+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda İsim ve Soy İsim Tashihi Davası Dilekçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İsim ve Soy İsim Tashihi Davası Dilekçesi
  İsim ve Soy İsim Tashihi Davası Dilekçesi 2. @BDULL@H
  Yeni Üye

  İsim ve Soy İsim Tashihi Davası Dilekçesi


  …………….. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

  DAVACI :

  DAVALI : Nüfus Müdürlüğü/……………………..

  DAVA KONUSU : İsim ve soy isim tashihi

  AÇIKLAMALAR :

  1- Müvekkilim, …………… adını ve soyadını değiştirme gereği duymaktadır. Küçükken müvekkilimin adı ……………. olarak bilinmekte, etrafında bu isimle tanınıp çağrılmaktadır. Fakat buna rağmen, Nüfusa ……………………. diye kaydedilmiştir.

  2- İsmindeki bu problem ile birlikte müvekkilim soyadını da, taşımak istememektedirler. Çünkü müvekkilimin öz babası ………………….. ona sürekli “sen benden değilsin, sen nesepsizin tekisin, sen bir p.ç.sin” diyerek müvekkilimi sürekli aşağılayarak kendisinin çocuğu olmadığını söylemektedir. Öyle ki, bu hakaretleri başkalarının yanında da, yapmış ve müvekkilimi toplum içine çıkamaz hale getirmiştir. Müvekkilim babasının soyadını artık taşımak istememektedir.

  3- Psikolojik olarak müvekkilim, babasını hakaretlerinden çok yıpranmıştır. Zaten babasını koyduğu ve sadece Nüfus cüzdanında gözüken ……………… isminden de kurtulmak istemektedir, gerçek ismi olan ………….. ismini ve babasını kendisine yönelik ağır hakaretleri nedeniyle soyadını da, ……………… olarak değiştirme zarureti hissetmektedir, bu yüzden dava açma zarureti hâsıl olmuştur.

  DELİLLER : ………….İli, …………….İlçesi, ………………. Köyü, …….. Cilt no, …….. Aile sıra no ve ……… Sıra no da kayıtlı Nüfus kayıtları, tanık vs. tüm deliller.

  HUKUKİ NEDENLER : TMK. Md. 27 ve İlgili mevzuat.

  SONUÇ VE İSTEM : Yukarda arz edilen nedenlerle, ad ve soyadı tashih talebimizin kabulü ile müvekkilimin ……………. olan isminin ……………. olarak, ……………… olan soyadının da, ……………. olarak tashihine karar verilmesine saygıyla talep ederim. …/…/…

  Davacı Vekili

  Av.
+ Yorum Gönder