+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Heyelanın nedenleri ve sonuçları kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Heyelanın nedenleri ve sonuçları kısaca
  heyelanın nedenleri ve sonuçları 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Toprak kayması , bir toprak parçasının bulunduğu yerden koparak bir yamaç boyun sürüklenerek başka bir yere gitmesidir. Toprak kaymasının diğer bir adıda heyelandır. Toprak kayması ülkemizde çok fazla rastlanmaktadır. Toprak kayması nedeniyle tarla, bağ, bahçe gibi tarım alanları kum, çakıl veya kaya ile kaplanmaktadır. Ülkemizde bu durumun en çok görünen bölge ise doğu karadeniz bölgesidir.
  heyelanacilforum.jpg
  Bu bölgede toprak kaymasının fazla olamasının nedeni ise yamaçlar daha dik, yağış miktarı daha fazla olmasıdır. Ayrıca ülkemizde toprak kayması olaylarının en çok görüldüğü dönem ilkbahardır.Toprak kaymaları malla zarar veridiği gibi bazen canlılarında ölmesine neden olabilmektedir.

  Bunlar dışında toprak kaymasının tehlikeli olan yerlerde yerleşime izin verilmemesi gerekmektedir. Ayrıca, yol yapımı esnasında, yolun heyelan olabilecek yamaçlardan ve yerlerden geçirilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Heyelan yer kayması oluyor taşların ve toprağın yamaç aşağı sürüklenmesidir ve ülkemizde sürekli görülen bir olaydır. Heyelanlar bazen can ve mal kaybına yol açabiliyor bunu önlemek için heyelanın olabileceği yerlerde dikkatli bir şekilde yol çalışmaları yapılmalıdır.
 4. Ziyaretçi
  heyelanın nedenleri ve sonuçları NEDİR ?

+ Yorum Gönder


toprak kayması,  heyelanın sonucları,  heyelanın nedenleri,  heyelan nedenleri,  HEYELAN,  toprak kayması nedir