+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Bilgisayar destekli tasarım nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilgisayar destekli tasarım nedir
  bilgisayar destekli tasarım nedir? bilgisayar destekli tasarım ne demek? 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Bilgisayar destekli tasarım nedir?

  Bilgisayar Destekli Tasarım, imalatının yapılması düşünülen bir parçanın veya bir
  konstrüksiyonunun ortaya çıkarılmasında yardımcı olmak için bilgisayar sistemlerinin kullanılmasıdır. Daha basit olarak da imalatı düşünülen parçanın ilk olarak bilgisayar ortamında oluşturulmasıdır.

  Bilgisayar Destekli Tasarım sayesinde tasarımcılar ve mühendisler tasarımlarını elektronik ortamlarda gerçekleştirebilirler. Bu sayede yaptıkları tasarımlar üzerinde çok daha hızlı şekilde değişiklikler yapabilmekte ve istedikleri zaman yazıcıdan bu elektronik bilgileri kâğıda dökebilmektedirler. Tamamladıkları parçaları montaj edebilmekte ve böylece yaptıkları tasarımın bütün halinde düzgün çalışıp çalışamayacağını rahatlıkla kontrol edebilmektedirler.

  Üstelik tüm bunları yapabilmek için bir bilgisayar programcısı olmaya da gerek yoktur. Fakat bilgisayar sistemlerini daha önceden kullanıyor olmak komutları daha hızlı girmeyi sağlayacağından kolaylık sağlayacak ve çalışmalara hız kazandıracaktır.

  Tasarımcı çalışmaları sırasında bilgisayarın tüm özelliklerini kullanacaktır. Yapılan çalışmalar sabit disklerde veya yedekleme ünitelerinde saklanacak gerektiği zaman bu çalışmalar tekrar açılacak üzerlerinde değişiklikler yapılacak bu değişiklikler sonrası belki tekrar yazıcıdan çıktılar alınacak ve çalışmalar tekrar kaydedilip saklanacaktır. Bu yüzden Bilgisayar Destekli Tasarım çalışmaları için iki ana gereksinim bulunmaktadır.


  Donanım : Bu kısım Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımlarının çalışması için gerekli parçalardan ibarettir. Bunlar bilgisayarı oluşturan ana parçaların (anakart, işlemci, sabit disk, v.s) yanında yazıcı, tarayıcı gibi çeşitli çevre birimlerdir.

  Yazılım : Bu kısım donanımı kontrol eden programların bütünüdür. Bilgisayarın çalışması için ilk olarak bir işletim sistemi gereklidir. İşletim sisteminin yanında Bilgisayar Destekli Tasarım için özel yazılımlar gereklidir. Örneğin : Pro\ENGINEER, CATIA, SolidWorks, v.s gibi.


  Kaynak: SimdiBul.net
+ Yorum Gönder


bilgisayar destekli tasarım nedir,  bilgisayar destekli reklam ve tasarım nedir,  bilgisayar destekli tasarim nedir,  bilgisayar destekli moda tasarımı nedir,  bilgisayar reklam tasarim.nedir,  bilgidayr destekli tasarim nedir acıkla