+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Damla Sulama ve Yağmurlama Sulama Sistemleri için nasıl kredi kullanabilirim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Damla Sulama ve Yağmurlama Sulama Sistemleri için nasıl kredi kullanabilirim
  Damla Sulama ve Yağmurlama Sulama Sistemleri için nasıl kredi kullanabilirim ve bu sistemlerin avantajları hakkında bilgi verebilir misiniz? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Damla Sulama ve Yağmurlama Sulama Sistemleri için nasıl kredi kullanabilirim

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de hayvancılık yatırım yapmak için Ziraat Bankası’ndan kredi alan bütün çiftçilerin faizsiz kredi kullanabileceğini söyledi. Önceden tarım ve hayvancılık kredilerinin faiz oranlarının yüzde 59 olduğunu hatırlatan Bakan Eker, hatta Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullananların yüzde 68-69 faizle kredi kullandığını ifade etti.

  Bakan Eker, diğer bütün tarımla ilgili yatırımlarda faiz oranın da yüzde 5 olarak belirlendiğini bildirdi. Eker, “Yani yüzde 5 faizle çiftçi, tarımın herhangi bir alanında yatırım yapmak üzere Ziraat Bankası’nda kredi alabiliyor. Dün 2011 kararnamemiz Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu vesileyle bunu da Gaziantep’te paylaşmak istiyorum.” dedi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, toplantı ve ziyaretler için Gaziantep’e geldi. Gaziantep Valiliği’ni ziyaret eden Eker, burada yaptığı açıklamada, hayvancılık ve damlama sulama kredilerinde faiz oranlarının yüzde sıfır olarak belirlendiğini açıkladı.

  Gaziantep’in bu bölgenin bir gıda üssü olmasını beklediklerini kaydeden Eker, var olan bir takım markaların çoğalarak, uluslararası düzeye çıkacağını dile getirdi. Eker, gerek hibe destekleri, gerek makine ekipman destekleri , gerek tarımsal kalkınma kooperatiflerine sağlanan destekler, gerekse de yüzde 40′ı hibe yoluyla karşılanan GAP Eylem Planı çerçevesindeki bütün büyük hayvancılık yatırımlarını bakanlık olarak desteklediklerini sözlerine ekledi.

  2011 yılı kararnamesinin dün Resmi Gazete’de yayınlandığını belirten Bakan Eker, şöyle konuştu: “2011 yılı faiz sübvansiyon kararlarımız dün yayınlandı. Türkiye’de hayvancılık yatırımı yapmak için Ziraat Bankası’ndan kredi alan bütün çiftçiler, faizsiz kredi kullanıyor. Sıfır faiz. Bütün hayvancılık yatırımlarında. İki, bu bölgemiz için çok önemli bir yatırım alanı damla ve yağmurlama sulama sistemlerinin kurulması. Yani suyun vahşi bir şekilde tarlalara salınması yöntemiyle sulama yapılması değil. Damla, yağmurlama sistemleri ile tarlalara götürülmesi, buna da faizsiz kredi veriyoruz. Bu faizsiz krediyle son birkaç yıl içerisinde 3 milyon dönümün üzerinde de damla sulama sistemi kurduk. Bunlar faal şu anda çalışıyor. Biz gelecekten bahsetmiyoruz, bunlar hep yaptıklarımız. ”
+ Yorum Gönder