+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Fırat nehri nerede doğar, fırat nehri nereye dökülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fırat nehri nerede doğar, fırat nehri nereye dökülür
  fırat nehri nerede doğar, fırat nehri nereye dökülür 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Fırat Nehri, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu boyunca uzanan bir nehirdir. Fırat Nehri ülkemizin başlıca su kaynağıdır. Ayrıca Türkiyeden geçerek Suriye ve Irak topraklarını da geçerek Dicle Nehri ile birleşir.

  Fırat nehri nerede doğar

  Erzurum’un 30 km doğusunda Dumlubaba dağındaki Dumlubaba kaynağından çıkan Fırat nehri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Çüngüş (Diyarbakır), Adıyaman ve Gaziantep il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra Irak topraklarına girer. Irak’ta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt’ül-Arab’ı oluşturur ve Basra Körfezi’ne dökülür. Nehrin en önemli kolları Murat, Karasu, Tohma, Peri, Çaltı ve Munzur Çayları’dır.

  Toplam uzunluğu 2.800 km ile Türkiye sınırları içinde kalan bölümün uzunluğu ise 1263 km’dir. 720.000 km² su toplama havzasına sahiptir. Fırat Nehri’nin rejimi Türkiye’deki diğer akarsulara göre daha düzenlidir. Mart ile Haziran ayları arasında yavaş yavaş kabarır, Temmuz ile Ocak ayları arasında çekilmiş olmasına rağmen yine de bol su akışı olur.
+ Yorum Gönder


fırat nehri nereden doğar,  fırat nehri nereden doğuyor,  fırat nehri harita,  fırat nehri haritası,  fırat nehri nereden başlıyor,  fırat nehri nereden doğar nereye dökülür