+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Otoyolda otobüsler için azami hız saatte kaç kilometredir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Otoyolda otobüsler için azami hız saatte kaç kilometredir
  otoyolda otobüsler için azami hız saatte kaç kilometredir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  otoyolda otobüsler için azami hız saatte kaç kilometredir


  Azami Hız Sınırları

  1- Kullandıkları aracın cinsine, teknik özelliklerine,
  2- Kullandıkları aracın yük durumuna,
  3- Yol durumuna,
  4- Hava durumuna ve görüş mesafesine ,
  5- Trafik durumuna, göre ayarlamak zorundadırlar. Şehirlerarası karayollarında 90km/s, otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere, araçların hız sınırları aşağıya çıkarılmıştır.İçişleri Bakanlığı hız sınırını otomobiller için 20 km/s arttırabilir.
  Araç Cinsleri Şehir İçi
  Şehir Dışı
  Otoyol

  Otomobil
  50
  90
  120

  Otobüs 50
  80
  100

  Minibüs, Kamyonet, Kamyon
  50
  80
  90

  Arazi Taşıtı Ve Motosikletler 50
  70
  80

  Bisiklet ve Motorlu Bisiklet 30
  45
  Çıkamaz

  İş Makinaları, L.T. Traktör,
  Çeken ve Çekilen Araçlar 20
  20
  Çıkamaz

  Servis Freni Bozuk Araçları
  Çeken Araçlarda 15
  15
  Çekemez


  Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda, araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km. 'dir. Araçlara römork veya yarı römork takıldığında azami hız sınırından saatte 10 km. düşülmesi gerekir.Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkarılan araçlar, kendi sınıflarına giren araçlara ait hızla sürülebilirler. Servis (ayak- freni bozuk olan araçları çeken araçlar, saatte 15 km. den fazla hızla sürülemezler.
  Sürücüler:
  1- Kavşaklarla yaklaşırken,
  2- Dönemeçlere girerken,
  3- Tepe üstlerine yaklaşırken,
  4- Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken,
  5- Devamlı dönemeçli yollarda ilerlerken,
  6- Demiryolu geçitlerine yaklaşırken,
  7- Tünellere yaklaşırken,
  8- Dar köprü ve menfezlere yaklaşırken,
  9- Yapım, bakım ve onarım çalışmaları yapılan yol kesimlerine yaklaşırken,Hızlarını azaltmak zorundadırlar.Aksine bir karar veya işaret yok ise, azami hız sınırı %10' a kadar aşılabilir. Öndeki aracı geçme sırasında geçme şartlarının mecbur kılması nedeniyle hız sınırı aşılabilir, bir suç oluşturmaz.Hız sınırlarını % 30'dan fazla aşan sürücülerden, suçun işlendiği tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde aynı kuralı 5 defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 1 yıl süre ile geri alınır. Bu süre süre sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçilerek sürücü belgesi almasına mani olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.Hız sınırlarının aşılıp aşılmadığını, tespit etmekte kullanılan cihazların yerini tespit veya cihazları bulunduranlar hafif para cezası ve 4 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılır, cihazlarına el konulur.
+ Yorum Gönder


otoyolda minibüs ve otobüsler için azami hız saatte kaç kilometredir,  otoyolda otobüsler için azami hız saatte kaç kilometredir,  minibüsün otoyoldaki azami hız kaç km dir