+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda CHANEL markasının baş yaratıcısı kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  CHANEL markasının baş yaratıcısı kimdir
  CHANEL markasının baş yaratıcısı kimdir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  CHANEL markasının baş yaratıcısı kimdir

  Asıl adı Gabrielle Chanel'dir. 19 Ağustos 1883'te Fransa'da doğdu.

  Giyimde çığır açan takım elbiseleri ve siyah mini elbiseleriyle marka oldu.

  Bu tarz hâlâ günümüzde de geçerliliğini korumakta

  Sofistike görünümlü ve büyük aksesuarlarla, özellikle birkaç sıra uzun inci

  kolyelerle süslü iki parçalık takım elbiseleri, o zamandan bu yana giyimde asaletin simgesi

  olmaya devam ediyor.

  Çocukluğu zordu Annesinin ölümünden sonra babası onu bir yetimhaneye bıraktı. Orada kendisine bakan rahibeden dikiş dikmeyi öğrendi. Bu öğreti, ona hayatının mesleğini kazandırdı.

  "Coco" adı, gece klüplerinde şarkıcı ve dansçı olarak çalıştığı dönemden kalmadır.

  20'li yaşlarında Etienne Balsan tarafından desteklendi, daha sonra onu terkedip kendisine daha iyi bir sponsor buldu. Sevgilisi Arthur Boy Capel. Coco Chanel, her ikisini de kendisini milyon dolarlık iş dünyasına taşıyacak bir araç gibi kullandı.

  1910'da şapka satarak başlattığı işini daha sonra elbise satarak devam ettirdi. 1920'li yıllarda Chanel No:5'i ürettirdi. Parfüm dünyasına %10 hisseyle girdi, yönetimi zengin bir aileye bıraktı. Ancak, soyadıyla ve markasıyla çıkardığı parfüm, onu unutulmaz ve efsanevî bir modacı yapacaktı.

  1925 Yılında unutulmaz takım elbiselerini yarattı. Korse giyilmesine gerek kalmayan, korsaj kesimli vücuda oturan etek ve ceketleri, o zaman için bir devrim niteliğini taşıyordu. Bunun yanısıra oğlan çocuğu gibi kesilmiş kısa saçlar, o yıllarda kadınların reformist bakış açılarını yansıtıyordu.
  İgor Strawinsky ve Picasso ile olan arkadaşlığı neticesinde, oldukça tanınan Coco Chanel, 1930'lu yıllarda meydana gelen ekonomik krizden etkilendi. II.Dünya Savaşı sırasında bütün çalışanlarını işten çıkartıp, tüm mağazalarını kapattı.

  Alman komutan arkadaşı sayesinde Fransa'dan ayrılmayıp özel izinle, Ritz Otel'deki dairesinde kalmaya devam etti. Savaşta Almanlar yenilince, Nazilerle bağı olduğu için neredeyse yargılanacaktı ancak arkadaşlıkları sayesinde kurtuldu ve kısa bir süre Fransa'dan ayrılıp İsviçre'de yaşadı.
  10 Ocak 1971'de Hotel Ritz'deki apartman dairesinde öldü. Hiç evlenmedi. Onun ölümünden kısa bir süre sonra Karl Lagerfield, Chanel efsanesini sürdüren isim oldu.
+ Yorum Gönder


chanel kimdir,  chanel markasının baş yaratıcısı