+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Bitkiler ihtiyaç duyduğu besini nasıl üretirler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bitkiler ihtiyaç duyduğu besini nasıl üretirler
  Bitkiler ihtiyaç duyduğu besini nasıl üretirler 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bitkiler ihtiyaç duyduğu besini nasıl üretirler
  Her canlının beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi bitkilerin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Fakat bitkiler, diğer canlılardan farklı olarak kendi besinlerini kendileri üretir. Ancak besinlerini üretebilmeleri için toprağa ihtiyaç duyarlar. Çünkü ihtiyaç duydukları su ve mineral toprakta bulunur.

  Bitki, ihtiyaç duyduğu azot, fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi temel mineralleri kökleriyle topraktan alır. Fakat tek başına toprak, bir bitkinin yetişmesi için yeterli değildir. Ek olarak güneş ışığı, oksijen ve karbondioksit gazlarını da alması gerekir. Klorofil sayesinde temin edilen bu elementler bitkinin glikoz üretmesini sağlar. Bu işleme de fotosentez adı verilir.

  Fotosentez olayı bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Bitki hücrelerini hayvan ve insan hücrelerinden ayıran en önemli özellik ise , güneş enerjisini direk olarak kullanabilen yapıda olmasıdır

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Bitkiler ihtiyaç duyduğu besini nasıl üretirler  Su yosunları, ciğer otları ve karayosunlarında özel bir taşıma sistemi yoktur. Su yosunları su ve madensel tuzları, oksijen ve karbondioksite bütün yüzeyleriyle difüzyonla alıp artıkları da aynı şekilde suya verirler.
  Damarsız Çiçeksiz Bitkiler: Kara yosunları ve ciğer otlarının iletim demetleri yoktur. Bu yüzden çok fazla büyüyemezler. Topraktan su ve mineralleri almaya yarayan rizoid adı verilen köke benzer yapılar görülür. Gerçek gövde ve yaprakları bulunmaz.
  Damarlı Çiçeksiz Bitkiler: Eğrelti otları, kibrit otları ve atkuyruklarında basit iletim demetleri gelişmiştir. Kara ortamına uyum sağlamış kök ve yapılarıyla su ve mineralleri alırlar. Bunlarda gerçek gövde ve yapraklar bulunur.

+ Yorum Gönder


bitkiler besini nasıl üretir