+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Çeşitli tohum örnekleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çeşitli tohum örnekleri nelerdir
  çeşitli tohum örnekleri nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tohun isimleri ve örnekleri

  Acur tohumu

  Amaranth tohumu

  Bakla tohumu

  Balkabağı tohumu

  Bamya tohumu

  Barbunya tohumu

  Bezelye tohumu

  Biber tohumu

  Börülce tohumu

  Brokoli tohumu

  Brüksel lahanası

  Dereotu tohumu

  Domates tohumu

  Endive tohumu

  Enginar tohumu

  Fasulye tohumu

  Hardalotu tohumu

  Havuç tohumu

  Ispanak tohumu

  Kabak tohumu

  Karalahana tohumu

  Karışık salata tohumu

  Karnabahar tohumu

  Kereviz tohumu

  Kohlrabi alabaş tohumu

  Kudret narı tohumu

  Kuşkonmaz tohumu

  Kuzukulağı labada tohumu

  Lahana tohumu

  Malabar ıspanağı tohumu

  Marul tohumu

  Maydanoz tohumu

  Mini Yeşillikler Babyleaf tohumu

  Mısır tohumu

  Mizuna tohumu

  Pak Choy tohumu

  Pancar tohumu

  Parsnip yaban havucu tohumu

  Patlıcan tohumu

  Pazı tohumu

  Perilla biftekotu tohumu

  Pırasa tohumu

  Radika tohumu

  Roka tohumu

  Rutabaga tohumu

  Salatalık tohumu

  Şalgam otu tohumu

  Şalgam tohumu

  Semizotu tohumu

  Şifalı ot ve aromatik bitki tohumu

  Soğan tohumu

  Tere tohumu

  Turp tohumu

  Uzakdoğu Sebze tohumları

  Yemlikotu salsify tohumu

  Diğer sebze tohumları

  Kızılcık tohumu
 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Tohum tohumlu bitkilerin çoğalmasında rol oynayan üreme ve yayılma organı. Tohumlu bitkiler bulundurdukları "tohum"la tohumsuz bitkilerden ayrılırlar. Üreme ve yayılma organı olan tohum, iki şekilde oluşturulabilir ve tohumlu bitkiler buna göre iki büyük bölüme ayrılır:

  Döllenmeden sonra olgunlaşıp, gelişmiş tohum taslağı (ovulüm) ve içerisinde meydana gelen embriyondan ibarettir. Tohumlar şekilleri, büyüklükleri ve renkleri bakımından farklı bitkilerde değişiktir. Tohumda dıştan içe doğru tohum kabuğu (testa), besi dokular (pesiperma, endosperma) ve embriyo bulunur. Testanın yüzeyi etli, sert veya kabuksu olabilir. Sert olan testanın yüzeyi düzgün ve parlak veyahut da girintili çıkıntılı veya tüylü olabilir. Dış görünüş bakımından testa üzerindeki küçük açıklık (mikropil), tohumun bulunuş durumu itibariyle farklı yerlerinde olabilir ve bu özellik tohumlar için karakteristiktir. Bazı tohumların bazı yerleri de olgunlaşma esnasında etlenir. Mikropil bölgesinde bulunan etlenmiş çıkıntıya karunkula denir.

  Tohumlar, besin maddelerini ihtiva eden özel bir dokunun bulunup bulunmamasına göre besi dokulu tohumlar, besi dokusuz tohumlar olarak iki kısma ayrılır. Özel bir besi İki çekirdeğin ve çoğunlukla iki bütün hücrenin birleşmesi anlamına gelir. Dişi eşey hücresi yumurta, erkek eşey hücresi spermle döllenir ya da partenogenetik olarak uyarılır. Yumurta, spermleri kendine çekmek için bazı özel kimyasallar salgılar. Yumurtanın mukopolisakkrit dış kısmının salgıladığı bu kimyasala Fertilizin denir.


  dokunun bulunmadığı durumlarda tohumun çimlenmesi için gerekli olan besin maddesi embriyoda, özellikle çeneklerde toplanır (Doku, bitki, hayvan ve insan organlarını meydana getiren, şekil ve yapı bakımından benzer olup, aynı vazifeyi gören, birbirleriyle sıkı alâkaları olan aynı kökten gelen hücrelerin topluluğu. İlkel canlılar bütün hayatları boyunca bir tek hücre olarak kaldıkları halde yüksek organizmalar

  Fasulyede olduğu gibi). Besi dokulu tohumlarda genellikle küçük olan Fasulye (Phaseolus vulgaris); Alm.Gartenbohne (f), Fr. Haricot (m), İng. Bean. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yerli değildir.Sebze olarak yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilir.

  Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen eski ve önemli bir sebze.Vatanı GüneyAmerika’dır.Amerika’da yetişen 200 kadar türü vardır. Bütün dünyaya yayılmış olup, sebze olarak yetiştirilmektedir. Fasulye, tırmanıcı ve bir yıllık bir bitki
  mbriyo, ya besi doku içerisine gömülüdür veya bir tarafına itilmiştir.

  Tohumlardaki yedek besin maddeleri Embriyo, (Yunanca: έμβρυο'tohum) çok hücreli diploid ökaryotlarda gelişimin ilk basamaklarından biri. Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesiyle oluşan zigot, çift sarmallı DNA moleküllerini içerir. Bitkiler, hayvanlar, ve bazı protistlerde zigot mitozla bölünerek çok hücreli canlıyı oluşturur. Embriyo terimi, bu gelişimin zigotun bölündüğü zamanla, gelişim basamağının başka basamağa geçmesine kadar olan ilk zamanlarını anlatmak için kullanılır.
  nişasta, Bütün yeşil bitkilerin tohum, meyve ve toprak altı kısımlarında katı hâlde bulunan, bitkinin enerji kaynağını teşkil eden, karbonhidrat yapısındaki beyaz organik maddeler. Dünyâdaki bitkilerin çoğunda, selülozdan sonra en fazla bulunan maddedir.
  protein, Albüminli madde; organizmanın en önemli yapı taşı. Amino asitlerin birleşmesinden meydana gelmiş karmaşık yapılı organik moleküllerdir. Kelime olarak “en önemli” mânâsına gelen protein, gerçekten de canlının en önemli maddesini teşkil eder. Bütün canlıların hücreleri protein ihtivâ eder. Proteinler hücre stoplazmasında çözünmüş hâlde bulunur. Kas, karaciğer gibi organ ve dokuların % 80-90’ı proteindir. Kemik sistemi ve yağ dokusunda ise protein daha azdır.
  yağ ve Lipit, hem bitki hem de hayvan hücrelerinde yedek madde olarak depolanan maddeler.
  hücre çeperinde birikmiş olan selülozdan ibarettir. Besin maddesinin fazla oluşuna göre tohumlar unsu, yağsı veya sert boynuzsu özellik gösterirler.

  Tohumun içerisindeki Hücre çeperi, Hücre çeperi bitki, gerçek mantar ve prokaryot canlılarda bulunur. Selüloz ve kitinden oluşur. Bitki hücrelerinde selüloz, mantar hücrelerinde
  .embriyonun uygun şartlar bulunca gelişerek ana bitkiye benzer bitki vermek üzere tohumdan çıkıp serbest hale geçmesi, çimlenme olarak bilinir. Tohumlar olgunlaştıktan sonra çimlenene kadar az su ihtiva ettiklerinden bu arada hayati faaliyetleri yavaş cereyan eder. Tohumun bu haline uyku hali denir. Bazan senelerce uyku halinde kalıp, çimlenme hususiyetlerini muhafaza ederler.

  Tohumların yayılması bitkilerin hayatlarının devamı bakımından önemlidir. Tohumların yayılmasında rol oynayan tesirler rüzgar, su ve hayvanlardır. Rüzgarlarla dağılan bitkilerin tohumları küçük, hafif (1/200 mg) olup, uçmayı kolaylaştıran hava keseleri veya kanatlara sahiptir. Hayvanlar aracılığıyla dağılan tohumlar, hayvanlara takılıp uzaklara iletilebilmek için tüy, diken, çengel gibi organlara sahiptirler. Bazan da hayvanlar tarafından yenen tohumlar, sindirim sisteminde çimlenme hususiyetlerini kaybetmeden dışkıyla atılarak uzaklara kadar taşınabilirler. İnsanların da tarım ve ekonomik ihtiyaçlar sebebiyle tohumların yayılmasında önemli rolü vardır.

  Tohum çimlenmesi için üç şartın birlikte bulunması gerekir. Bunlar:
  1) Yeterli sıcaklık,

  2) Yeterli nem,

  3) Yeterli oksijendir.
 4. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  çeşitli tohum örnekleri  Çiçek tohumları fidanın üzerinde olgunlaştığı zaman tohum keseleri, ya birdenbire çatlayarak tohumlarını saçar (Menekşe gibi), ya da çatlayan tohum keseleri, güneşte kuruyuncaya kadar olduğu gibi kalır ve yavaş yavaş dökülür.

  Çatlayan ve çatlayıp dağılan tohumları, tamamıyla kurumadan toplamalıdır.

  Diğerlerini rüzgarın etkisiyle uçmadan devşirmelidir.

  Toplanan tohumları keseleriyle birlikte,gölgeli bir yerde ve karıncalardan uzak tutarak iki gün kadar havalandırıp, keseleriyle birlikte her çeşiti ayrı ayrı olarak teneke kutulara koyup kapaklarını kapamalıdır. Eğer teneke kutu bulunmazsa, bez keseler içinde nemsiz yerlerde saklanmalıdır.

  Tohumlar ekileceği zaman, tohum keselerinden çıkarılmalıdır.

  Bu yöntemle tohumlar, çimlenme kuvvetini yitirmemiş olurlar.

  Kaynak; Süs ve salon bitkileri - Lütfi Arif Kenber


 5. Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcınız oldu teşekkürler

+ Yorum Gönder


çeşitli tohum örnekleri,  çeşitli tohum örnekleri nelerdir,  tohum örnekleri,  tohum örnekleri nelerdir,  çeşitli tohum örneklerini ,  çeşitli tohum örnekleri ve adları