+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Hücreler ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hücreler ne işe yarar
  hücreler ne işe yarar bu konuda ana yardım lazım.. lütfen yardım edin .. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Hücreler

  Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Kök hücreler, tüm vücut doku ve organlarıyla, kan dolaşımında bulunur. Özellikle bebeklerin göbek kordonu, kemik iliği ve damarlarımızdaki kanda daha fazladır.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  hücre ne işe yarar

  Bir evin tuğlalardan yapılması gibi, hayvan ve bitkiler de çok küçük parçacıklardan, hücrelerden yapılmıştır. Bu hücreler, çok değişik şekillerde olur. Vücudun her kesiminde, özel şekilli hücreler bulunur. Bu değişik şekildeki hücrelerin yapacakları değişik ödevler vardır. Hayvanlarda bir kas hücresi, ‘büyüklük ve biçim bakımından, bir deri hücresinden farklıdır; aynı şekilde, bitkilerde bir yaprak hücresi, bir kök hücresinden farklıdır:

  Hücreler, genellikle, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Batı hücreler, tam bir hayvan ya da tam bir bitkidir. Bu yaratıkların çoğu, çok küçük olmakla beraber, pek azı da 1 cm. kadar olabilir .

  Genellikle, bütün hayvanlarda kas hücreleri vardır, ama, hiç bir bitkide bu hücreler bulunmaz. Kas hücreleri ince, uzun olup, kısalma ve uzamalarıyla bize bir yandan bir başka yana hareket etme imkanını sağlar. Ayrıca, vücudumuzdaki kemik hücrelerinin binlercesi bir araya gelerek, kemiklerimizi meydana getirir. Bir solucanda, sert bir iskelet bulunmadığından, kemik hücreleri de yoktur. Bağırsak hücreleri, besinleri sindirmeye yarayacak maddeler salan özel bir yapı gösterir. Karaciğer hücreleri, vücudun ihtiyacı olan şekeri depo eden yerdir.

  Sinir hücreleri, vücudun çeşitli bölgeleri arasında haber iletir. Sinir uçlarının, bazı kimyasal maddeler salarak, uyartılara (kasların kasılması gibi) karşılık vermeyi sağladığı düşünülmektedir. Hücrelerin içinde koyu renkte gösterilen büyük, yumurtamsı biçimli cisim, çekirdek (nukleus) adını alır. Çekirdek, hücrenin çalışmasını düzenler. Spirogyra gibi basit bir yeşil bitkide, bitkinin bütün işlemleri, örneğin, besinlerin yapılması hücreler tarafından teker teker yapılır. Ama, çiçekli bir bitkide besinlerin yapılması, ancak, yapraklardaki özel hücrelerde olur; bunlar, kök suyu almaya ve bitkiyi toprağa tutundurmaya yarar. Çiçeklerdeki hücreler, yeni bir bitkiyi meydana getirecek tohumun olabilmesi için gereken, çiçek tozunu ve yumurta hücrelerini verir

+ Yorum Gönder


hücre ne işe yarar,  hücreler ne işe yarar