+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Ahmed günbay yıldız'ın siyah güller adlı romanının özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ahmed günbay yıldız'ın siyah güller adlı romanının özeti
  ahmed günbay yıldız'ın siyah güller adlı romanının özetini yazabilecek birisi var mı?yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  SiyaH GüLLer RoMan özeTi AhmeT GÜnbaY YıLdıZ.
  Eser Orhan’ın yani kahramanın özelliklerini anlatarak başlar. Babasının evlat ayrımının, mevki düşkünlüğü yüzünden annesinden ayrılmasının, abisinin onu sevmeyişinin ruhunda yarattığı yaralardan bahseder. Aile içi durumu, abisiyle karşılaştırılmaları anlatır.

  Gelişme bölümünde Hakkı Bey’in, eşinin tesettürünün yükselmesinde engel olduğu düşüncesiyle mahkemeye ayrılık başvurusunda bulunmasıyla ayrılırlar ve Hakkı Bey büyük oğlu Osman’ı da alarak lojmana taşınır. Orhan ve Aslı Hanım’da birkaç parça eşya alarak başka bir mahalleye taşınırlar. Aslı Hanım’ın yurt dışındaki erkek kardeşinin desteğiyle yeni eve yerleşirler. Kardeşinin arkadaşı olan Harun Bey ve onun kızı Ebrar ana – oğula yardımcı olurlar. Orhan burada güvercinlerle uğraşır. Ebrar onu izler. Orhan’a âşık olur. Babasıyla yalnız yaşar Ebrar. Harun Bey doktordur. Ebrar’ın annesi yani eski eşiyle aynı hastanededir. Fakat karşılaşmamaya çalışırlar. Orhan yeni mahalleye çabuk tanıtır kendini. Başta doktor ve Ebrar olmak üzere herkes sever Orhan’ı annesinin tek derdi oğlunun okumasıdır. Orhan de bunu vaat eder ama karşılaştığı olaylar, yaşadıkları buna engel olur. Mert, dürüst, adil bir kişiliğe sahip olduğu için yanlışa tahammülü yoktur. Bu yüzden mahallede kavgalara karıştığı olmuştur. Aşiyan adlı park bekçisinin Ebrar’a Saldırdığını gören Orhan, adamı bıçaklar. Bu yüzden hapse girer. Doktor ve Ebrar Orhan’ı ve annesini yalnız bırakmazlar. Bir gün Aslı Hanım hapishaneye, oğlunu ziyarete giderken caddenin ortasında araba çarpması sonucu hayatını kaybeder. Orhan yıkılır. Çıktıktan sonra bir mafyaya karışarak Murat ile dost olur. Oysa onlar kavga ederken tanışmışlardır birbirlerini ve düşman kesilmişlerdir. Orhan, güçlü, gözüpek, cesur biri olduğu için tanınan bir mafya elemanıdır. Bu sırada babasıyla karşılaşır. Hakkı Bey işportacılık yaparken genç birinin ona sataşmasından kendini korumaya çalışıyordur. Orhan babasını tanıdı, sataşan genci dövdü ve kendisini tanımayan babasıyla konuşmaya başlar.(s;246) Genel müdürlükten nasıl işportacılığa düştüğünü, Osman’ın yurt dışında okuyup evlendiğini, bir gecekonduda yaşadığını anlatır. Orhan hiçbir şeyi belli etmeden ayrılır oradan. Babasına yardımlarda bulunur. Daha sonar Ebrar ve Harun Bey’in ısrarı üzerine mafyadan ayrılır.
  Harun Bey bir gün Ebrar ve Orhan’a yıllardır gizlediği anıları anlatır. Oğlu Edabali’yi nasıl Fırat’a kaptırdığını, köyünde Zeytin Gözlü lakaplı bir nişanlısının olduğunu (Ebrar’ın annesinden önce), onu çok sevdiğini, Gülşen bir yerde Zeytin Gözlü ve kendisi için bir ev yapıldığını, üç annesinin olduğunu ve babasının diğer çocukları içerisinde en çok kendini sevdiğini anlatır. Ebrar ve Orhan oraları Fırat’ı Zeytin Gözlü’yü merak ederler, toplanıp Harun Hoca’nın memleketine giderler. Orada Orhan ve Ebrar’a yüzük takılır. Zeytin Gözlü’yü de alıp dönerler. Murat’ta nişanlanmıştır. Orhan bu sevinçlerle babasına gider. Onu pişmanlıklarıyla baş başa bulur. Bir aileyi, bir hiç uğruna paramparça etmenin pişmanlığıyla. Orhan her şeye rağmen babasını affeder ve ona sahip çıkar.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Orta gelirli bir ailenin çocuğu olan orhan acılarla daha çocuk yaşta iken tanışmıştır. Çünkü babası onu sevmez abisini çok sever ve ona çok değer verirdi. Orhanın anne ve babası daha sonra ayrılır ve Orhan için hayat bundan sonra başlar.
+ Yorum Gönder


siyah güller kitap özeti