+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Yaprak veya sakızın oluşumunda ne fark vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yaprak veya sakızın oluşumunda ne fark vardır
  yaprak veya sakızın oluşumunda ne fark vardır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  yaprak veya sakızın oluşumunda ne fark vardır

  yaprak veya sakızın oluşumunda ne fark vardır


  Küçücük yeşil bir cisme son derece kusursuz bir şekilde sığdırılmış kompleks yapılar vardır. Yapraklardaki bu kompleks sistem milyonlarca yıldır kusursuzlukla işlemektedir. Peki bu sistemler nasıl olup da bu kadar küçük bir alana sığdırılmışlardır? Yapraklardaki kompleks tasarım nasıl oluşmuştur? Bu kadar mükemmel ve örneksiz bir tasarımın kendi kendine oluşması mümkün müdür?

  Bu sorular evrim teorisini savunanlara sorulacak olursa alınacak cevaplar her zamankilerden farklı olmayacaktır. Hiçbir mantığı olmayan, kendi içinde sürekli çelişen açıklamalarla çeşitli varsayımlar ortaya atacaklardır. Kurdukları hayali evrim senaryolarıyla sayısız çeşitlilikteki bitkinin, ağacın, çiçeğin, deniz bitkilerinin, otların, mantarların "nasıl ortaya çıktıkları" sorusuna cevap vermeye çalışacaklar, fakat başaramayacaklardır.

  Evrimcilerin, yaprakların oluşumu ile ilgili olarak ortaya attıkları teoriler incelendiğinde bunların son derece anlamsız, hatta gülünç denebilecek iddialarla dolu oldukları görülür. Bunlardan bir tanesine (Telome teorisine) göre yapraklar, ilkel damarlı bitkilerin ayrılmış dallarının birleşmesi ve yassılaşması ile gelişmiştir. (1) Sorular sorarak bu temelsiz iddiayı inceleyelim:

  -Bu dallar niçin birleşme ve yassılaşma gereği duymuşlardır?

  -Bu birleşme ve yassılaşma nasıl bir süreç sonucunda gerçekleşmiştir,

  SAKIZ HANGI MADDEDEN NASIL YPILIR

  Sakız, çiklet ya da ciklet, çiğnemek için tabletler veya kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli ve şekersiz bir maddedir. Çiklet sözcüğü aslında ABD'li Cadbury Adams firmasının ürettiği Chicklets markasakızlardan dolayı Türkçe'ye yerleşmiştir.

  Manilkara zapota adlı ağaçtan elde edilen lateks kimyasal yollarla temizlenir. Temizlenen lateks maddesine şeker, nişasta ve koku verici maddeler konularak modern usüllerle sakız yapılır. Fiyatınınçok ucuz oluşu bilhassa çocukların fazla kullanmasina sebep olur.

  Eski Yunanlıların ve Kızıldereliler'in ağaçlardan elde ettikleri sakızları baharatlayarak çiğnedikleri bilinir. Dişlerin sağlıklı kalması için şekersız sakız çiğnenmesi önerilir. Günümüzde sakızların büyük çoğunluğu xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler ile tadlandırılır. Xylitol'un diş çürüklerini önlediği düşünülmektedir. Sigarayı birakmak isteyen kişilere özel nikotin içeren çikletler de piyasaya sunulmuştur

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  yaprak veya sakızın oluşumunda ne fark vardır  Sardunyalardaki yaprak beyazlaşmalarının aşırı yükselen hava sıcaklığı ile bağlantılı olduğuna dair tezler var. Diğer bir olasılıkla demir eksikliği buna sebep olmuş olabilir.
  Sonbaharla birlikte düşüşe geçecek hava sıcaklıklarının da etkisi ile yeni yaprak oluşumlarında bu beyazlaşma durumunun devam etmemesi gerekir. Fakat beyazlayan yaprakların yeniden renklerini kazanamaları beklenmemelidir.
  Sanırım hava koşullarının normale dönmesini beklemeli ve sardunyanın yeni yaprak oluşumlarını takibe almalısınız. Ayrıca benzer yaprak beyazlıkları yine sıcaklığın aşırı yükseldiği dönemlerde petunyalarda da görülebiliyor.

+ Yorum Gönder