+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ayak burkulma tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ayak burkulma tedavisi
  ayağıma ne gibi tedavi uygulaya bilirim 2. HARBİKIZ
  Moderator

  ayak burkulma tedavisi

  İLK MÜDAHALE:
  Eğer sadece basit bir burkulma ise, ne yapacağız??En önemlisi o bölgeye hemen baskı uygulamaktır (soğuk uygulamasından önemli !) Ama bu özenli bir uygulama olmalı ve sadece burkulan bölgeye! Bileğin her tarafını sarıp bırakmak olmaz ! Yoksa bilek yine şişer. Şişme iç kanamadır ve bölgenin iyileşmesini çok geciktirir. Bu nedenle yumuşak bir malzeme ile (mesela bir çift çorap) bölgeye baskı uygulamalı ve o şekilde bandajlamalıdır. Bandajı ayağın altından geçirerek 8 şeklinde yapınız. Varsa bir sünger de baskı için kullanılabilir. Baskının çok sert olması gerekmez, sadece doğru bölgeye uygulanmalıdır. Ayak ilk 24 saat içinde mümkün olduğunca kalp seviyesinden daha yüksekte tutulmaya çalışılarak dinlenilmelidir. Eğer burkulma anında buz varsa onu da kullan, ama buzun kırılmış olması ve torbanın ayağın biçimini alması gerekir, çünkü baskı uygulamasını engellememelidir. Buzun etkisi basınç uygulamasının aynıdır, damarlar daralır ve kanama azalır. Buzu sakın doğrudan deri üzerine uygulama, arada bir bez bulunsun. Buza dayanabildiğin kadar dayan sonra baskı uygulamaya devam! Bu ikisini dönüşümlü olarak uygulamak en iyi sonucu verir.
  Bu süre içinde sıcaktan olabildiğince kaçın, bileğini sıcak suya sokma veya ısıtıcı kremler kullanma sakın! Alkol alma, aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar alma. En az 24 saati böyle dinlenerek geçireceksin. Eğer ağrı azalmaz, ve geceyi iyi geçiremezsen sabaha doktora gitmelisin.

  TEDAVİ:
  En az 24 saat sonra şişme durur ve ağrı azalırsa, bölgedeki kan akışını artırmaya başlamak lazım. Ama şişmenin durduğundan kesin emin olmak gerekir. Kan devrini artırmak için dönüşümlü sıcak soğuk uygulaması yapılabilir. Mesela plastik kovalara sıcak ve soğuk banyolar hazırlayın. Sıcak su en az 50 C civarında olmalı, soğuk banyonun içine ise buz atılabilir. 4 dakika sıcak, 1 dakika soğuk banyo uygula. Her gün 20 dakika yeter. Şişme inmeye başlarsa doğru yoldasın. Şişmeyi azaltmanın bir başka yolu da hafif hareketlerdir. Bileği hareket ettirmek iç masaj yerine geçer. Bu sayede çevredeki kaslar da güçlerini kazanırlar. Bu işleri yaparken ağrı olup olmadığına dikkat et. Eğer ayağı acı duymadan yükleyebiliyorsan, ufak adımlarla yürümeye başlayabilirsin hemen. Düzeldikçe adımlarını artırırsın zamanla. Ağrı artarsa fazla ileri gittin demek! Sakatlık sırasında bilek çevresindeki kaslar zayıflayacaktır. Burkulma tedavisinden sonra onları güçlendirmek için çalışmalısın, mesela bisiklet, yüzme. Birçok burkulma bir kaç haftada iyileşir.ÖZETLERSEK:·Hemen baskı ve soğuk uygula.·Rahatsız olmazsan ayağını kıpırdat.·Şişme durunca, dönüşümlü sıcak-soğuk banyoları uygula.·Tedavi bitince hareketlilik ve güç kazanmak için çalışmalar yap.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  ayak burkulma tedavisi  Dinlenin: Dinlenmek için kendinize birkaç gün ayırın. Tamamiyle hareketsiz olmak zorunda değilsiniz, fakat ayak bileğinizin iyice dinlendiğinden emin olun. Arzu ederseniz, yüzme ve bisiklete binme gibi fazla bilek hareketi içermeyen egzersileri de yapabilirsiniz.

  Buz: Burkulan bileğe 15 - 20 dakika boyunca buz uygulamak yeterli olacaktır. Böylece, bileğinizin şişmesini engelleyeceksiniz. Fakat, 20 dakikadan uzun süre boyunca buz tedavisi uygulamak faydadan çok zarara yol açacaktır. Buz tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili makaleyi okuyun.

  Basınç uygulama: Bileğinizi sürekli olarak basınç uygulamanız gerekli değildir; fakat ayak bileğini havada tutamadığınız durumlarda basınç uygulamak faydalı olacaktır. Bileği hafif bir biçimde sıkıştırmak için basit bir elastik bandaj işinizi görecektir.

  Yükseltme: Ayağınızı yüksekte tutmak da şişliklerin inmesine oldukça yardımcı olacaktır. Bileğinizin altına yerleştireceğiniz birkaç yastık, sakatlanan uzvu rahat tuttuğu gibi bileğinizin yüksek bir konumda kalmasına da yardımcı olacaktır.

  Profesyonel yardım alın: Birçok bilek sakatlığı çok basit ve kısa zamanda kendiliğinden iyileşen sakatlıklardır. Fakat, bazı sakatlıklar diğerlerinden daha ciddi olabilir ve bu durumda da daha agresif bir tedavi anlayışına ihtiyaş duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmaktan çekinmeyin.

 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Ayak burkulmasının çözümü

  Yürürken, koşarken veya atlarken ayak kaslarının beklenmedik bir durumla karşılaşması sonucu görülür. Burkulmadan hemen sonra ağrı, şişme ve morarma olabilir.
  Diz kapağından, ayak parmaklarına doğru sargı bezi dolanır. Ancak bu işlemi ayak şişmeden önce uygulamak gerekir.

 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Burkulma nasıl anlaşılır Burkulmalarda ilk yardım

  Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarının; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına «BURKULMA» denir. Eklemde şişlik, ağrı, morluk olur. Bu yapılar normalden fazla gerilebilir. Hatta yırtılabilir. Hareketler ağrılıdır.

  1 — Burkulmuş eklemi hareket ettirmeyiniz.

  2 — O eklem üzerine yarım saat havluya sarılı buz torbası koyunuz.

  3 — Burkulmuş ayağınızın üzerine basmayınız. Koltuk değneği kullanınız.

  4 —
  Burkulmuş ayağınızın altına 4-5 yastık koyarak kalp seviyesinin üzerine kaldırınız. Burkulmuş yerinizi sarkıtmayınız. Şişlik, kanama ve ağrı olabilir.

  5 — Burkulma kolunuzda ise kolunuz kalp seviyesi üzerinde olacak şekilde tülbentle kolunuzu boynunuza asınız.

  6 — Kesinlikle sıcak havlu ya da termofor uygulamayınız. Şişliğin artmasına yol açarsınız,

  7 — Ovuşturmaymız. O ekleminizi dinlendiriniz.

  8 — Elastik sargı ile sıkmayacak şekilde sarınız.

  9 — Parmaklarınızı oynatarak kaslarınızı çalıştırınız. Böylece kasların pompalayıcı etkisi ile şişliğin azaltılmasına çalışınız.

  10 — Her burkulmanın altından bir kırık çıkık ya da eklem bağı yırtığı çıkabileceğini unutmayınız.

  11 — Ortopedi ve travmatoloji kliniğine gidiniz.


+ Yorum Gönder


burkulma tedavisi,  burkulmalarda tedavi,  burkulma tedavileri,  burkulma tedavi,  burkulmanın tedavisi,  ayak burkulmaları tedavisi