+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Meslek dallarıı meslek grupları karşılaştırma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Meslek dallarıı meslek grupları karşılaştırma
  meslek grupları karşılaştırma 2. Mine
  Devamlı Üye

  Meslekler  Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı ünvanın adıdır.
  meslek grupları karşılaştırma.jpg
  Genellikle her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir. Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Türkiye'de resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek vardır.

  Her bir meslek için tanım, görev alanları, genel olarak kullandığı araç ve gereçler, mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanı ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitimin süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek kuruluşları, farklı özellikler gösterir
 3. Ziyaretçi
  sözel bölümüne kac puan lazımmmmmmmmmmmmmmmmm
 4. Asel
  Bayan Üye
  sözel bölümüne kac puan lazım

  Tercih edeceğiniz bölüm ve ünv. göre puanlar değişiyor.

 5. Ziyaretçi
  ben 10 sınıf makine bölumu ogrencisiyim ama cnc ile teknik resin arasında kaldım hangısıne gitmeliyim

 6. Asel
  Bayan Üye
  Meslek Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

  Meslek seçiminde önce meslek gruplarının gözlenmesi gerekir, karşılaşılması muhtemel olumlu ve olumsuz yönlerin bilinip ona göre hareket edilmesi daha doğru olacaktır.

  "Yani ‘bir yere kapağı atayım da neresi olursa olsun’ düşüncesi ya da ‘puanım (başarı sıram) beklediğimden yüksek geldi boşa gitmesin’ diyerek size uygun olmayan yüksek puanlı bir bölümü tercih etmeniz sizi ileride başarısız ve mutsuz bir yaşam içine sürükleyebilir. Bunu önlemenin en güzel yolu ise araştırmak ve birtakım meslek dökümlerini uygulamak olur."

  Meslek seçiminde ekonomik kaygılar da alacağımız kararda etkili olacak. Genellikle en fazla kazanç sağlayacak meslekler tercih edilmeye çalışılır. Oysa her mesleğin iyi kazananı ve kazanmayanı vardır. Kişi mesleğini severek yapıyorsa zaten başarılı olur. Başarı da ardından yeterli kazancı getirir. Unutmamak gerekir ki meslek sadece ekonomik ihtiyaçları karşılama aracı değil. Kişi mesleği aracılığıyla yeteneklerini, becerilerini ortaya koyar, kapasitesini geliştirir, başarılı olur ve doyum sağlar. Meslekte yaşanılan başarısızlık ve doyumsuzluk bireyin ruh sağlığını tehdit eder. Bu tür durumları göz önünde bulundurarak meslek tercihi yapmanız gerekir.

  Bu tercihlerin yaşama etkiler neler? Hangi etkenler göz önünde tutulmalı? İşte cevapları

  MESLEK SEÇİMİNİN YAŞAMA ETKİLERİ

  Gelecekteki günlerini hangi koşullar altında geçirebileceğini belirler.
  İşimizin sürekli olup olmaması hayatımızın gidişatını ve kalitesini şekillendirir.
  Mesleki anlamda başarılı ya da başarısız bir kişi oluşumuz hayattan alacağımız hazzı ve doyumu belirler.
  Sosyal çevremizi hatta eş seçiminizi etkileyebilir.
  Hangi kentte öğrenim göreceğinizden, kentin hangi bölgesinde çalışacağımıza kadar yaşayacağımız çevreyi veya çevrenin özelliklerini ortaya koyabilir.
  Gelir düzeyimizi ve geçim tarzımızı belirler.
  Toplumdaki statümüze, çevremiz ve ailemiz ile ilişkimize yön verebilir.
  Meslek yaşamımızın tüm hayatımızdaki yerini göz önüne aldığımızda çalışma hayatımızın kalitesinin ve çalışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır. Dolayısıyla çalışma hayatında ve özel hayatımızda mutlu olmanın ilk adımı kendimize uygun meslek seçiminden geçer. Buna karşılık, seçtikleri meslek kendisini ifade etmeyen kimselerin çalışmaya karşı isteksiz, doyumsuz, yeniliklere direnen ve mesleklerini değiştirme gayreti içinde olduklarını görmekteyiz.

  İnsan hayatında böylesine önemli etkileri olan bir kararın iyice düşünülmeden verilmesi, hayal kırıklığına, mutsuzluğa ve başarısızlığa yol açar. Tüm bunların sonucunda kendini değersizleştiren ve işe yaramaz gören bireyin ruh sağlığı ve çevreyle olan iletişimi de bozulur.

  Doğru Meslek Seçimini Güçlendiren Etkenler

  Çevre baskısı nedeniyle açıkta kalma korkusuyla tercih yapma
  Aile ve toplum baskısıyla moda (popüler) mesleklere yönelme
  Meslek seçimini olayların akışına ve şansa bırakma
  Çalışma dünyası ve insanlar ile ilgili bazı yanlış genellemelere sahip olma
  Ergenlik döneminin problemleriyle (fiziksel ve psikolojik değişim) meşgul gençlerin aynı zamanda gelecek ile ilgili sağlıklı kararlar alma baskısı, kendini tanıma sürecini hızlandırmaya zorlar ki bu da zor bir süreçtir.
  Meslek seçimi rastlantısal bir olgu değil. Seçimin sağlıklı olması bireyin kendini ve meslekleri objektif olarak tanıyabilmesi, bilgi toplamasına, karar verme becerilerini geliştirebilmesine (mesleki olgunluk) bağlı.


 7. Ziyaretçi
  merhabalar ben 12. sınıf gemi yapımı öğrencisiyim sizce (gemi inşa tekniker ligi ) mi yoksa ( isg uzmanlığı ) mı. İkisi de 2 yıllık . Bilgilerinize arz ederim . şimdiden teşekkürler.

 8. Ziyaretçi
  çizimim çok iyi yeteneğimi değerlendirmek istiyorum ama bir yandan da mutfak işlerine elim yatkın grafik ve gıda bölümü arasında kaldım ikisi arasında kaldım benim yerimde siz olsanız hangi bölümü seçersiniz acil cevap verirseniz sevinirim

 9. Ziyaretçi
  ben muhasebe bölümü lise 4.sınıf öğrencisiyim. ben çok kararsızım ygs sınavına girdim ama barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kendi bölümümde mi yoksa başka bölümde mi ilerlemek daha iyidir lütfen yardımcı olurmusunuz

+ Yorum Gönder


meslekleri karşılaştırıyorum,  meslekleri karşılaştırma,  meslek karşılaştırma,  meslek karşılaştırması,  meslekleri karşılaştıralım,  mesleklerin karşılaştırılması