+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Çiş, kaka tutmak zararlı mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çiş, kaka tutmak zararlı mıdır
  Çiş, kaka tutmak zararlı mıdır? evet se, zararları nedir? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Çiş, kaka tutmak zararlı mıdır
  Çok uzun bir aradan sonra tekrar yazılarıma geri dönüyorum. Yazılara ara vermemin muhteşem bir sebebi var. Bora'nın kızkardeşi Mina 9 ay önce aramıza katıldı. Çok zorlu bir süreçten geçtik. 2. çocuk ile ilgili konuları sizlere bundan sonra yazılarımda aktaracağım.

  Tuvalet eğitimi yazıma gelince bu sefer her yerde bulabileceğiniz bilgileri özetle geçip bizim yaşadığımız ve bulduğumuz çözümleri ve çaresiz kaldığımız zamanları anlatmak istiyorum.

  Uzmanlar çocuğumuzda tuvalet eğitimine başlamadan önce aşağıdaki listeyi takip ederek tuvalet eğitimine başlamak için doğru zaman mı kontrol etmemizi istiyorlar.

  Fiziksel işaretler

  Bir kerede yeterli derecede çişini yapıyor
  Beklenen zamanlarda düzenliye yakın tuvalet zamanı var
  3-4 saat kuru kalıyor bu da kaslarının gelişmiş olduğunu gösteriyor

  Davranışsal İşaretler
  Bir pozisyonda sakin bir şeklide 3-5 dakika oturabiliyor.
  Pantalonunu aşağı indirip çıkarabiliyor.
  Islak olma duygusundan hoşlanmıyor
  Evde diğer kişilerin tuvalete gitmesi ile ilgileniyor.
  Tuvaleti geldiği zaman size söylüyor, sallanıyor vesaire
  Yaptığı başarılardan gurur duyuyor.
  Tuvaleti kullanmaya direnç göstermiyor.
  Genellikle sizinle uzlaşma halinde.

  Bilişsel İşaretler
  Basit emirleri yerine getiriyor. Oturağına oturabilirsin. Yada size çişim geldi diyebiliyor.
  Nesneleri ait oldukları yerlere koymayı anlıyor
  Çiş ve kaka için kelimeleri var.

  Bizim hikayemiz ise şöyle:
  Bora 18 aylık iken kakasını oldukça belirgin bir şekilde hissettirmeye başlamıştı ve yaptıktan hemen sonra değiştirmemi istiyordu. Fakat ben yaşının uygun olmadığını, daha erken olduğunu düşündüğüm için bu belirtiler yokmuş gibi davrandım. Şimdi bu yaptığımın çok büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. En azından denemeliydim ve başarısız olduğumuz zaman rafa kaldırmalıydım. Ondan sonra hiçbir zaman kakasını sokakta yada yabancı ortamlarda bezine yapmadı. Kakasını yaptığı tek yer evimiz oldu. Başkalarının yanında tutmayı öğrendi.

  2 yaşına geldiği yaz, ben artık zamanı gelmiştir diye düşünerek tuvalet eğitimine başladım. Oturaktan pek hoşlanmadığım için oturağa oturtmayı istemedim. Zaten tuvalete oturmakta da hiçbir problem yaşamadık. Çişini bazen tuvalete yapıyor bazen kaçırıyordu. Ben çabuk hallederiz diye düşündüm fakat kakasını tam 3 gün tutmayı başardı. Tuttuğu ve karnı ağrıdığı için sinirli oldu. Bu sefer yaparken acı hissetmeye başladı ve hiç yapmak istememeye başladı. Hemen bezi geri taktım. Akşamları zaten çıkarmamıştım. Genelde çevreden söylenenler, 'zamanla alışır' olmasına rağmen ben bezi tekrar bağladım. Şimdi düşünüyorum da en doğru hareketi yapmışım. Eğer devam etseydik ilerde kabızlık problemi olan bir genç haline bile dönüşürdü diye düşünüyorum. Aradan 6 ay geçti ve bir kardeşi olacağını öğrendikten sonra ben tekrar panik halinde eğitime başladım fakat bu seferde 2 yaş inatlaşma dönemi olduğu için çişini tutup, geldiği zamanda evin çeşitli yerlerine yapmayı tercih etti. Kaka ise aynı şekilde 1-2 kere üstüne yapıldı sonrada 5 gün tutuldu. 5. günün sonunda ben yine bezini bağladım. Doktorumuz zaten 5 günlük kaka tutmasını duyunca hemen bez bağlayın dedi. Kaka yapmaya direnç gösteren çocukları olan bazı arkadaşlarım, çocukların çişlerini tuvalete, kakalarını bezlerine yapmalarına izin vermiş. Ben böyle bir yola girmek hiç istemedim çünkü Bora'nın yapısını bildiğim için uzun yıllar o bezden kurtulamayacağımızı hissetmiştim. 6 ay sonra kardeş geliyordu. Doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca asla böyle bir işe kalkışmayın diyor uzmanlar. Bu da tam 1 sene daha demekti ki Bora 3,5 yaşında olacaktı. Ben öyle ümitsizliğe kapılmıştım ki o zaman bile bu kaka tutma işinden nasıl sıyrılacağımızı düşünüp duruyordum. Nasıl kafasındaki o psikolojik korkuyu yenecektik hiç bilmiyordum. Bu arada bilimsel nedeni bilinmesede kız çocukları erkek çocuklarından daha kolay tuvalete alışıyor. Kız çocuğu olan annelerle konuşup ümitsizliğe kapılmamakta fayda var. Bir sebepte kız çocuklarının model aldıkları annelerini sık sık görmelerinin olduğu söyleniyor. Maalesef erkek çocukları babalarını o kadar sık göremiyor.
 3. FERZAN
  Yeni Üye
  Bora 3 yaşına geldiğinde, tabiki büyükler 'ne olacak bu çocuğun hali? Koca çocuk oldu söyleyemiyor' söylemlerine başlamışlardı bile. Kulaklarımı tıkadım. Kardeşi olacak daha fazla strese gerek yok dedim. Bora'ya da bu konuyu hiç açmadık. Hatta tuvalete kurmuş olduğum tuvalet adaptörünü tamamen ortadan kaldırdım. Sen çişini ve kakanı tuvalete yapmak istemiyorsun, o zaman bununda burda durmasına gerek yok dedim. Çok beğeniyordu adaptörü biraz üzüldü kalkınca ama diğer taraftan kalkmaması yönünde hiç bir çaba göstermedi. Bora 39 aylıkken kardeşi doğdu. Zaten çok stres bindi üzerine. Benimde artık bu eğitim faslı ile uğraşacak enerjim kalmamıştı. Ama arada okula gideceğinden bahsetmeye başlamıştım, kafaca kendisini hazırlasın diye. Ne zaman gideceğim diye soruyordu arada. Bende çişini kakanı söylersen ve tuvalete yaparsan artık okula gidebilirsin dedim.

  Bir sabah uyandığımızda büyük bir mucize oldu. Benim inatçı, herşeye direnç gösteren oğlum kendi kendine ben artık külot giymek istiyorum dedi. Ben emin misin diye sordum. Evet dedi. İlk külot giydiği gün tüm gün dışardaydık. Arada kazalar oldu.Ben sık olmamakla beraber çişin geldi mi diye sordum. Bazen çişe gitme zamanı dedim aldım tuvalete götürdüm. Tuvalete giderken direnç göstermemesi en önemli belirtiydi benim için.
  Yaşı büyük olduğu için bir daha geri dönüşüde olmasın diye akşamları da altını bağlamadım. İlk hafta her gece kaza oldu. Biz ne zaman çişe kaldıracağımızı ayarlayamadık. Kendisi zaten çişim geldi de demiyordu gündüzleri bile çok nadir çişinin geldiğini söylüyordu. İnsan ümitsizliğe kapılıyor. Bu arada kaka yine 2 kez altına yapıldı, gelince bir kenara çekilip yapıyor, bir türlü tuvalete yapmak istemiyordu. Oturak aldım ve kakası için oturağa oturmaya ikna etmeye çalıştım. Belki ilkini oraya yaparsa rahatlar sonra tuvalete geçer diye düşündüm. Benim iknalarımla, sakin halimle ilk kakasını oturağa yaptı fakat bir daha oturağa oturmak istemedi. Tuvalete oturmaya ikna oldu fakat her oturuşta yok deyip geri kalkıyordu. 3-4 gün yine kakasını tuttu. Ama bu sefer istekli olduğu için başaracağımıza inanmıştım. Sonra bir akşam kakasını tuvalete yaptı. Sonra ikinci gün yine altına. 3. gün tuvalete. 4. gün tuttu ama ben sabırla bekledim. Hiç kızmadım bu süreçte. Yapabilirsin diye onu cesaretlendirdim. Beklediğimden çok daha rahat bir şekilde atlattık. Biter bitmezde dönüp artık çişimi kakamı söylüyorum okula gidebilir miyim dedi. 3 ay olmuştu kardeşi doğalı herkes çok şaşırdı. Okulada gönderdik.

  Normalde doğumdan 6 ay sonra okul ve tuvalet eğitimi öneriliyor fakat bazı çocuklar kardeşleri olunca bazen böyle olgunlaşıp birşeyleri başarmak isteyebiliyorlarmış. Sanırım bizdede bu oldu.

  Yazarken bile bu konudan ne kadar yorulduğumu fark ettim. Aslında herşeyi doğal akışına bıraksaydık belki daha kolay çözerdik.

  Herkese sıcak, aydınlık bir bahar diliyorum.
 4. Ziyaretçi
  Benim oglum 5 yasinda cisini soylemede yapmada hic sorun yasamadik ama kakasi benim kabusum olmayi basardi hala daha oyle tuvalete lazimliga kajasini yaomiyor.5 gun tutyor.bezbaglarsam hemen yapiyor sorunsuz.ama artik okula basladi cok utniyorum.ben napmaliyim biri bana yardim etsin lutfen

 5. Fatma
  Administrator
  Benim oglum 5 yasinda cisini soylemede yapmada hic sorun yasamadik ama kakasi benim kabusum olmayi basardi hala daha oyle tuvalete lazimliga kajasini yaomiyor.5 gun tutyor.bezbaglarsam hemen yapiyor sorunsuz.ama artik okula basladi cok utniyorum.ben napmaliyim biri bana yardim etsin lutfen
  5 yaş bez için büyük bir yaş. Bez bağlamayın, siz bağladığınız sürece yapmaya devam edecek. Bazı çocuklar çiş kontrolünü, bazılarıysa kaka kontrolünü önce öğrenebilirler. Bu durum çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Gün içinde tuvaletini kontrol edebilmek, gece kontrol edebilmekten daha önce tamamlanır. Tuvalet eğitiminin tamamlanma süresi çocuktan çocuğa değişir. Birçok kaynakta çocuğun çişini söylemesinin 5 yaşına kadar, kakasını söylemesinin 4 yaşına kadar süreceğini yazmakla birlikte, beklenti 3. yaşta eğitimin tamamlanması olmalıdır. 3 yaş toplumsallaşma ve kreşe başlama yaşıdır. Diğer çocukların yanında bezli olmak, çiş ve kaka kontrolünü sağlayamamak çocuğu rahatsız edecektir. Gece altını ıslatma daha uzun sürer ve 5 yaşına kadar devam edebilir.

 6. Ziyaretçi
  1 ay yada daha fazla kaka tutmanın zararı ne?

 7. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  1 ay yada daha fazla kaka tutmanın zararı ne

  kimse bir ay boyunca kaka yapmadan duramaz hem eğer yapmasa zararlı olur

 8. Ziyaretçi
  Çok uzun yazmışsın okumaya üşendim

+ Yorum Gönder


büyük abdesti tutmanın zararları,  büyük tuvaleti tutmanın zararları,  kaka tutmanın zararları,  tuvaletini tutmanın zararları,  kakayı tutmanın zararları,  tuvaletini tutmak