+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Termostatik Radyatör Vanası Termostatik vana kullanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Termostatik Radyatör Vanası Termostatik vana kullanımı
  Termostatik Radyatör Vanası
  Termostatik vana kullanımı 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Emrah Bey merhaba;
  Öncelikle tesisatınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim.
  Termostatik vanaların üzerine üretici firmalar 1'den 5'e kadar rakamlar koyarlar,her rakamın da yaklaşık sıcaklık değeri vardır.Yaklaşık diyorum çünkü;hiçbir termostatik vana,sıcaklığı tam değeri ile veremez,arada yaklaşık 1°C tolerans vardır.Bu yüzdendir ki üretici firmalar sıcaklık değeri yerine,rakam koyarlar.Fakat kullanma kitapçığında bu değerler yaklaşık olarak verilirler.
  Genellikle;
  0-0°C
  *-~7°C
  1-~12°C
  2-~16°C
  3-~20°C
  4-~24°C
  5-~28°C

  *anlamı:Çok soğuk havalarda eğer evde değilseniz ve kombiyi bir müddet kullanmayacaksanız,termostatik vana konumunu * almanızda ve cihazı tamamen kapatmamanızda fayda var.Oda sıcaklığı 5°C altına düşmeye başladığı anda,bu konum oda sıcaklığını yaklaşık 7°C yapar ve suyun buzlanmasına izin vermez.Tesisatımızı patlatmamış oluruz

  Anladığım kadarıyla termostatik vanaların dışında oda termostatınız da mevcut.Oda termostatının olduğu odada termostatik vanalar kullanılamaz.Banyoda da termostatik vananın kullanılmaması gerekir.Çünkü aşırı nem,termostatik vanadan istediğimiz verimi almamıza engel olur.Umarım sizin tesisatınız da bu şekildedir.Diğer odalarda kullanabilirsiniz.
  Sorunuza gelince;
  Oda termostatını 21°C ve vanayı da 22°C ayarladım diyorsunuz.Buna mantık açısından yaklaşacak olursak;
  Tesisatınızda eğer oda termostatı varsa,kombiniz her zaman oda termostatının komutunda çalışır,termostatik vananın değil.Yani siz örneğin oda termostatını 20°C,termostatik vanayı 24°C ayarlarsanız,cihazımız oda termostatına göre çalışacağından,oda termostatının bulunduğu oda sıcaklığı 20°C'yi geçemeyecektir,dolayısıyla diğer odalarda,yani termostatik vanaların olduğu odalarda 24°C'yi beklemek imkansızdır.Cihazımız 20°C'ye göre çalışacaktır.
  Buradan da anlaşılacağı gibi,termostatik vana sıcaklık ayarı,oda termostatı sıcaklık ayarından büyük olmamalıdır.Fakat şöyle ki;
  Termostatik vanaların bulunduğu odaların izolasyonu çok iyi ve odalar da çok büyük değilse ya da odalarda bulunan petekler biraz büyük seçilmişse oda termostatından 20°C değer verip termostatik vanadan odada yaklaşık 21°C-22°C'yi yakalamanız mümkün.Bunu evinizde bir termometre yardımıyla test edebilirsiniz.
  Yine de konfor için ısıtmayı düşünüyorsak;termostatik vana sıcaklık ayarının,oda termostatı sıcaklık ayarının üstünde olmaması gerekir.Üstünde olması tesisatta problem teşkil etmez sadece istediğimiz değeri alamamış oluruz.
  İdeal bir konfor ve yakıt tasarrufu için evde olduğunuzda oda termostatınızın 20°C'de,uyuduğunuz zaman da 17°C tutmanız iyi bir seçim olur.Termostatik vanaları bu durumda kapatmanıza ya da sıcaklık değerini azaltmanıza gerek yok,onlar daima 20°C'de durabilir.Oda termostatı değerini düşürdüğünüz zaman onlar da 20°C altına düşmüş olacaklardır.

  İnsanların rahat edebileceği ideal konfor sıcaklığı 20°C'dir.Fakat izalosyon burada çok önemlidir.İzolasyon kötüyse,ortam sıcaklığını istediğiniz kadar 20°C tutun vücudunuz bu sıcaklığı hissetmez ve sıcaklığı arttırmak istersiniz.Bu da yıllık yakıt masrafınıza yaklaşık %10 yansıyabilir.

  Oda termostatı ve termostatik vanayı seçen bilinçli tüketici olduğunuz için kutluyor,iyi günler diliyorum.Sorunuza bir nebze de olsun cevap verebildiysem ne mutlu bana.
  Hoşcakalın
+ Yorum Gönder