+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Bazı canlılar aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşebilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bazı canlılar aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşebilir
  Bazı canlılar aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşebilir ve yavru meydana getirebilirler.Bu canlılar hangileridir ? Çiftleşme sonucu oluşan yavru niçin tür değildir? 2. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  Aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşebilmelerinin sebebi bu türlerin aynı ortak atadan gelmekte olup evrimsel süreçte tam olarak ayrılamamış olmamalarıdır. Tür tanımı şu şekilde yapılır (tam bir tanım olmayacak kusura bakma): Diğer popülasyonlardan yalıtılmış (çiftleşme bakımından) bireylerinin birbiriyle çiftleşebildiği www.turkceyazi.com (pratikte ya da potansiyel olarak) ve kısır olmayan bireyler meydana getirdikleri popülasyonlar tür olarak adlandırılır.

  Farklı türlerin çiftleşmesi sonucu meydana gelen canlılar kısır olurlar. Yukarda yaptığım tür tanımına uymadıkları için literatürde tür olarak geçmezler.

  Birbirleriyle çiftleşebilen farklı türlerin başında çoğu insanın da bildiği at ve eşek geliyor.
+ Yorum Gönder


bazı canlılar aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşebilir bu canlılar hangileridir,  aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşen canlılar hangileridir,  aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşen canlılar,  bazı canlılar aynı türe ait olmadıkları halde çiftleşebilir,  aynı tür olmayan çiftleşen canlılar,  tür olmayan canlılar nelerdir