+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Tek bir pil kaç voltluk bir gerilime sahiptir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tek bir pil kaç voltluk bir gerilime sahiptir
  Tek bir pil kaç voltluk bir gerilime sahiptir ? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Tek bir pil kaç voltluk bir gerilime sahiptir

  Piller kimyasal enerjiden elektrik enerjisi üreten düzeneklerdir. Günlük hayatta çok kullandığımız pillerin en büyük avantajı elektrik enerjisini taşınır kılmasıdır.Çeşitli metaller kimyasal reaksiyonlar sırasında elektron verirler,buna yükseltgenme adı verilir.Çesitli metaller de bunun tersi olarak elektron alırlar buna da indirgenme adı verilir.
  Bu reaksiyonlar sırasında ;her metalin elektron verirken veya alırken, yarı pil potansiyeli adını verdiğimiz, verilen veya alınan elektronların karşılığı olan bir elektrik potansiyeli mevcuttur. Bir pili oluşturan iki metalin yarı pil potansiyelinin cebirsel toplamı o pilin ürettiği voltaja eşittir.Yükseltgenmenin olduğu elektrot Anotdur.Anoda gelen iyon da
  Anyondur,o halde Anyon negatif yüklü iyondur.Bunun tersi Katot ve Katyon olarak adlandırılır.İlk zamanlarda piller tek defa kullanılabiliyordu ve tekrar kullanılabilen elektrik kaynağı olarak akümülatörler bulunmuştu.Zamanımızda pek çok çeşit pil, birden çok kullanılabilme, yani tekrar şarj edilebilme özelliğine sahiptir.Akümülatörlerde cell başına 2 volt gerilim elde edilir.Anot Kahverengi Kurşun oksit Katot ise sülfürik aside daldırılmış gözenekli kurşundan yapılmıştır.

+ Yorum Gönder


piller kaç volttur,  tek bir pil kaç volttur,  bir pil en fazla kaç voltluk enerji alır