+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Akarsu dere çay ırmak neHİR TERİMLERİ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akarsu dere çay ırmak neHİR TERİMLERİ
  Akarsu dere çay ırmak neHİR TERİMLERİ 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Akarsu dere çay ırmak nehir terimleri


  Akarsu nedir

  akarsu; yeryüzünde ve yeraltında belirli bir yatak içinde, eğim boyunca sürekli ya da zaman zaman akan suların genel adı. tek sıra elmastan ya da inciden gerdanlık.

  dere nedir

  Genellikle yazın kuruyan küçük akarsu ve bunların yatağı. İki dağ arasındaki uzun çukur. Damlarda yağmur sularını toplayarak oluğa veren çinko ya da kiremit yol.


  çay nedir

  Çay, dereden büyük, ırmaktan küçük akarsuya denir. Bu sınıflandırma akarsuyun uzunluğu, genişliği ve taşıdığı su miktarına göre belirlenmektedir.


  ırmak nedir

  Deniz ve göl gibi su kütlelerine dökülen büyük akarsulara Irmak denir . Irmak sulari egimli bir yatak içinde akar . Irmaklar dag ve tepe gibi yüksek alanlardan dogar . Yamaçlardan inen yagmur ve erimis kar sulari küçük akintilar olusturur . Bunlarin bir araya gelmesiyle çay ve dere gibi küçük akarsular ortaya çikar. Küçük akarsular da birlesir ve çogalan sulariyla genis bir yatak oyarak irmak biçimini alir . Kar ve yagmur sulari kesilirse irmaklar da kurur . Irmaklarin dogdugu yere kaynak, denize döküldügü yere agiz denir. Büyük irmaklara katilan görece küçük irmaklar genellikle ''kol '' diye adlandirilir . Irmaklar akarken yataklari asindirir ve yataklarindaki verimli topraklari sürükler. Bu topraklar irmagin agzinda ya da tasan bir irmagin kiyilarinda birikir . Böylece verimli tarim arazisi olusur ."


  neHİR nedir

  Nehir, deniz ve göl gibi büyük su kütlelerine dökülen büyük akarsulardır

 3. Ziyaretçi
  Bunları öğrenmek istiyorsanız ezberleyin sınavlarda çıkar
+ Yorum Gönder


dere nedir,  dere çay ırmak nedir,  çay dere nedir,  DERE ÇAY,  dere mi büyük çay mı,  dere ve çay