+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ne mutlu türküm diyene kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ne mutlu türküm diyene kompozisyon örneği
  yazılı bir kompozisyon 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Ne mutlu türküm diyene kompozisyon örneği

  Türk Milleti tarihte birçok devlet kuran; teşkilat, devlet, millet anlayışı gelişmiş ender bir millettir. Bugüne kadar kurulan Türk devletleri; esaret altında yaşamak istemedikleri ve bağımsızlık, hürriyet, vatan duyguları son derece yüksek olduğundan, ne zaman esir düşseler bunu kabullenmemiş ve nihayetinde bağımsızlıklarını yeniden kazanmışlardır. İşte Ergenekon Destanı, Türk’ün esarete, sınırlara, baskıya baş kaldırışının, özgür ruhunun ifadesidir.
  Ergenekon Destanı’yla Türk tarihinin altın kapısını araladığımızda, nice büyük başarılar karşımıza çıkar. Adeta destanlaşan Kürşad İsyanı, Çinlilere karşı verilen bağımsızlık mücadelesinin en güzel örneklerindendir. Kürşad ve beraberindeki otuz dokuz arkadaşı, bu kırk yiğit, bu kırk alperen, Türk Milletinin gönlünde ebediyen sönmeyecek bağımsızlığın ateşini yakmış oldular. Kürşad ve arkadaşlarını Ergenekon’da demir bir dağı delerken hayal ediyorum.

  Ne zaman aklıma Kırım, Kerkük, Karabağ gibi düşman elinde zulüm görenler gelse, kulaklarımda Bilge Kağan’ın “Türk Oğuz Beyleri, milleti işitin; üstte gök çökmese, altta yer delinmese Türk Milleti ilini, töreni kim bozabilir.” Sözü yankılanıp durur. İçim umutla dolar ve derim ki “Ben Ergenekon Destanı’nı yaratan bir milletin evladıyım. Durmak bana göre değil! Yürümek, gerekiyorsa dağları delmek benim işim.”
  Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu, tarihte Türk’ün adını zirveye taşıyan şanlı Türk-İslam Devletleridir. Bana göre bu iki devlet Ergenekon’daki bağımsız devlet olma, kendi topraklarında başı dik yaşama anlayışının, en güzel örnekleridir. Büyük Başbuğ Alparslan’ın Anadolu’yu Türklere yurt yapmasındaki ruh Ergenekon ruhudur. Börteçine ruhudur. Küçük bir beylikten üç kıtaya hükmeden bir imparatorluk yaratan Osman Bey’deki ruh Ergenekon ruhudur. Çağ açıp çağ kapatan; Hz. Muhammed’in “İstanbul’u fethedecek asker ne güzel asker, ne güzel kumandan.” Sözüne nail olan Fatih Sultan Mehmed’deki ruh da Ergenekon ruhudur. Peki, Kanuni Sultan Süleyman’ı Viyana kapılarına dayandıran sebep ne olabilir?

  Ergenekon yurdun adı,

  Börteçine kurdun adı,

  Dört yüz sene durdun hadi,

  Çık ey yüz bin mızrağımız.

  Dizelerini söyleyen Ziya Gökalp’in, Türk Milletinin en büyük kalesi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal’in; vatanın bağımsızlığı ve Türk Milleti’nin özgürlüğü için kanlarıyla, canlarıyla, gönülleriyle bu toprakları sulayan aziz şehitlerimizin taşıdığı ruh da Ergenekon ruhundan başkası değildir.

  Bugün bağımsızlığını kazanmış olan her Türk devleti, Ergenekon’dan çıkışın müjdecisidir. Tarih yine tekerrür etmiş, Türklük esareti kabullenmemiştir. Bağımsızlık ve hürriyet aşkı, Türk Milleti’nin gönlünü ele geçirmiştir artık. Bir Türk Azeri de olsa Türkmen de olsa, Özbek de olsa sevdası tektir: Bağımsız, özgür bir yaşam ve onurlu bir gelecek.

 3. Mine
  Devamlı Üye
  Ne mutlu türküm diyene kompozisyon


  Ne mutlu Türküm diye.Ne mutlu yaşamakta bu can böyle bir ruhi vataniyede.ne mutlu torunuyum o şehit dedemin mİrasıyım Mustafa Gazi min.Öyleya sesi hala çınlar kulağımda NE MUTLU TÜKÜM diyerek ölen onca şehidin yaralı Mehmetçiğim

  Türk olmak.Türk çocuğu olmak bu ayrıcalığı herkes yaşayamaz.Madem ben özelim vatanımla o zaman sonuna kadar müdafa etmeliyim canımla.Temel ilkem vatanım canım kanım vatanım Vatan Sağolsun uğrunadır bu canım.

  Düşündükçe göğsüm kabarır ben türk evladıyım.Öyle olmasa nerden bu delikan nerden bu hırs heyecan.Kurban olsun herşey her zerre ey Vatan

  Şimdi benki onca şehidin torunuyum onca gazinin.Gururlu Ve mutluyum Türkiyemde NE MUTLU TÜKÜM DİYENE

 4. Ziyaretçi
  bence güzel eline sağlık

 5. Ziyaretçi
  çoook teşekkür ederim işime çoook yaradııı

 6. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ben çok beğendim

+ Yorum Gönder


ne mutlu türküm diyene kompozisyon,  ne mutlu türküm diyene kompozisyon örneği,  ne mutlu türküm diyene kompozisyon örnekleri,  ne mutlu türküm diyene ile ilgili kompozisyon,  ne mutlu türküm diyene sözü ile ilgili kompozisyon,  ne mutlu turkum diyene kompozisyon