+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Kurtuluş Savaşında kongre ve toplantılar hangi şehirlerde yapılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kurtuluş Savaşında kongre ve toplantılar hangi şehirlerde yapılmıştır
  Kurtuluş Savaşında kongre ve toplantılar hangi şehirlerde yapılmıştır? 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kurtuluş Savaşında kongre ve toplantılar hangi şehirlerde yapılmıştır  Sivas Kongresi Çalışmaları ve Alınan Kararlar

  Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14. 00’de Sivas Lisesi(o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani) salonunda toplantının davetçisi ve düzenleyicisi olan Mustafa Kemal’in açılış konuşması ile başladı.
  Erzurum Kongresi bir okul salonunda Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon ve Van vilayetlerinden gelen 56 delege ile toplanmıştır. Gelmesi gereken diğer il temsilcileri çeşitli engellemeler yüzünden kongreye katılamamışlardır. Mustafa Kemal kongreye 48 oyla başkan seçilmiş ve kongre, çalışmalarını 7 Ağustos tarihine kadar sürdürmüştür .

  12 Haziran 1919da Amasyaya gelen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa birlikte Amasya Genelgesini hazırladılar.

  Atatürk, hayatında ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli’de düzenledi. İstanbul işgal altındayken, kendisini destekleyen 6 büyük gazetenin baş yazarları ile görüşmek için İzmit’i seçti. Trenle İzmit’te gelen Atatürk, basın toplantısını İstanbul dışında tek saray olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Hümayun’da düzenledi. 16 Ocak 1923 tarihinde düzenlenen bu toplantı nedeniyle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 16 Ocak’ı ‘Basın günü’ olarak kuluyor.
+ Yorum Gönder


ataturk ve arkadaslari kurtulus savasi icin hangi sehirlerde toplanti yapmistir,  atatürk hangi illerde kongreler yapmıştır