+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hiçbir mazeret yokken ramazan orucunu tutmamak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hiçbir mazeret yokken ramazan orucunu tutmamak
  hiçbir mazeret yokken ramazan orucunu tutmayıp daha sonra geçen senelerde tutmaya karar vermek suretiyle oruç 30gün peşpeşemi oruç tutulur yoksa kefaret gerektirip 61 gün mü tutulur teşekkür ederim. 2. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Hiç sebep yokken oruçlarını tutmamış birisi sonradan tevbe ederse ne yapması gerekir?
  Değerli Kardeşimiz;


  Mükellefiyet yaşından beri tutmadığı ramazan oruçlarını hesaplayıp gününe gün tutması gerekir. Ayrıca kaza oruçlarını arka arkaya tutması şart değildir. Tek tek de tutabilir. Kaza orucu istenildiğ zaman tutulabilir. Ramazan Bayramının ilk günü ile Kurban Bayramının dört günü hariç senenin bütün günlerinde isterse tek gün şeklinde olsun Kaza orucu tutmanın hiç bir sakıncası yoktur.

  Selam ve dua ile
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Oruç kefareti için peş peşe, 60 gün oruç tutar. 60 gün sonra, tutmadığı her gün için, birer gün daha tutar. Birkaç Ramazanda kefaretleri olan veya bir Ramazanda, 2 gün kefareti olan kimse, birinci kefareti yapmamış ise, ikisi için yalnız bir kefaret yapar. Birinci kefareti yapmış ise, ikinci kefareti de, ayrıca yapar.
  Kefaret orucu, hastalık, yolculuk gibi bir özür ile veya bayram günlerine rastlamak sebebi ile bozulursa veya Ramazana rastlarsa, yeniden 60 gün tutmak gerekir. Bayram günlerinde bozmazsa, yine yeniden başlaması gerekir. Hayz ve nifas sebebi ile bozunca, yeniden başlamaz. Temizlenince, geri kalan günleri tamamlar.
+ Yorum Gönder