+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Midenin sindirdiği besinleri emerek kana karışmasını sağlayan organın ismi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Midenin sindirdiği besinleri emerek kana karışmasını sağlayan organın ismi nedir
  midenin sindirdiği besinleri emerek kana karışmasını sağlayan organın ismi nedir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  mide

  Mide, büyük miktarda yiyeceklerin geçici olarak depolandığı organdır. Rahatlıkla 1.5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma kapasitesi vardır.

  Midenin 4 ana bölümü vardır:
  1-Fundus,
  2-Kardia
  3- Korpus (gövde) ve
  4-Antrum (midenin son bölümü)

  Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. Mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır (Kimus). Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince bağırsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse, azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak bağırsağına (Duodenum) geçer. Sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi terk etmesi ise yaklaşık 1.5 saati bulmaktadır.

  Mide salgı yapan bir organdır. İç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretir: sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit, intrensek faktör (B12 vitamininin ince bağırsak son kısmından emilmesi için bu faktörün varlığı şarttır). Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir.

  Mide rahatsızlıkları
  Gastrit
  Ülser
  Reflü
  Mide kanaması
  Mide kanseri
+ Yorum Gönder


mideden gelen sıvıları emer,  midemizin sindirdiği besinlerin kana karışmasını sağlayan organ hangisidir,  midemizin sindirdiği besinleri emerek kana karışmasını sağlayan organ,  midemizin sindirdiği besinlerin kana karışmasını sağlayan organ,  midemizin sindirdiği besinleri emerek kana karışmasını sağlayan organ hangisidir,  midemizin sindirdiği besinlerin kana karışmasını sağlayan organ nedir