+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Müziğin bitkilere etkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Müziğin bitkilere etkisi
  müziğin bitkilere etkisi 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  cevap müziğin bitkilere etkisi


  Müziğin Bitkiler Üzerindeki Etkisi,
  Müziğin Bitkilere Etkisi Nedir, Müziğin Bitkilere Etkisi


  Bitkilerin sesi algılayıp değerlendirebilecek kulak ve beyin gibi organları yok. Bu nedenle bilim adamlarının müzik ve bitkilerin büyümesi arasındaki ilişkiyi araştırma çabaları her zaman sonuçsuz kalmıştır.
  Ancak, bilimsel yönteme tümüyle sadık kalmadan yapılmış bazı çalışmaların müziğin bitki büyümesini etkilediğini ortaya koyduğunu savunanlar olmuş. Hatta bitkilerin müzikten etkilendiğine ilişkin yayınlar da yapılmış. Aslında bu durum, her yayının bilimsel olarak doğru olmadığının güzel bir örneği. Çünkü incelendiğinde, bu tip deneylerin bitki büyümesini etkileyecek tüm değişkenlerin kontrolünü sağlamada yetersiz kaldığı saptanmış. Bilimsel açıdan bir deneyin sonuçlarının yeterli sayılabilmesi için kontollü olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca bir çalışmanın bilimsel yeterliğinin bir kanıtı da bilimsel dergilerde yayımlanmış olması.

  Bitki büyümesi ve müzik arasındaki ilişkiyi ele alan kontollü bir çalışma bugüne değin bilimsel dergilerde yer almamıştır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  müziğin bitkilere etkisi
  Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

  PROJENİN AMACI: Müziğin, canlılar üzerindeki etkisini bitki gelişiminde deneyle göstermek..

  PROJENİN HEDEFLERİ:

  -Klasik müziğin bitki gelişimine olumlu etkilerinin olduğunu göstermek.

  -Rock müziğin bitki gelişimine olumsuz etkileri olduğunu göstermek.

  PROJE ÇALIŞMALARI SIRASINDA GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER:

  Bütün özellikleri aynı olan iki tane kaktüs bitkisi alındı. Birine klasik müzik diğerine rock müzik aynı süreyle dinletildi ve bitki gelişimindeki etkileri gözlendi.

  KULLANILAN YÖNTEMLER:

  Deney ,gözlem

  ULAŞILAN SONUÇLAR:

  Klasik müzik dinletilen bitkinin daha hızlı büyüdüğü 5. günde belli olmaya başlarken rock müzik dinletilen bitkinin 9. günde küçük parçasının çürümeye başladığı gözlendi ve olumlu bir gelişme olmadı. Bu da klasik müziğin bitki gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Çiçek seralarında klasik müzik dinletilerek bitkilerin daha iyi gelişimi sağlanabilir.

  PROJE KONUSU İLE İLGİLİ LİTERATÜR (KAYNAK) TARAMASI

  BU FAALİYETLERİN TAKVİMİ:

  1.GÜN (20 Ekim 2010 Çarşamba):

  Kaktüslerin ikisi de eşit boyda, eşit saksılarda ve eşit şekilde sulanmış. 2 kaktüsün üzerine de etiketler yapıştırıldı. Birinde “klasik müzik dinletilen bitki” diğerinde ise “rock müzik dinletilen bitki” yazıldı. İlk önce klasik müzik dinletilecek bitkiye aynı şarkıyı 2 kere dinletildi. Ardından diğer bitkiye rock müzik 2 kere dinletildi.

  3.GÜN (23 Ekim 2010 Cumartesi):

  Aynı işlemleri arada kalan 2 günde de tekrarlandı. Henüz aralarında gözle görülen bir değişim yok.

  5.GÜN (25 Ekim 2010 Pazartesi) :

  Klasik müzik dinlettilen bitkinin daha hızlı büyüdüğü gözlendi. Kaktüsün içinden bir küçük kaktüsün daha çıktığı gözlendi. Ayrıca küçük kaktüsün içinden bir de çiçek çıkmaya başladı

+ Yorum Gönder