+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Akciğer filminde leke Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer filminde leke
  Akciğer filmimde leke çıktı, daha önce zatüre geçirmiştim. Sarılık ya da verem geçirmediğim için bu leke acaba akciğer kanseri olabilirmi? Ya da zatüreden dolayı leke oluşmuş olabirmi? 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Geçmiş olsun,
  Akciğerde lekeler dediğiniz nodüller ileri yaşlarda, uzun süre sigara içen insenlarda veya akciğer enfeksiyonu geçiren kişilerde görülebilir. Ancak bundan çok daha önemlisi aynı koşullarda benzer nodüller akciğer kanseri gibi kötü bir hastalığın da işareti olabilirler. Burada önemli olan leke dediğiniz bu nodüllerin tomografideki görünüş özellikleri ve yoğunluğudur. Bunun ayırımı için bir göğüs cerrahına yada bir göğüs hastalıkları uzmanına kontrol olmanız kesinlikle önerilir.
  Geçmiş olsun
 3. Ziyaretçi
  merhabalar benim sorunum 3ay önce ayrılarım başladı dayanamadıgım icin ichastalıkları doktora gittigimde film sonrasında 10gün sonra tamorgafiye girdigimde akcigerde leke oldugunu soylediler ilac verdiler 1ay gectikten sonra tekrar gelmen lzım dediler başka birşey soylemediler be biraz tedirgin oluyorum ilac bitti ama bazı aksamla sag yanım agrıyorbana sadece cay icmemi soylediler benim ne yapmam gerekiyor korkulcak birşey var mı acaba sizden cevap bekliyorum
 4. Ziyaretçi
  babamın tomografisinde akciğerinde leke görüldü.nefes alırken zorlanıyodu.hava ilaçlarından kullanıyordu.bir süre sonra düzeldi.kendisi 64 yaşında.lenfoma tedavisi de görmüştü.hiç kendini yormasın denilmesine rağmen alışkın olduğu tüm işleri yapmaya devam etti.2010 yılından beri hiçbir ilacını kullanmıyor.yeni yeni nefes darlığı şikayetleri tekrar başladı.çok kötü durumdasın diyecekler diye doktorada gitmiyor. 2007 de doktorlar ona iki ay içerisinde öleceksin demişlerdi de.benim sorum şu:nefes darlığı için ne yapmalıyız?hangi ilaçları kullanmalı?

 5. Ziyaretçi
  bazı organlar kaslar ile birlikte çalışır akciğerlerde böyle göğüs kaslarını çalıştırın hiç bir şey yapamıyorsanız mutlaka faydasını göreceksiniz şınav çekin

 6. Ziyaretçi
  eşim tomografi çektirdi, doktor bozukluk var demiş ,ama başlangıç demiş, tam olarak anlamadık, nedir bu bozukluk başlangıç, ne olur cvb verin yaşıyormuyum ölümüyüm belli değil sürekli ağlıyorum neolur cvb verin ..hı şunuda söylim ilk röntgen çektirdiyindede leke vardı sonra tomografi çektirdi doktor

 7. IŞILAY
  Devamlı Üye
  HAFİF KARACİĞER YETMEZLİĞİ

  Ağır olmayan bütün yaygın karaciğer hastalıklarına kural olarak hafif karaci*ğer yetmezliği de eşlik eder. Nedeni çeşitli enfeksiyon etkenleri, ilaç ya da be*sin kökenli zehirli maddeler olabilir. Sağ karıncık yetmezliği gibi sorunlara bağlı olarak toplardamar da hafif kan göllenmesi ve başlangıç aşamasındaki safra tıkanmaları da hafif karaciğer yet*mezliğine neden olur.
  Öznel ve nesnel belirtiler kuşkusuz yetmezliğin nedenine göre değişir. Bu*nunla birlikte genel bir hastalık tablo*sundan söz edilebilir.
  Hasta genellikle biraz halsizdir. Ha*fif bir ruhsal çöküntü eğilimi, orta dere*cede iştahsızlık ve ağızda acılık görülür; zayıflama genellikle fazla değildir. Sin*dirim güçleşmiştir; mide üstünde ağırlık duygusu vardır. Bazen ishal, bazen ka*bızlık görülür. Yemekten sonra uyku bastırır ve çoğu kez kaşıntı ortaya çıkar.
  Muayenede belirgin bir gaz fazlalığı gözlenir. Karaciğer hacmi ve sertliği bi*raz artmıştır; daha da önemlisi elle bas*tırıldığında ağrılıdır. Bu ağrı özellikle önemli bir belirtidir, çünkü muayenede yalnızca karaciğerin ele gelmesi, kara*ciğer hastalığı vs yetmezliği tanısı koy*maya yetmez. Karaciğerin ele gelmesi göğüs tabanının geniş olmasından ya da karaciğer sarkmasından kaynaklanabi*lir. Karaciğer sarkması yapısal olabile*ceği gibi gergin kişilerde diyaframın kasılması nedeniyle de oluşabilir.
  Değişik tipte deri belirtileri çok önemlidir. Kaşıntı her zaman değilse bile çoğunlukla safra tuzlarının atılmasındaki bozukluğa bağlıdır. Kanda ko*lesterol düzeyinin yükselmesi gözkapakları çevresinde hafif kabarık sarı lekelerin (ksantelazma) oluşmasına yol açar. Tipik belirtilerden biri de genel*likle vücudun üst yarısında (özellikle göğüste, yüzde, kollarda, el üstünde) görülen ince damar “yıldızları” ya da bir merkezden yayılan küçük damar ge*nişlemeleridir (telanjiyektazi).
  Bunlar merkezde küçük bir atardamar ile bundan örümcek ayağı biçimin*de çevreye dağılan birçok küçük da*marcıktan oluşur. Çapları topluiğne ba*şından yarım cm’ye kadar değişebilir. Merkezlerine bastırıldığında toplarda*mar yıldızlarından farklı olarak solar*lar. Karaciğer işlevleri düzeldiğinde ise yok olurlar. “Örümceksi ben” olarak da bilinen bu oluşumların nasıl ortaya çık*tığı tam aydınlatılamamıştır. Tıpkı si*rozda avuç içlerinin kızarması gibi bun*ların da karaciğerin etkisizleştiremediği östrojen hormonunun artmasından kay*naklandığı ileri sürülmektedir. Ama bu kuramın güvenilir bir temeli yoktur.
  Deride aynca zehirli maddelere ya da alerjiye bağlı ürtiker benzeri belirti*ler ve pigment artışına bağlı koyu renk lekeler de görülebilir.
  Laboratuvar verilerinden en önemli*si idrarda ürobilin düzeyinin yüksekli*ğidir. Kandaki direkt ve indirekt bilirubin düzeyi de bir miktar artmıştır. Plazma protronıbin etkinliğinde bu aşamada önemli bir azalma yoktur. Bromsülfoftalein temizlenme hızı bir ölçüde uza*mıştır (45 dakika sonra yüzde 5-15′i ka*lır). Kanda demir düzeyi yükselebilir. Kan transaminazları bazen hafif artar, ama bazı olgularda normalin iki ya da üç katına ulaşabilir. Serum proteinleri dengesinde önemli bir bozukluk yoktur. Kanda toplam kolesterol artabilir; esterleşmiş ve toplam kolesterol arasındaki oran hemen her zaman düşmüştür


 8. Ziyaretçi
  göğüs hastalıkları uzmanına gittik flim çekilldi ve ciğerinde leke var dedi ama bize sadece kas gevşetici ve ağrı kesici verdi gönderdi bunun önemli birşey olup olmadığını merak ediyorum

 9. Ziyaretçi
  amfizem nedir eşimme doktor amfizamatöz değişiklik var demiş ,koahmıdır yada koaha çevirirmi öldürücü bir hastalıkmıdır belli bir yaşama süresimi vardır ne olur cvb yazın

 10. Asel
  Bayan Üye
  amfizem nedir eşimme doktor amfizamatöz değişiklik var demiş ,koahmıdır yada koaha çevirirmi öldürücü bir hastalıkmıdır belli bir yaşama süresimi vardır ne olur cvb yazın

  Geçmiş olsun

  Amfizem nedir?

  Akciğer yaşamımız için hayati organlarımızdan biridir. Oksijen alıp vermemizi sağlayan organlarımızdır. Amfizem; Dokularda olağan dışı hava ya da gaz bulunması, Ciğer dokularının elastikiyetlerini kaybederek fazla gerilmesinden ileri gelen solunum yetmezliğine yol açan en yaygın kronik akciğer hastalıklarından biri olarak tanımlanır

  Amfizemin sözcük anlamı, havanın, vücudun normal olarak hava içermeyen bir yerinde bulunmasıdır. Gazlı kangrende de, dokularda toplanan gazlar amfizem olarak adlandırılır. Fakat tıpta amfizem sözcüğü, en çok akciğer amfizemini belirtmek için kullanılır.

  Cerrahi amfizem nedir?
  Göğüs boşluğunda yapılan ameliyatlarda bu boşlukta bulunan dokuların arasına hava kaçması ve doku aralıklarından yararlanarak boyuna kadar yükselmesine cerrahi amfizem denilir.

  Amfizem en çok kimlerde görülür?

  Akciğer amfizemi erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

  Amfizem en çok hangi durumlarda görülür?
  Kronik bronşitte veya uzun süreden beri devam etmekte olan bir astımda.

  Amfizem'in nedenleri nelerdir?

  Akciğer amfizemi kronik bronşit, astım, akciğer veremi gibi hastalıklar sonucunda gelişebilir. Özellikle ileri yaşlarda, akciğerlerde yaygın bağdoku artışı esnekliğin yitirilmesine ve amfızeme yol açabilir. Birçok araştırma amfizeme kalıtsal bir yatkınlık olabileceğini göstermiştir. Ama bu hastalığın bilinen en önemli nedeni sigara alışkanlığıdır. Amfizem oluşumuna yol açan başlıca, etkenler şunlardır:

  1- Küçük bronş dallarının tıkanması sonucunda içerideki havanın dışarı atılamaması,

  2- Hava keseciklerinin aşırı gerilmesiyle akciğer esnekliğinin yitirilmesi,

  3- Keseciklerde biriken hava kabarcıklarının etkisiyle kesecikler arası duvarların yırtılması,

  4- Hava keseciklerinde kanın oksijen alabilmesi için gerekli yüzeyin azalması ve dolaşım direncinin artmasıyla akciğer damarlarında lezyonlar oluşması.

  Son olarak değinilen etken, uzun erimde solunum yetmezliğine yol açarak sağ kalbin yükünü artırır ve kalp yetmezliğine neden olur. Kronik amfizemde soluk alırken göğüs sürekli genişler. Akciğerler aşırı gerilmiştir. Soluk verdikten sonra akciğerlerde kalan hava miktarı artmış, zorlu soluk alıp vermede akciğere girip çıkan hava miktarı azalmıştır.

  Kronik amfizemin belirtileri nelerdir?

  1- Nefes tıkanıklığının artış göstermesi.

  2- Öksürme.

  3- Nefes nefese kalmak.

  4- Cyanosis (Oksijen eksikliğinden ciltte, dudaklarda, ve tırnaklarda meydana gelen bir mavilik).

  5- Vücudun en önemli organlarına giren oksijenin azalması.

  6- Er veya geç gelebilecek bir kalp sektesi.

  Amfizem, ölüme sebebiyet verebilir mi?

  Ciddi ölüme götüren vakalarda olabilir.

  Amfizemi önlemek için yeterli tedavi yöntemleri var mıdır?
  Evet vardır. Geç kalınmadan Bronşit, astım, sinüs enfeksiyonları, (bronşiektazi) gibi hastalıkların tedavisine hemen başlanmalıdır. Ayrıca, hasta tütün du*manı, kimyasal dumanlar ve endüstri yerlerindeki tozlardan uzak tutulmalıdır.

  Akciğer amfızemi çok tehlikeli bri hastalık mıdır?

  Yaşlılarda ve tümör tedavisi gören vücut direnci düşmüş kişilerde çok sonuçlara yol açabilir. Şeker hastalığı ve frengi tedavisi, gören, yeniden canlandırma kliniklerinde yatan ya da kronik hastalıkları olan kişiler de tehlike altındadır. Bütün bu durumlarda amfizem ölüm*le sonuçlanabilir.

  Amfizemli yaşlıların akciğer enfeksiyonlarından korunması için ne yapılmalıdır?

  Bu hastalarda grip aşısının koruyucu etkisi çok önemlidir . Aralıklarla uygulanan koruyucu antibiyotik tedavisi son yıllarda pek yararlı görülmemektedir; çünkü geniş etkili antibiyotiklerle tedavinin yan etkileri vardır. Örneğin, hastada antibiyotiklere direnç gelişebilmektedir. Grip aşısının yanı sıra sigara dumanından ve hava kirliliğinden korunma, sağlıklı bir ortamda çalışma gibi önlemler yeterli olur.

  Amfizem tedavisine yardımcı olmak için neler yapmalıyız?

  1- Sigarayı bırakın.

  2- Doktorunuzla görüşün. İlaçlarınızı doktorun söylediği şekilde kullanın.

  3- Kontrollerinizi aksatmayın.

  4- Kendinizi iyi hissetseniz bile, yılda iki kez kontrole gidin.

  5- Evin havasını temiz tutun.

  6- Vücudunuzu dinç tutun. Solunum egsersizlerini öğrenin.

  Amfizem hastalığının tedavisi nasıldır?

  Amfizemin kesin bir tedavisi yoktur. Akciğer dokusunda meydana gelen tahribatı düzeltmek mümkün olmadığı için, esas önemli olan hastalığın erken tanınması, sigara ve hava kirliliğinden uzaklaşılmasıdır. Bronş genişletici ilaçların zaman zaman yararı olabilir. Enfeksiyon dönemlerinde antibiyotik tedavisi gerekir. Her yıl grip aşısı yapılmasında büyük yarar vardır. Antripsin maddesi eksik olanlarda bu maddenin sürekli olarak verilmesi gerekir.


  ALINTI


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu


akciğerde leke,  akciğerde leke görülmesi,  akciğer lekesi,  ciğerde leke,  akciğerde leke nedir,  akciğerde leke ne demek