+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Everest tepesi nerdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Everest tepesi nerdedir
  everest tepesi hangi ülke sınırları içindedir, everest dağı hakkında bilgi topliyorum, bana yardımcı olurmusunuz.. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Hindistan ile Çin arasında Himalaya sıradağları uzanır; bu heybetli dağların en yüksek doruğu, çevredeki dağlılar tarafından <<Dünyanın Anası>> diye anılan Everest tepesidir (8880 metre)

  Yeryüzünün en yüksek tepesi olan Everest, Himalaya dağlarının sekizbin metreyi aşan öndört doruğu içinde en heybetlisidir. Bu tepe, Nepal ile Tibet'i ayıran sınırı çizer. Dondurucu soğuk, doğal engeller ve altı bin metrenin üstünde havanın, solunum maskesi kullanmayı gerektirecek kadar syreltik olması gibi nedenlerle tırmanılması çok güç olan bu tepe bugüne kadar bir çok dağcının hayatına mal olmuştur. Nihayet 29 Mayıs 1953'te Yeni Zelandalı dağcı Edmont Hillary, kılavuzu ve taşıyıcısı Nepal'li Tinsing'in eşliğinde Everest'in doruğuna ulaşabildi. Everest bir İngiliz coğrafyacısının adıdır; XIX. Yüzyılda pek bilinmeyen ve "Dünyanın Çatısı" diye adlandırılan bu bölgenin tam ve doğru bir haritasının yapılmasında büyük katkıları olan bu coğrafyacının adı, bu tepeye verilmiştir.
 3. Ziyaretçi
  1930’lardaki teşebbüsler Tibet tarafındaki yamaçlardan yapılarak, 1933 senesinde ilk defâ tepenin üzerinden uçuş gerçekleşti. 1950’de Tibet, Çinlilerin eline geçtiği zaman hudutları kapatılmıştı. Nepal, Amerikalılara tepeye güneyden çıkmak için izin verdi. Daha sonraki hesaplamalar, güney geçidine (7880 m) Khumbu buzulu vâsıtasıyla Batı Cwm’den giderek ulaşılabileceğini gösterdi. 1952’de İsviçreli Raymond Lambert ve Sherpa Tenzins Norkay, oksijen tüpleriyle 8535 metreye tırmanmaya muvaffak oldular. Ertesi sene, Lord Hunt, Güney Geçidine vardı. Nihâyet 29 Mayıs 1953’te Edmund Hillary ve Tenzing Norgay 8500 metrede oksijen tüpleriyle kamp kurarak ilk defâ Everest’in zirvesine çıkmayı başardılar.

  1956’da İsviçreli bir grup, komşu zirvelerden en alçağı olan Lhotse’ye (8501 m) tırmandılar. Daha sonra Güney geçidinden ikinci ve üçüncü tırmanmayı başardılar. 1963’te Amerikalı bir grup Norman Dyhrcufurt başkanlığında Güney geçidinden iki defâ tırmanmayı başardılar.

  1965’te 9 Hintli dağcı 4 parti hâlinde zirveye ulaştılar.

  1975’te Japon Cunko Tabei, Nepalli Ang Tsering eşliğinde doruğa ulaşan ilk kadın dağcı oldu. Aynı sene iki İngiliz dağcı Everest Dağına güneybatı tarafından tırmandılar. Kuzey duvarında ise 1980’de iki Japon dağcı da doruğa ulaştılar.
 4. Ziyaretçi
  EVEREST, dünyanın en yüksek doruğudur. Yüksekliği 8.848 m. Nepal-Tibet sınırında 28° kuzey enlemiyle 87° doğu boylamı arasında yer alır. Adını, ingiliz Yerölçüm Bilgini Sir George Everest’ten alır. Birinci zaman kalkerlerinden oluşan, son derece dik, kayalıklar biçiminde adeta bir piramidi andıran doruğun, kuzey-kuzeybatı yüzleri Tibet’e, güneybatı yüzü Nepal’e bakar. Kuzeybatısında Rongbuk Buzulu, batısında bu buzulun uzantısı Khumbu Buzulu, güneybatısında Nuptse Buzulu yer alır.

 5. Asel
  Bayan Üye
  Everest tepesi nerede ve Everest hakkında bilgi

  1998 yılına kadar Everest zirvesine çıkmaya çalışan 918 kişiden 146'sı ölmüştür.
  Atmosfer sözcüğü Yunanca "atmos = nefes, sphere = küre" kelimelerinden gelmektedir.
  Atmosferdeki havanın 1 cm²'lik yüzeye yaptığı basınç 760 mm.lik cıva sütunun ağırlığına eşit olup, 1033 gr.dır. Dolayısıyla tüm atmosferin ağırlığı 5,1 trilyon kilogramdır.
  Güneşten yeryüzüne gelen enerjinin;
  % 25'i bulutlar ve atmosferce geriye yansıtılır.
  % 25'i dağılmaya ( difüzyona ) uğrar.
  % 15'i atmosfer tarafından emilir.
  % 8'i yerden geriye yansıtılır.
  % 27'si ise yeryüzünü ısıtır.
  Her yıl 1 milyar ton Afrika toprağı Atlas Okyanusunu geçerek Amerika kıtasına ulaşır. Bu toz ve toprak Amerika'ya, Karayip'lere ve Amazon Havzasına, Bahama Adalarına zengin tortular taşır. Zengin mineral ve besin taşıyan bu topraklar; bünyesinde böcek, mikro organizmalar ve mantar barındırdığından tarım topraklarının verimli hale gelmesinde etkilidir.
  Macaristan'ın başkenti Budapeşte iki bölümden oluşur. Tuna Nehrinin iki yakasında kurulan Budapeşte'nin ilk çekirdeği olan Buda ortaçağda Tuna Nehrinin batı kıyısına kurulmuştur. Bu kesimde tarihi eserler ve konutlar bulunur. Daha sonraları Tuna Nehrinin doğu kıyısına kurulan Peşte ise ticari, kültürel ve idari merkez özelliğindedir.

+ Yorum Gönder


dünyanın en yüksek noktası olan everest tepesinin bulunduğu ülke,  everest tepesinin bulunduğu ülke,  everest tepesi hangi ülkededir,  everest tepesi hangi ülkede,  everest dağı hangi ülkede,  everest dağının bulunduğu ülke