+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Atatürk neden yozgat ve birkaç ile ceza vermiştir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk neden yozgat ve birkaç ile ceza vermiştir?
  Atatürk neden yozgat ve birkaç ile ceza vermiştir? 2. @BDULL@H
  Yeni Üye

  Atatürk neden yozgat ve birkaç ile ceza vermiştir


  Atatürk Yozgat'a ceza verdi mi?
  1920’lerde Çapanoğullarını isyana götüren süreç nasıl başladı, neler oldu?

  Çalışmaları ve etkinlikleriyle adından sıkça söz ettirmeyi başaran Türk Eğitim Sen, geçtiğimiz Çarşamba günü de etkinliklerine bir yenisini ekledi. Türk Eğitim Sen Sorgun Temsilcilik binasında yapılan seminere ilginin yoğun olması sendika yönetimini sevindirirken, seminere konuşmacı olarak katılan değerli hocamız Nafi YILDIRIM'ın da katılımın yüksekliğinden etkilendiği gözlendi.

  Seminer konuşmacısı Nafi YILDIRIM konuşmasına, bu etkinliğin düzenlenerek doğru bilinen yanlışların ortaya çıkarılmasını sağlayan Türk Eğitim Sen yönetimine teşekkürle başladı. Çapanoğlu ailesinin kökeninin Dulkadiroğullarına dayandığını ve Oğuzların Bozok koluna mensup Türkmen oymakları üzerinde oldukça nüfuz sahibi olduklarını belirten YILDIRIM, 1920’lerde Çapanoğullarını isyana götüren sürecin nasıl başladığı, neler olduğu konularında bilgi verdi.

  2008 yılına kadar tam anlamıyla irdelenmemiş bir konu olduğunu vurgulayan YILDIRIM, 2008 yılında Dr.Ali Şakir ERGİN’in bizzat bu olayların içinde yer alan Çapanoğullarının damadı Abdulkadir beyin hatıralarını kitap haline getirdiğini belirtti.

  İsyanın nasıl başladığı hususunda değerli konuşmacımız Nafi YILDIRIM, şunları anlattı:

  “1920 yılında Kılıç Ali Kuvayı Milliye’ye iane toplanmasını istiyor ve Mehmet Hulusi Efendiye haber gönderiyor ancak Çapanoğulları “biz burada iken bu fakir halktan iane toplanmasına müsaade etmeyiz biraz sabredin biz daha fazlasını verelim diyorlar.” daha önceden de aralarında fikir ayrılığı olan Mehmet Hulusi Efendi durumu Ankara’ya, “Çapanoğulları Milli Mücadeleye karşı” şeklinde iletiyor, bunun üzerine Çapanoğullarının evleri polis müdürlüğünce ablukaya alınıyor ve giren çıkanlar fişleniyor, ancak Celal beyin Ankara Valisi Galip bey ile görüşmesinden sonra abluka kaldırılıyor. Ancak Mehmet Hulusi Efendi’nin bir gün Büyük camide Çapanoğulları aleyhine konuşmasından sonra Celal beyle tartışıyor.

  Kılıç Ali 1Haziran 1920 de Yozgat’a geliyor halktan edindiği yalan yanlış ve tahrik edici haberler ve Mehmet Hulusi Efendi’nin olumsuz görüşleri, selinin önüne Çapanoğlu ailesini de alıyor.”

  “Yozgat Milli mücadeleye büyük destek verip ordunun yiyecek ihtiyacını da karşılıyor, M. Kemal 1924ve 1934 yıllarında iki kez şehre gelip ilk gelişinde üç gün kalmış, Hatta isyandan dolayı kendisinden özür dilemek isteyen Akdağlı Bahri Bey’i sert bir dille susturup “Bırak Bahri o konuyu kapat, kapanmış yarayı deşip kanatma” demiştir.”
+ Yorum Gönder


atatürkün ceza verdiği iller