+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Bitkilerde görülen sararmaların nedeni nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bitkilerde görülen sararmaların nedeni nedir
  Bitkilerde görülen sararmaların nedeni nedir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Bitkilerde görülen sararmaların nedeni nedir

  Bu tip sararmaları biz kloroz olarak adlandırıyoruz. Bitkiye yeşil rengi veren kloroplastlarda bulunan yeşil renk maddesi klorofildir. Çeşitli sebeplerle kloroplastların dejenere olması sonucu klorofilde yok olacağından renk açılır.Yaprak yüzeyinde yeşilin yerine sarı veya beyaz renkler oluşur.Belirtiler önce körpe yaprak ve sürgünlerde başlar. Ana damarlar önceleri yeşildir. Daha sonra onlarda sarı veya beyaza dönerler. Sararan yaprakların kenarlarında zamanla kahverengi kurumalar oluşur. Bitkinin yaşama dengesi bozulur.Çiçek verimi düşer,hatta bitki tamamen kuruyabilir. Nedenleri arasında toprağın kireçli olması, dolayısıyla topraktaki demir elementi kireç tarafından tutulduğundan bitkilerin bundan yeterince faydalanamaması, İklim şartlarının bitki ile uyuşmaması, ortamda fabrika dumanları ve zehirli gazların bulunması, topraktaki suyun fazlalığı , dolayısıyla köklerin iyi havalanamaması , ışık etkisinin fazla oluşu sayılabilir.
  Bitkilerde kloroz belirtileri görüldüğü takdirde demir ağırlıklı gübreler bitkiye verilmelidir.Tabi çiftçilerimize hep şunu öneriyoruz. Toprak tahlili mutlaka yaptırıp, toprağının yapısını iyi tanımalı ve gübrelemesini ona göre yapmalıdır.
+ Yorum Gönder


kloroz nedir