+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Mondros Ateşkes Antlaşması ile fiilen Osmanlı devleti hangi olayla hukuken sona ermiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mondros Ateşkes Antlaşması ile fiilen Osmanlı devleti hangi olayla hukuken sona ermiştir
  Mondros Ateşkes Antlaşması ile fiilen Osmanlı devleti hangi olayla hukuken sona ermiştir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Mondros Ateşkes Antlaşması ile fiilen Osmanlı devleti hangi olayla hukuken sona ermiştir
  —Mudanya Ateşkes Antlaşması
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Osmanlı Devletinin Resmen Sona Erdiği Antlaşma

  İzmir, Kurtuluş Savaşı’nda kurtarıldıktan sonra Boğazlar, İstanbul ve Trakya bölgesinin geri alınması amacıyla Türk ordusu yönünü o tarafa çevirmişti. Bunu gören itilaf devletleri TBMM hükümeti ile ateşkes isteği içerisine girdiler. ve bunu bildirdiler. Bunun üzerine 3 Ekim’de Mudanya’daki ateşkes görüşmesine İsmet Paşa Türk Temsilcisi olarak gitmiştir. Yunanistan bu görüşmelere katılmamıştır ancak daha sonradan bu metni imzalamıştır.

  Bu ateşkes antlaşmasının önemli maddeleri şöyle sıralanabilir:

  - Türkiye ile Yunanistan arasındaki silahlı çatışmalara son verilecektir.
  - Yunanlılar 15 gün içinde Doğu Trakya’yı boşaltacaklar. Türkiye, barış sağlanıncaya kadar burada emniyet ve asayişi sağlanması için sekiz bin Jandarma bulunduracaktır.
  - Boğazların durumu barış antlaşmasıyla saptanacaktır.
  - İtilaf Devletleri’nin kuvvetleri barış antlaşması imzalanıncaya kadar İstanbul’da kalacaklardır.

  Mudanya Ateşkes Antlaşmasının sonucu olarak Osmanlı Devleti resmen sona ermiştir. Türk diplomasisi büyük bir zafer kazanmış ve Doğu Trakya savaş olmaksızın geri alınmıştır. Bu ateşkes imzalandıktan sonra gözler Londra’da yapılacak Barış Konferansına çevrilmiştir. Artık TBMM hükümeti resmi muhatap sayılmıştır ve Osmanlı Devleti’nin adı geçmemektedir. Diğer devletlerle eşit ve fazladan onurlu bir konumda Barış Konferansı masasına oturacak olan Türk Devleri Misak-ı Milli ile belirlediği toprakların büyük bir kısmını geri kazanmış ve buna uluslararası bir güvence getirmeye hazırlanmaya başlamıştır

+ Yorum Gönder


osmanlı fiilen ne zaman sona erdi,  osmanlı devleti resmen ne zaman sona erdi,  osmanlı devleti fiilen ne zaman sona erdi,  osmanlı hukuken ne zaman sona erdi,  osmanlı devleti hangi antlaşmayla fiilen sona ermiştir,  osmanlı devleti hukuken ne zaman sona erdi