+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Kullanılan ve kurulan basit bir elektrik devresinde eğer ampul yanmıyorsa ne yapmak gerekir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kullanılan ve kurulan basit bir elektrik devresinde eğer ampul yanmıyorsa ne yapmak gerekir
  Kullanılan ve kurulan basit bir elektrik devresinde eğer ampul yanmıyorsa ne yapmak gerekir? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Kullanılan ve kurulan basit bir elektrik devresinde eğer ampul yanmıyorsa ne yapmak gerekir

  Basit bir elektrik devresinin amacı;devre düzeneği üzerinde bağlantı noktaları arasındaki(pil potansiyel farkı meydana getirir ve elektron hareketine neden olur(negatif kutuptan-pozitif kutba elektron akışı)) elektrik akımının geçmesine neden olan pilin meydana getireceği elektrik akımını gözlemek ve bu akımı kontrol etmek için devrede bulunan anahtarın işlevini yani ne işe yaradığını belirlemektir.Ayrıca bir elektrik devresinde elektrik akımının yönüelektronların hareket yönüne terstir.Devrede kullanılacak araçlar;1 pilpil yatağı 3 bağlantı kablosu ampul duy ve anahtar
  Devrenin Yapılışı
  -Elektrik devresindeki anahtarlarda bir giriş bir de çıkış olmak üzere iki bağlantı ucu vardır.Giriş ucuna faz iletkeni bağlanır. çıkış ucu ise kumanda edilecek olan lamba ya da lambalara bağlanır.
  - Devre kurulduktan sonrapil yatağına(pil kutusu)pil yerleştirilerekampulün yanıp yanmadığı kontrol edilir.Anahtar açıkken devreden akım geçmez ampul yanmaz.Anahtar kapatılınca devreden akım geçmeye başlar ve ampul yanar.
  -Anahtarı etkisiz hale getirip pil ve ampulü iki bağlantı kablosu ile birbirine bağladığımızda ampul sürekli yanacaktır.Burda anahtar devre dışı bırakıldığı içinanahtarın devrede akımı kontrol eden bir araç(açma-kapama ve akım geçisi) olduğu anlaşılmış olur.
  -Seri ve Paralel bağlı elektrik devrelerinde de aynı yöntem uygulanır.

+ Yorum Gönder


basit bir şekilde kurulan elektrik düzeneği,  elektrik devresinde ampul neden yanmaz,  basit elektrik devresinin ampulü yanmıyor,  ampul neden yanmaz,  elektrik devresinin yanmama nedenleri,  ampulün yanıp yanmama sebepleri