+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Türleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Türleri Nelerdir
  Şeker Hastalığı(Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Türleri Nelerdir? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Türleri Nelerdir

  Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir hastalık olan ‘Şeker Hastalığı’nı ele alacağız bu yazımızda. Aslında şeker her insan da bulunmaktadır. Ancak kimilerinde bazı etmenlerden dolayı farklı seyredip düşük veya yüksek olabilmektedir.
  Vücut, devamlı olarak bir miktar şekeri(glikoz) kanda bulundurmaktadır. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin kan dolaşımındaki şekeri hücrelere taşımakla görevlidir. Pankreasın ürettiği insülinin yetersiz veya etkisiz kaldığı durumlarda diyabet ortaya çıkmaktadır.
  Şeker Hastalığının Genel Olarak Belirtileri
  - Sık Sık idrara çıkma
  - Ağızda kuruluk
  - Halsizlik, Yorgunluk
  - Kilo kaybı, Acıkma hissi
  - Mide bulantısı, Kusma
  - Nefeste koku
  - Ciltte kuruluk ve kaşıntı
  - Yaraların geç iyileşmesi
  Sık Sık İdrara Çıkma: Şeker hastalarında en sık görülen belirtilerdendir. Nedeni ise şekerin yükselmesiyle birlikte böbreklerin ememedikleri glikozu dışarı atmak istemesidir. Bu durum genellikle kandaki glikoz miktarı 180mg’a ulaştığında görülmektedir.
  Ağızda Kuruluk: Şeker hastalığının ilk belirtileri arasında yer alan diğer belirtide ağız da kuruluktur. Böbreğin şekeri atmak istemesi beraberinde su kaybına da neden olmaktadır. Bu da vücudun su ihtiyacını artırıp ağızda kuruluğa sebep olur.
  Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
  - Diyabet hastasının rutin olarak kontrollerinin yapılması ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ayrıca verilen diyete de uyulmalı ve insülin kullanımında hassas olunmalıdır.
  - Yılda en az bir kez göz ve böbrek muayenesinin, 2 yılda bir dış muayenesinin yapılması gerekmektedir.
  - Diyabet hastaları için ayaklar da önemlidir. Bu sebeple her gün ılık sabunlu su ile yıkanmalı ve ardından kurulanmalıdır.
  - Cilt kuruluğu sebebiyle nemlendirici bir krem kullanılmalıdır.
  - Çıplak ayakla dolaşılmamalı, yaz mevsiminde de çorap giyilmelidir. Çorap seçiminde pamuklu olanlar tercih edilmeli ve bacağı sıkmayan, iz bırakmayan çoraplar giyilmelidir.
  - Ayaklarda nasır oluşumu başladığında mutlaka cildiyeye gidilmeli ve tedavi edilmelidir. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir.
  - Ayakkabı seçiminde ise ayağa tam oturan, sıkmayan ve vurmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
  - Sigara ve alkolden sakınılmalıdır.
  - Stres ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır.
  - Şeker ölçüm aleti temin edilmeli ve takibi düzenli olarak yapılmalıdır.

  Rutin kontrollere zamanında gidilmesi, ilaç ve insülinin düzenli kullanımı, düzenli beslenme ve egzersiz artık diyabet hastalarının alışkanlık haline getirmesi gerekenlerdendir.

  Egzersiz
  Diyabet hastalarında egzersiz; şeker oranını dengede tutmak, hızlı şeker düşmesi veya yükselmesini önlemek, kilo alımı veya kaybını önlemek ve (hasta kilolu ise) ideal kiloya ulaşmak için gereklidir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra yapılması önerilen egzersiz sizi daha sağlıklı, şekerinizi de daha dengeli yapacaktır.

  Diyabet 2’ye ayrılmaktadır.

  Tip 1: Her yaşta görülebilme olasılığı olsa da genellikle çocuk ve gençlerde görülmektedir. Ülkemizde 4 milyonun üzerinde insanın şeker hastası olduğu düşünülmektedir ve bu hastaların %10’luk kısmı bu tip şeker hastasıdır.

  Nedeni: Vücutta bilinmeyen bir sebeple bağışıklık sistemi harekete geçerek insülin üreten pankreası tahrip eder ve bu tahribat %80 e ulaştığında şikâyetler başlamaktadır.

  Anne, baba, kardeş, çocuk gibi yakın akrabalarında Tip1 görülen kişiler, ailesinde en az 4 kişide Tip2 diyabetli bulanan kişiler ve hamilelik döneminde şeker çıkan kişiler risk altındadır.

  Tip2: Genellikle 40 yaş üstü erişkinlerde görülmektedir. Nedeni ise; pankreasın insülin üretmesine rağmen vücudun bunu gerektiği gibi kullanamamasıdır.

  Şişman olanlar, düzenli beslenme alışkanlığı olmayanlar, ailesinde başka diyabet hastası bulunanlar, geçirdiği bir kazanın etkisini üzerinden atamayan ve stresli bir yaşantıya sahip olan insanlar Tip2 diyabet riski taşırlar.

  Yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerin dışında Tip1 ve Tip2’nin belirtileri:
  - Karın ağrısı
  - Derin solunum
  - Bulanık görme
  - Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma
  - Cinsel sorunlar

  Gizli Şeker
  Açlık kan şekerinin 90-126mg arasında olması durumudur. Bu durumda bulunan kişiler metabolizma diyeti yaparak şekerden kurtulabilirler.
  İlk ölçümde kan şekeri 100mg’ın altında çıksa da ikinci şeker yükleme testi sırasında 2.saat kan şekerinin 140-200mg arasında çıkmasıyla teşhis edilebilmektedir.

  Belirtileri
  - Tatlı krizlerine girilmesi
  - Gebelikte kan şekerinin bozulması
  - Gündüzleri uyuklama
  - Hızlı kilo kaybı veya alımı
  - Gece su içmek için uykudan uyanma
  - Gece başın terlemesi
  - Görmede bulanıklık
  - Sabah uyanamama veya zor uyanma
  - Halsizlik, yorgunluk
  - Çabuk sinirlenme
  - Kolay depresyona girme
  - Kalpte çarpıntı

  Diyabetli hastalar dışarıya tek çıkıyorlarsa üzerlerinde diyabetin tipinin(Tip1 veya Tip2) yazılı olduğu bir kart bulunması, yolculuk esnasında rahatsızlandıklarında (şekerin düşmesi veya yükselmesi durumunda) tedaviyi hızlandırabilmektedir.

  Bu tür hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir. Eğer en yakınlarımıza diyabet tanısı konmuşsa bizde risk grubundayız demektir. Bu sebeple ara ara kan şekerinin ölçülmesi erken teşhis konup hastalığın geri dönülmez bir hal almasını önleyecektir. En azından insülin kullanmadan ilaçla tedavi olmak bile bizim için büyük bir nimet olacaktır.

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Şeker Hastalığı hakkında bilgiler

  Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir.
  Şeker durumu Açken Yemekten 1-2 saat sonra :
  - Normal kimselerde 80 mg. 140 mg.
  - Orta derecede 130 mg. 190 mg.
  - Ağır derecede 160 mg. 215 mg.
  İki çeşit şeker hastalığı vardır.
  - Şekersiz Diabet :
  Hipofiz bezinin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes insipidus denir.
  - Şekerli Diabet :
  Pankreasın salgıladığı insülin yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes mellitus denir.
  Şeker hastalığını doğuran nedenler dengesiz beslenme, şişmanlık veya sinir bozukluğudur. Bazı kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar. Hastalığın başlangıcında çok yemek ve su içmek ihtiyacı vardır. İdrar miktarı da artar. Kadınların idrar yapma yerlerinde kaşıntı vardır. Ayrıca devamlı yorgunluk hali görülür. İleri safhada devamlı baş ağrısı, el ve ayak titremeleri, iştahsızlık, aseton kokusuna benzer nefes kokusu, ter kokusu, adele krampları, hafıza zayıflığı, kısmi veya tam felç, iyileşmeyen yaralar ve uykuda sayıklama görülür. Şeker hastalığı tedavi edilmezse sonuç damar sertliği, kalp yetmezliği, göğüs anjini, görme zayıflığı, katarakt, karaciğer hastalıkları, siroz olabilir.
  İki çeşit şeker koması vardır.
  - Diabetik Koma :
  Daha ziyade şeker hastalarında görülür. Nedeni, insülin verme zamanını geçirmek, gerektiğinden az miktarda insülin vermek, bağırsak iltihabı, bademcik iltihabı, grip veya iyileşmeyen yaralardır.
  - Şeker Eksikliği Koması :
  Tıp dilinde hipoglisemi adı verilen bu çeşit koma, terleme, titreme, çırpınma huzursuzluk, şiddetli açlık, ve aşırı duygusallıkla başlar. Nedeni, fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmektir.
  Şeker hastaları haftada en az iki kere ılık banyo yapmalıdır ve sonra da vücutlarının her tarafını ılık bir havlu ile ovmalıdır. Kabız veya ishal olmamalıdırlar. Perhiz yapmalıdırlar. Erken yatıp erken kalkmalıdırlar. Ağız, boğaz ve diş sağlığına aşırı özen göstermelidirler. Masaj, beden hareketleri ve açık havada yürüyüşü ihmal etmemelidirler. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçete uygulanır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Karadut, su.
  Hazırlanışı : Beş çorba kaşığı karadut ezilip, suyu çıkarılır. Yemeklerden 10 dakika önce, 1 su bardağı suya 10 damla konup içilir.
+ Yorum Gönder