+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Yurdumuzda görülen iklim türleri ile,doğal bitki örtüsü arasında nasıl bir ilişki vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yurdumuzda görülen iklim türleri ile,doğal bitki örtüsü arasında nasıl bir ilişki vardır
  yurdumuzda görülen iklim türleri ile,doğal bitki örtüsü arasında nasıl bir ilişki vardır 2. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  İklim ile bitki toplulukları arasında sıkı bir ilişki vardır. Kutup iklimi haricinde diğer bütün iklimlerin kendine has karakteristik bitki örtüsü vardır.
  Bitki örtüleri yer şekillerinden dolayı, yeryüzünde aralıksız kuşaklar oluşturamazlar. Ancak, genel olarak Ekvator'dan kutuplara doğru, geniş yapraklı ormanlar, karışık ormanlar ve iğne yapraklı ormanlar, şeklinde kuşaklar meydana gelmiştir.
  Sıcaklık ve nem, bitki hayatını doğrudan etkiler. Yükseklere çıkıldıkça sıcaklık ve nem oranı azalır. Buna bağlı olarak bitki örtüsü de seyrekleşir. Belirli bir yükseklikten sonra cılızlaşır ve doğal olarak ortadan kalkar.


  Bir yamaca düşen yağış miktarı aynı ise, yükseldikçe bitki örtüsündeki değişme sıcaklık azalmasıyla ilgilidir. Ancak, sıcaklıkşartları aynı ise, farklılaşma nem miktarının değişmesiyle ilgilidir.

  Yükseklere çıkıldıkça bitki toplulukları, geniş yapraklı orman, karışık ormanlar, iğne yapraklı ormanlar ve dağ çayırları şeklinde kuşaklara ayrılır.
+ Yorum Gönder


doğal bitki örtüsü ile iklim arasındaki ilişki,  doğal bitki örtüsü ve iklim arasındaki ilişki nedir,  doğal bitki örtüsü ile iklim arasındaki ilişkiyi araştırınız