+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Ekonomik sosyal ve kültürel haklar ile medeni ve siyasi haklar arasında nasıl bir bağlantı vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ekonomik sosyal ve kültürel haklar ile medeni ve siyasi haklar arasında nasıl bir bağlantı vardır
  Ekonomik sosyal ve kültürel haklar ile medeni ve siyasi haklar arasında nasıl bir bağlantı vardır? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Ekonomik sosyal ve kültürel haklar ile medeni ve siyasi haklar arasında nasıl bir bağlantı vardır

  Medeni ve Siyasal Haklar ile Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde bir arada yer alır. İki grup içindeki bu haklar iki ayrı sözleşmede düzenlenmiştir. Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi ile Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesinin başlangıç bölümleri aynıdır. Her iki sözleşmede de tüm insanların yoksulluktan, korkudan kurtulabilmesi için her iki kategorideki hakların kullanılmasının önemi vurgulanır.

  İki hak grubu arasındaki bağlantı şu şekilde ifade edilebilir: Medeni ve Siyasi haklar olmaksızın Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Hakları savunmak mümkün değildir. Medeni ve Siyasi Haklar, demokratik katılımı sağlayan haklardır. Katılım haklarının güvence altına alınması kadınların, dilsel, dinsel ve etnik azınlıkların, yerli hakların ve diğer dezavantajlı grupların haklarını kazanabilmesi açısından büyük önem taşır. 1

  Aynı şekilde ESKH olmaksızın Medeni ve Siyasi Hakların tam olarak gerçekleşmesi de mümkün değildir. Örneğin, ifade özgürlüğü aynı zamanda bilgi edinme hakkının da gerçekleşmesini gerekli kılar. Ekonomik ve sosyal hakların gelişmediği bir toplumda gerçek bir ifade özgürlüğünden söz etmek de mümkün olamamaktadır.
+ Yorum Gönder