeterli bilgi ve bulgu henüz tam olarak oluşmamıştır.
  Klinik yanıt her hastada aynı şekilde olmadığından kesin bir başarı oranı verilememektedir.
  Nüks oranları tam olarak bilinmemektedir, her hastada farklı nüks oranı söz konusudur.Tedaviye en iyi yanıt acık renkli ten,koyu renkli kıl profiline sahip kişilerde gerçekleşmekle birlikte nüks oranı hakkında önceden tahmin yapmak imkansızdır.
  Beyaz-gri,kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermez
  Bronzlaşmıs ciltlere lazer epilasyon yapılamaz,rengin açılmasını beklemek gereklidir.
  Tekniğine uygun yapılmayan lazer epilasyon tedavileri sırasında yanık,yara,deride renk değişiklikleri görülebilir.Bunların çoğu geçici yan etkiler olmakla birlikte kalıcı ve tıbbı tedavi gerektirecek kadar ciddi de olabilir. Yan etkiler için tıklayınız.
  Gözlere zararlıdır, özel koruyucu gözlük takılması zorunludur.
  Elde tersine yeterli kanıt olmamasına karşın gebelerde kullanılması önerilmez,
  Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde,sedef hastalığı olanlarda,prekanseroz cilt lezyonu olanlarda,cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon yapılamaz.
  Lazer epilasyonun seans başına birim maliyeti yüksektir,toplam tedavi maliyeti düşünüldüğünde ise elektroliz epilasyondan daha pahalı değildir.
  Bazı hastaların lazer epilasyon sırasında ağrı duyumsaması çok fazla olabilir.
  Bazı hastaların cilt profili lazer epilasyon için başlangıçta çok ideal gibi görünse bile tedaviye yanıt alınamayabilir.
  Lazer Epilasyonla İlgili Büyük Yalanlar
  Ağrısız tek epilasyon yöntemidir. Günümüzde hiçbir epilasyon yöntemi ağrısız değildir,kişiden kişiye değişen ağrı eşiğine bağlı olarak lazer epilasyon sırasında da ağrı duyulabilir.Bu ağrı bazı hastalarda lazer epilasyonu sürdüremiyecek kadar şiddetli bile olabilir.Genellikle cilde lastik çarpması şeklinde tanımlanabilecek ve tolere edilebilir bir ağrı duyulabilir.En fazla ağrı duyulan bölge bikini bölgesidir. Ayrıca erkeklerde ve koyu kalın kıllara sahip kişilerde ağrı duyumsama daha şiddetli olabilmektedir.
  Ömür boyu kılsız bir yaşam.Lazer epilasyon kesin kalıcı epilasyon sağlayan iki yöntemden biridir, ancak bu her hasta için geçerli değildir.Lazer epilasyon yaptırmayı düşünen kişilerin en önemli beklentisi sağlanan epilasyonun ömür boyu süreceğine dair inançtır. Bu inancı lazer epilasyon merkezleri ve lazer cihazı üreticileri de desteklemekte böylece beklentiler yükselmektedir

  Doğrusu şudur,günümüzde mutlak ömür boyu epilasyon garantisi veren hiçbir yöntem bulunmamaktadır,buna lazer epilasyon da dahildir.Her ne kadar son yılarda üretilen ve teknolojisi geliştirilen lazer epilasyon cihazları(long pulsed alexandrite, pulsed diode,long pulsed nd Yag ) ile kalıcı epilasyon sağlama yolunda çok önemli adımlar atılmış ve bu durum yapılmış bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.Ancak en yeni ve en etkili lazer epilasyon cihazı ile bile her hastada % 100 kalıcı epilasyon sağlama garantisi bulunmamaktadır.
  Lazer epilasyon kanser yapar,bu da elektroliz epilasyon sektörü tarafından üretilen bir yalandır.Her ne kadar lazer epilasyonun tıpta kullanım nisbeten yeni de olsa lazer tekniği yeni değildir. Yarım yüzyıldır, lazer tıpta değişik alanlarda kullanılmaktadır ve kansere neden olduğuna dair inandırıcı bilimsel kanıt bulunmamaktadır.Lazer enerjisi sadece,ciltte prekanseroz lezyonları bulunan kişilerde kansere dönüşümü tetikleyebilir.Bu lezyonlar lazer dışında herhangi bir uyaran tarafından da tetiklenebilir.Örneğin cildinde böyle kanser öncüsü hastalıklar olan kişiler, güneş ışığı, solaryum, enfeksiyonlar,radyasyon, kronik travma gibi uyaranla maruz kaldıklarında da kansere dönüşüm hızlanabilir. Lazer epilasyon yapılacak bölgede şüpheli bir cilt bozukluğu varsa buraya lazer uygulamadan önce bir dermatoloji uzmanına danışmak olası komplikasyonları önlemede en emin yoldur.
  Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır
  Lazer epilasyon uygulamadan önce birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olması gereklidir.Çünkü lazer enerjisi ancak gelişme evresinde bulunan kıl kökü hücresine etki etmektedir.Daha önceden cımbızla kılın çekilmiş olması lazerin etki edeceği kıl kökünü de ortadan kaldıracağı için beklenen fayda sağlanamaz. Lazer epilasyondan önce kılların deri üzerinde kalan yüzeyel kısımları jiletle kesilmelidir,jilet kullanımı sanıldığının aksine kıllanmayı artırıcı etki yapmaz. Lazer uygulanacak cildin güneşde bronzlaşmamış olması gereklidir.Bronze ciltlere lazer uygulanması önerilmez.Lazer epilasyon sonrasında da bir süre ultraviyole koruyucu kremler kullanılması olası renk bozuklarını önlemek için gereklidir. Lazer epilasyon uygulanacak kişilerin beta karoten içeren ilaçlar kullanması(A vitamini gibi) yada karotenden zengin besinler(havuç, portakal gibi turuncu besinler)ile uzun süredir beslenmiş olmak laser epilasyonun etkinliğini azaltabileceğinden bu tür ilaçlar ve besinler kesilmelidir.
  Epilasyon Amaçlı Lazer Tipleri
  Lazer epilasyon amacıyla kullanılması onaylanmış 4 tip de lazer cihazı bulunmaktadır.Bu lazerler dalga boylarına göre tiplendirilirler.Lazer epilasyonda dalga boyunun çok büyük önemi vardır.Çünkü kullanılan lazerin dalga boyuna göre melanine hassasiyet artıp azalmaktadır. Melanin cilde kahve rengi veren bir pigmentdir. Derinin tüm katmanlarında bulunur ancak en çok kıl folikülü etrafında yoğunlaşmıştır. Koyu tenlilerde deride serbest melanin fazla, acık renklilerde azdır.Uygulanan lazer enerjisi yapısı gereği melanin tarafından tutulmakta ve enerjisini melanine aktarmaktadır.Bu sırada ortaya çıkan sıcaklık 60 C dereceye kadar yükselebilmektedir. Bu yüksek ısı hem melanini hem de etrafında bulunan komşu dokuları tahrip etmektedir. Melanine en yakın komşu doku da kıl folikülü olduğundan bu sırada kıl folikülü de tahrip olmaktadır.Lazer epilasyon aslında tam olarak, kurunun yanında yaş da yanar durumudur. Kullanılan lazerin dalga boyu ne kadar kısa ise melanin tarafında tutulma oranı o nisbette artar.Ancak bu durum başlıca iki soruna yol açar,birincisi melaninin tahrip olma oranı arttığından cilde rengi veren bu pigmentteki azalma ve sonuçta ciltte açık renk beneklenmeler şeklinde pigmentasyon bozuklukları görülebilir.2. olarak da lazer enerjisinin büyük bölümü derinin yüzeyindeki serbest melanin tarafından tutulduğundan kıl folikülüne ulaşabilen lazer enerji miktarı azalır bu da kıl folikülü üzerindeki tahribat düzeyini azaltır. Aşağıda dalga boylarına göre lazer tipleri verilmiştir.
  Ruby Lazer 694 nm
  Alexandrite Lazer 755 nm
  Diode Lazer 800-810 nm
  Nd Yag Lazer 1064 nm
 3. @BDULL@H
  Yeni Üye
  Yaygın olarak foto epilasyon olarak bilinen bir epilasyon yöntemidir.Aslında terminolojik olarak foto epilasyon, ışık enerjisinden yararlanarak kıl hücrelerini tahrip etmeye yarayan sistemlerin genel adıdır. Bu amaca hizmet eden iki yöntem vardır.
  Lazer Epilasyon
  Flash Lamba Teknolojisi.

  Yani lazer de aslında bir foto epilasyon yöntemidir. Flash lamba teknolojisi Lazerden farklı bir mekanizmaya sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf makinasının flaş ışığına benzer bir kuvvetli ve farklı dalga boylarında (550 nm den 1200nm ye kadar ) ışık elemanları taşıyan yüksek enerjili bir ışık sistemidir. Lazerde ışık enerjisi tek bir dalga boyundan oluşmaktadır ve çizgisel bir doğrultuda yayılmaktadır.

  Flaş lamba teknolojisi ile epilasyonun mekanizması, lazer epilasyona benzer. Burada da yüksek enerjili ışınlar deriye uygulanarak kıl kökü hücresi etrafında bulunan melanin tarafından absorbe edilmesi sağlanır bu absorbsiyon sırasında açığa çıkan ısı enerjisi kıl kökü hücresini tahrip eder. Böylece ölen kıl hücresi yeni kıl üretemeyerek epilasyon sağlanmış olur.
  Flash lamba epilasyon sistemi, lazer epilasyona benzer avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bu sistemde değişik dalga boyunda ışınlar kullanıldığından değişik ten ve kıl renklerine sahip kişilerde hatta aynı kişide farklı bölgelerde bile bu dalga boyları değiştirilerek en uygun ışık dalga boyu ayarlanabilme opsiyonu vardır. Bu, tedavide belli bir esneklik sağlarken uygulamayı yapan kişinin pratik beceri ve tecrübe gereksinimini artırmaktadır.
  Her nekadar bazı üretici firmalar bu sistemin lazerden daha üstün olduğunu ileri sürseler de bilimsel çalışmalar bunu desteklememeklebirlikte, ayva tüyü tabir edilen ince zayıf tüylerde flaş lamba epilasyon sisteminin lazer epilasyon a göre daha etkili olduğuna dair genel bir görüş hakim bulunmaktadır Hangi sistemin daha iyi olduğu hastadan hastaya değişmektedir. .Bazı hastalar flaş lamba sitemine hiç yanıt vermezken bir başkası çok iyi yanıt verebilir. Bilimsel çalışma ve yayınlar, flaş lamba teknolojisiyle sağlanan epilasyon başarısı ve yan etki profili lazer epilasyon sisteminde gözlenen oranlarda olduğunu kanıtlamaktadır. İlk yapılan bilimsel çalışmalarda tek seans tedaviden 12 hafta sonra kıl sayısında % 50 -60 oranında azalma olduğunu işaret etmiştir. Birden fazla seans uygulanan tedavilerde kıl orandaki azalma daha yüksek oranlara çıkarak son tedaviden 6 ay sonra yapılan gözlemlerde %75 e varan oranlarda kıl azalması olduğu gösterilmiştir.
  Flaş lamba sistemi ile epilasyon yönteminde yan etkiler de lazer epilasyon sistemlerinde görülenlere benzer nitelikte ve sıklıkta olmaktadır. Yani yüksek doz ve uygun olmayan cilt rengine ( örneğin esmer ciltlerde) sahip kişilerde daha sık olmak üzere yanık, su toplama, ciltte acık renk beneklenme, koyu renk beneklenme,cilt üzerinde kabuklanma gibi komplikasyonlar nadir olarak olsa görülebilmektedir.
  Ayrıca lazer epilasyondan farklı olarak flaş lamba epilasyon sistemi ile bildirilmiş bir başka komplikasyon ise paradoksal kıllanma denilen bir durumdur. Bu komplikasyon özellikle hormonal bozukluğa bağlı kıllanma durumu olan hastalarda ve sıklıkla yüz- boyun bölgesinde görülmektedir. Epilasyon uygulanan bölgeye komşu cilt bölgesi üzerinde uyku durumda olan kıl hücreleri ışık ve ısının etkisi ile aktif duruma geçerek kıl üretmeye başlamakta böylece epilasyon uygulanan bölgede kıllar azalırken buraya komşu bölgelerde kıllanma da artış meydana gelmektedir. Moreno nun yaptığı bir çalışmada hormonal bozukluk nedeniyle yüz bölgesinde kıllanma olan 49 hastaya yapılan flaş lamba epilasyon uygulamasından sonra yaklaşık %10 olguda (5hasta) bu durum tesbit edildiği bildirilmiştir.  Eğer deneyimli kişiler tarafından doğru teknikle yapılırsa her insanda kalıcı epilasyon sağlayan bir yöntemdir.Yöntemin esası ucunda ince bir iğne bulunan kablo ile kıl köküne düşük dozda elektrik vererek kıl kökü hücresini yakarak öldürmektir.Bu nedenle bu yöntem halk arasında ineli epilasyon olarak adlandırılmaktadır

  Avantajları
  Yaklaşık 125 yıldır uygulandığından etkinliği ve güvenliği kanıtlanmıştır.
  Uygulanan her kezde aynı sonucu verir
  Her türlü cilt ve kıl tipinde etkilidir.
  Küçük alan uygulamalarında ucuza gelir.
  Sakıncaları
  Uygulamalar ağrılıdır
  Tek tek her kıla uygulama yapıldığından uzun zaman alır
  Geniş alan uygulamaları pahalıya gelir.
  Başarı şansı yapan kişinin deneyim ve tekniğine göre değişir.
  Cilde batırılan iğnelerden dolayı ciltte yara izi kalabilir,yanık, su toplama cilt enfeksiyonu gelişebilir.
  Uygun teknikle yapılmadığı takdirde kıllarda kısmi yada tümüyle geri büyümeler olabilir.
  Epilasyon sonrası nüks görülme riski vardır ve oranı öngörülemeyecek düzeyde fazla olabilir.

  Elektroliz epilasyon başarısı,uygulama tekniği ile çok ilgilidir. Yandaki resimlerde epilasyon iğnesinin yanlış konumları görülmektedir. Resim 1 de elektrotun ucu kıl kökü hücresinin uzağına yerleştirilmiştir. Resim 2 elektrot kıl kökü hücresinin altında kalmıştır. Resim 3 de elektrotun ucu kıl kökü hücresinin üstünde kalmıştır. Tüm bu yanlış elektrot yerleşimleri, kıl kökü hücresini tahrip edemeyecek uzaklıkta kaldığından başarısız epilasyonla sonuçlanacaktır.

  Aldatıcı İddialar
  Epilasyon ağrısızdır yada ağrı kesici krem ve ilaçlar kullanmak suretiyle ağrı duyumsama önlenir. Her nekadar ağrı kesici uygulamalar ile ağrı biraz azalsa da tamamen yok olamaz ağrı eşiğine göre değişmek üzere az yada çok her durumda ağrı kaçınılmazdır.
  % 100 kalıcıdır. Bu iddia da doğru değildir. Her nekadar uygun şekilde yapılan elektroliz epilasyon sonrası bir çok vakada kalıcı epilasyon sağlansa da %10 kadar olguda başarısızlık söz konusu olabilmektedir.
  Ev tipi kişisel kullanım amacıyla üretilen pille çalışan elektroliz cihazlarının kesinlikle kullanılması önerilmemektedir.Hiçbir epilasyon etkinliği yoktur.  Birden fazla yöntemin aynı anda yada ardışık olarak kullanılarak maksimum etki elde etmeyi amaçlayan tedavi yaklaşımıdır.Kombine epilasyon,geçici bir yöntemle sağlanan epilasyonun kalıcı bir yöntemle idame ettirilmesi şeklinde olabileceği gibi,kalıcı bir yöntemle , anti androjen bir ilacın yada vaniqa gibi kıl büyümesini azaltıcı bir kremin birlikte kullanılması şeklinde de olabilir.
  Avantajları
  Kalıcı yöntemin etkileri görülesiye kadarki zaman dilimi içinde kozmetik görünümün düzeltilmesi
  Özellikle hormonal bozukluğa bağlı dirençli olgularda etkinliğin artırılması ve maliyetin düşürülmesi
  Kombine tedavi uygulamalarının etkinliği artıracağını teorik olarak söylemek mümkün görünse de, şu ana kadar yapılmış bilimsel çalışma olmadığından bunu kanıtlayacak objektif bir destek bulunmamaktadır.
  Bir dermatolog kıllanma durumunuza göre en uygun kombinasyonu belirleyecektir.Eğer hormonal bozukluğa bağlı bir kıllanma durumunuz varsa dermatoloğunuz size anti androjen bir ilaçla birlikte lazer yada elektroliz epilasyonu aynı anda önerebilir. Yada yurtdışından temin edebilirseniz vaniqa adlı kıl büyümesini azaltan kremi, lazer yada elektroliz epilasyon sonrası azalan kıl yoğunluğunuzun idame ettirmek amacıyla kullanabilirsiniz.
  Kombine yöntemleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, lazer destekli epilasyonun etkinliğini azaltan yöntemlerin kombinasyonda kullanılmamasıdır. Özellikle ağda-cımbız tarzı kıl kökünü ortadan kaldıran yöntemlerden sonra birkaç hafta lazer epilasyon yapılamamaktadır. Ayrıca kıl büyümesi üzerine etkili kremler de (bu konuda etkinliği kanıtlanmış tek ürün vaniqadır) lazer epilasyon öncesi kullanılırsa lazerin etkinliğini azaltmaktadır.
+ Yorum Gönder


en iyi epilasyon yöntemi,  en ıyı epılasyon yontemı,  en etkili epilasyon yöntemleri,  Epilasyonda hangi yöntem daha fazla etkili ve kalıcı