+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Maddi hasarlı kaza tutanağı düzenlerken nelere dikkat etmeliyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Maddi hasarlı kaza tutanağı düzenlerken nelere dikkat etmeliyim
  Maddi hasarlı kaza tutanağı düzenlerken nelere dikkat etmeliyim? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Maddi hasarlı kaza tutanağı düzenlerken nelere dikkat etmeliyim
  Trafiğe çıktığımız andan itibaren kaza yapma riskimiz bulunmaktadır. Bu nedenle trafik kurallarına uymamız hepimiz için kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak bazen ne kadar dikkat etsek de irili ufaklı kaza yaparız. Bu gibi durumlarda yapılması gereken birkaç konu hakkında dikkatinizi çekmek isteriz.

  Hasar ve Kaza Durumları;

  • Yoldan kaynaklanan hasarlar kasko kapsamına dahil mi?
  Yol bozukluğundan veya herhangi bir dış etki sonucu oluşan hasarlar kasko kapsamına dahildir. Ancak olay ile ilgili rapor tutturulması ve hasarın yoldan kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir.

  • Herhangi bir maddi hasarlı trafik kazasına karışılması durumunda izlenecek yol nedir?
  Öncelikle aşağıdaki koşullar incelenmeli, eğer bu koşullar gerçekleşiyorsa ve kazanın oluş şekli üzerinde sürücüler mutabakat sağlamışsa maddi hasarlı trafik kaza tespit tutanağı düzenlenmelidir.

  a. Kaza mutlaka birden fazla aracın karıştığı bir kaza olmalıdır. Tek taraflı kaza olarak nitelendirdiğimiz başka aracın karışmadığı veya park halinde araca kim tarafından çarpıldığının bilinmediği durumlar bu kapsamda değildir.

  b. Kaza sadece maddi hasarlı bir kaza olmalıdır. Ölümlü ve/veya yaralanmalı bir kaza olması durumunda mutlaka polis ya da jandarma çağırılması gerekmektedir.

  c. Kazaya karışan tarafların mutlaka Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (Trafik Sigortası) olmalıdır.

  d. Kazaya karışan tarafların kullandıkları araç için yeterli sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir.

  e. Sürücülerde alkol ve akıl sağlığı şüphesi olmamalıdır.

  f. Kazaya karışan araçların herhangi birinin kamuya ait olmaması ve kamu malına zarar verilmemiş olması gerekmektedir.

  • Maddi hasarlı kaza tutanağı düzenlerken nelere dikkat etmeliyim?

  1. Formda 1 ve 2 numaralı bölümlere kaza tarihi, saati, kazanın meydana geldiği yer bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde yazılmalıdır.

  2. Olay ile ilgili görgü tanıkları varsa ve tanıkların kabul etmeleri durumunda o kişilere ait bilgiler formda 3 numaralı bölüme yazılmalıdır. Bu alanın yeterli olmaması durumunda tanık ifadeleri beyaz bir sayfa kullanılarak yapılabilir.

  3. 4 – 5 – 6 numaralı alanlara sürücü bilgileri, araç bilgileri, trafik sigorta poliçe bilgileri her iki araç için yazılacaktır.(Mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılabilir.)

  4. 7 numaralı alanda ayrı ayrı her iki aracın darbe aldığı yerler ( → )ile işaretlenmelidir.

  5. 8 numaralı alan uygun kutucukların her iki araç için “x” ile işaretlenmesi işlemidir.

  6. 9 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı mutlaka çizilmelidir. Aracın gittiği yön, yol çizgileri, araçların (A) ve (B) olarak belirtilmesi, cadde ve yol isimleri, varsa kavşak, trafik işaretlerinin hepsi belirtilmelidir. Unutulmaması gereken şey bu tutanaklar ile Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) sistemlerine kayıt yapılacak ve orada belirlenmiş olan kaza şekillerinden bir tanesi ile eşleştirme yapılarak kazadaki kusur oranı belirtilecektir.

  7. 10 numaralı alana ise sürücüler görüşlerini yazacaklardır. Bu alanın yetersiz olması durumunda beyaz bir kâğıt kullanılabilecektir. Mutlaka eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Aksi halde tutanak geçersiz sayılabilir.)

  8. 11 numaralı bölüm her sürücünün imzalaması gereken bölüm olup buradaki imza noksanlığı durumunda belge geçersiz sayılacaktır.(Her nüshada her sürücünün ıslak imzalarının olması gerekir.)

  • Düzenlediğimiz bu tutanakla birlikte karşı taraftan almamız gereken başka bir belge var mı? Bu tutanak yeterli olacak mı?
  Bu tutanakla mutlaka birlikte karşı taraftan ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopileri de alınmalıdır.

  • Kaza sırasında araçların durumlarının belirlenmesi için resim çekmeye gerek var mı?
  Kaza sonrasında araçların durumunu belirleyebilmek için fotoğraf çekmeye özen gösterin. Bunun için cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzla çekmiş olduğunuz fotoğrafları, MMS gönderme seçeneklerinde cep telefonu numarası yazılan alana musteri.hizmetleri@hedeffilo.com olan müşteri hizmetleri mail adresimizi yazarak cep telefonunuzdan bize mail olarak anında gönderebilirsiniz.

  • Kaza sonrasında karşı taraf rapor tutulmasını beklemeden olay yerinden ayrılırsa ne yapmam gerekir?
  Aracın plakasını almalı ve mutlaka trafik ekiplerini arayarak yardım talep etmelisiniz.

  • Maddi hasarlı bir kaza olayında karşı tarafla aramızda bir anlaşmazlık yaşanması durumunda ne yapmalıyım?

  Karşı taraf ya da taraflarla kazanın oluş şekli üzerine anlaşılamaması durumlarında eskiden olduğu gibi polis ve jandarma çağırma hakkınız bulunmaktadır. Karşı taraf bu konuda bir sorun çıkaracak olursa yasal hakkınız olarak polis veya jandarmaya müracaat etmelisiniz.

  • Tutanak düzenlenirken doldurulan söz konusu formları ne şekilde temin edebilirim?
  Bu formlar tarafımızdan sizlere gönderilmektedir. Formlarınızı kullanmanıza gerek kalmamasını dileyerek ihtiyaç anında Hedef Filo Müşteri Hizmetleri’ni aramak suretiyle talepte bulunabilir ya da internetten temin edebilirsiniz.

  • Düzenlenen formu daha sonra değiştirebiliyor ya da itiraz edebiliyor muyuz?
  Anlaşılarak düzenlenen form trafik zabıtalarınca doldurulan form niteliği taşıyacaktır, daha sonra itiraz edilmesi geçersiz olacaktır. Bu sebeple acele etmeden doğru, eksiksiz olarak doldurmalı ve kazaya karışanların tamamının imzalamasını sağlamalısınız.

  • Kazaya karışıldı ve tutanak düzenlendi. Bundan sonraki izlenmesi gereken yol nedir?
  Kaza durumunda yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra siz kullanıcılarımız tarafından şirketimiz Hedef Filo Müşteri Hizmetleri’ne ait 444 1 433 numaralı telefonu aramak suretiyle bilgi vermeniz ve servis yönlendirmesi talep etmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgeye en yakın anlaşmalı hasar servisine yönlendirilerek aracınızın onarımına başlanacaktır.

  • Kaza tutanaklarını aracı bırakacağım servise mi yoksa size mi teslim edeceğim? Belirli bir süresi var mı?
  Formlar kısa sürede değerlendirmeye alınacaktır. Bu süre yasa ile sınırları çizilmiş bir süredir. Bu sebeple tutanakları en geç sonraki gün mesai saati sonuna kadar onarımın yapılacağı servise ulaştırmanız gerekmektedir.

  • Park halindeki aracımın yanına geldiğimde aracımda hasar meydana geldiğini gördüm. Nasıl bir yol izlemem gerekmektedir?
  Park halinde meydana gelen kazalarda aracı yerinden hareket ettirmeden, şehir içinde en yakın polis karakoluna, şehir dışında ise jandarma karakoluna başvurarak durumu anlatmalı ve 'İfade ve Görgü Tespit Tutanağı' tutturmak için müracaat etmelisiniz. Tutanak ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra servis yönlendirmesi için Hedef Filo Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirsiniz.

  • Cam hasarlarını karşılıyor musunuz? Kasko kapsamına dâhil mi?
  Cam hasarları kasko teminatı içinde olduğu için cam hasarlarınız anlaşmalı cam servislerimizde onarılmakta ve sizden herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.

  • Trafik kazası sonrası bariyer, yol aydınlatması, trafik lambası gibi devlet mallarına zarar verilmesi durumunda bu zararın bedelini kim öder?
  Bu tarz hasarlar zabıt tutturulması şartı ile trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Trafik sigorta teminatını aşması durumunda aşan kısım kasko teminatından karşılanır.

  • Aracın çalınması durumunda izlenmesi gereken yol nedir?
  Öncelikle aracınızın trafik ekipleri tarafından çekilmiş olma ihtimalini kontrol edip, çevrenizden bilgi almaya çalışmalısınız. Eğer aracınızın çalındığına kanaat getirirseniz öncelikle emniyet birimlerine gerekli bildirimlerde bulunmalısınız. Daha sonra da Hedef Filo Müşteri Hizmetleri’ne 444 1 433 numaralı hattan olay ile ilgili bilgi vermelisiniz. İkame araç talebinizin karşılanabilmesi için olayla ilgili tutanakların Hedef Filo Hizmetleri’ne ulaşmış olması gerekmektedir.
 3. Ziyaretçi
  Park halindeki Aracima iki gun once carpildi bugun tutanakla birlikte gitsem yaptirabilirmiyim zamani dolmusmudur
 4. ELMAS
  Bayan Üye
  Kaza tespit tutunağının nezaman teslim edilmesi gerektiğiyle ilgili bilgi yok. Siz gidin büyük ihtimal kabul ederler.

+ Yorum Gönder