+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Bademcik İltihabı Kendiliğinden Geçer mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bademcik İltihabı Kendiliğinden Geçer mi?
  Bademcik İltihabı Kendiliğinden Geçer mi? 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Bademcik İltihabı Kendiliğinden Geçer mi?
  Tonsillit, Doktor Tarafından Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır. Hasta Mutlaka KBB (Kulak- Burun - Boğaz) Hastalıkları Uzmanına Başvurmalıdır! Muayene sonrası, gerekli tetkikler istenip, tetkik sonuçları beklenmeden hemen tedaviye başlanır. Tonsillitde, Bakteriyel Enfeksiyon düşünülerek (en önemli bakteriyel etken A Grubu Beta Hemolitik Streptecoc' tur) tedaviye başlanır. İstenilen tetkikler arasında Boğaz Kültürü - Antibiyogram Sonucuna Göre, verilen antibiyotik değiştirilebilir.

  KBB Uzmanı, hastadaki tonsillit tablosunun; bakteri veya virüs ile olup olmadığı konusunda, dikkatli bir Anamnez (hastalığın hikayesinin alınması) ve KBB muayenesi ile sonuca ulaşarak antibiyotik tedavisine başlar. O nedenle, hastanın kendi kendine antibiyotik alması, virüs ile oluşmuş bir tonsillit tablosunda etkisiz olduğu gibi, vücudun bağışıklık sistemine de zarar verir.

  Aynı şekilde, bilinçli kullanılmayan antibiyotikler (yetersiz ve kısa süreli kullanım) hastalığı tedavi etmediği gibi, mikropların direnç kazanmasına yol açar.

  Hastalar bazen, halk arasında alışılagelmiş yöntemler ile, bitkiler ile tedavi etmeye çalıştıkları zaman veya hiç tedavi edilmeyen durumlarda komplikasyonlar (hastalığın seyrinde veya sonrasında ortaya çıkan istenmeyen durumlar, hastalıklar) görülebilir. Komplikasyonlar çok ciddi ve hayati sonuçlara yol açabilmektedir.
+ Yorum Gönder