+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Osmanlı siyaseti nasıldı, şimdikinden farkı neydi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osmanlı siyaseti nasıldı, şimdikinden farkı neydi?
  Osmanlı siyaseti nasıldı, şimdikinden farkı neydi? 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Osmanlıların kuruluştan itibaren etraftaki feodal beylerle iyi münasebetler kurduğunu görüyoruz. Tabi bununla alakalı bize intikal eden bilgiler daha ziyade geç devirlere ait kaynaklardan gelen bilgilerdir. Mesela Bizans kaynaklarında özellikle o dönemin çağdaş kaynağı Pachimeres'tir ve Pachimeres'te bu konuyla alakalı bir bilgi bulunmuyor. Yani Osman Bey'in komşu feodal beylerle olan münasebetleri hakkında ne yazık ki bilgi yok. Bu durumda iş geç dönemde (15-16.yy) yazılmış olan Osmanlı kaynaklarına kalıyor. Fakat bu dönemdeki bilgilerde de buradaki tekfur adlarının, tekfurlarla olan münasebetlerin ne ölçüde gerçeği yansıttığı konusu şüpheli bir mahiyet arz ediyor. Ayrıca adlarda da sıkıntılar var. Mesela bununla ilgili yapılan bir çalışma var: Elizabeth Zachariadou bu konu ile ilgili çalışmıştır. Bizans kaynaklarındaki adlarla Osmanlı kaynaklarında geçen adlar arasında pek benzerlik bulamamıştır. Böyle olduğu için şu anda nasıl bir münasebet olduğunu söylemek çok zor. Fakat tarih geleneğimize bakacak olursak bu ilişkilerde her zaman savaş olmadığını ve arada ittifaklar olduğunu, iyi münasebetler de kurulduğunu biliyoruz. Hatta bazıları burada zaman içerisinde Osman Bey'in birliklerine de intikal etmişlerdir. Bu gelenekte en önemli şahıslardan bir tanesi mesela Mihal Bey'dir. Osman Bey'in sıkı arkadaşı olduğu konusunda bu kaynakta bilgiler yer alır.

  Osman Bey'in Kayı Boyuna mensup olup olmadığı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu konuyla ilgili hangi kaynaklardan bilgi alabiliriz ve daha da önemlisi bu kaynaklar güvenilir midir?
+ Yorum Gönder


osmanlı siyaseti