+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ürtikerin ve alerjinin bitkisel çözümü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: ürtikerin ve alerjinin bitkisel çözümü

  slm oncelikle alerji ve hernesekilde hastaliktan dolayi zorda olanlara acil sifalar dilerim cumlemize allah yardimcimiz olsun.bende coktakdir alerji vardi Hemen hemen hersey alerji yapiyor ve vudumda dudaklarimda cok buyuk bir sekilde sismeler kasinti uyusma kizariklik oluyor ve 3gundur geceleri acile gidip allarji ignesi oluyordum sabaha kadar yari yariya sislikler iniyor ama kesin cosume ulasmam icin allerji testleri olmam gerekiyor ama igne ve ilaclari 1hafta 10 gun once kesmem getekiyor .igne olmassam vucudumda sislikler oluyor .brlki bir ihtimal sikintimi paylasarak bir cozum bir onerisi olan okursa yardimci olurmu umuduyla paylasmak istedim herkeze acil sifalar
  Cevap: ürtikerin ve alerjinin bitkisel çözümü frmacil sayfa 2iki Cevap: ürtikerin ve alerjinin bitkisel çözümü

 2. Asel
  Bayan Üye
  ürtikerin ve alerjinin bitkisel çözümü

  Ürtiker, ilaçlara, yiyeceklere, infeksiyonlara ve daha pek çok uyarana bağlı olarak gelişebilen ve sık karşılaşılan bir hastalıktır. Halk arasında dabaz veya kurdeşen olarak bilinir. Toplumdaki kişilerin %20′sinin, yaşamları boyunca en az bir kez ürtiker atağı geçirdiği saptanmıştır. Altı haftadan kısa süren olgulara akut ürtiker, uzun sürenlere kronik ürtiker denir. Akut ürtiker gençlerde daha sık, her iki cinste eşit olarak görülür; kronik ürtiker kadınlarda ve orta yaşta daha sıktır.

  Etyoloji:
  Ürtikerin başlıca nedenleri, ilaçlar (penisilin, aspirin, vb), yiyecekler (kuru yemişler, yumurta, balık, deniz kabukluları, çikolata, inek sütü, turuçgiller, erik, elma, çilek, domates, havuç, fasulye, mantar, et, mayalı besinler, baharatlar, kızartmalar, turşu, vb) ve hazır yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri (koruyucular, boyalar, vb.), inhalanlar (ev tozları, polenler, küfler, hayvan tüyleri-epitelleri vb.), fokal infeksiyonlar (tonsillit, farenjit, diş absesi, otit, kolesistit, piyelonefrit, vajinit vb.), parazitozlar (özellikle barsak parazitleri), böcek ısırmaları (özellikle arı sokması), tiroid hastalıkları (özellikle otoimmün olanlar), kollajenozlar (SLE, dermatomiyozit vb.), maligniteler ve fizik etkenler (dermografizm, basınç, sıcak, soğuk, kolinerjik, güneş)’tir. Stres hem bir asıl neden hem de bir kolaylaştıcı faktör olarak rol oynayabilir. Bu nedenler, hem akut hem de kronik olgular için geçerlidir. Öte yandan, akut olgulara en sık ilaçlar, yiyecekler ve akut üst solunum yolu infeksiyonları neden olur. Kronik ürtiker olgularının çoğunda etyolojik faktör saptanamaz.

  Patogenez:
  Ürtiker vazodilatasyon ve küçük damarlardan olan transüdasyon sonucu ortaya çıkar. Yukarıda sayılan nedenler, immünolojik veya non-immünolojik mekanizmalar ile ürtikere yol açar. Her iki mekanizma da mast hücreleri ve bazofillerden mediatörlerin salınımına yol açar. Ürtikerde en sık görülen immünolojik mekanizma, IgE’ye bağlı olan Tip I aşırı duyarlık reaksiyonudur. İlaç ve besinlere bağlı ürtikerlerin çoğu bu yolla ortaya çıkar. Non-immünolojik mekanizmaya örnek olarak fizik ajanların neden olduğu ürtikerler gösterilebilir; bazı ilaçlar ve besinler de bu mekanizma ile ürtikere yol açabilir.

  Klinik:

  Ürtiker, kısa zamanda kaybolan, kaşıntılı, hafifçe eritemli, ödemli papüllerle karakterlidir (4-K: Kısa zamanda kaybolma, Kaşıntı, Kızartı, Kabartı). Ürtiker papülü başlangıçta kırmızıdır, sonra ortası, ödemden dolayı, solar; deriden kabarık ve üstü düzdür. Papül, deri gerildiğinde daha belirgin hale geçer ve deri iki parmak arasına sıkıştırıldığında portakal kabuğu görünümü; ortadaki solukluk daha da belirginleşir. Papüllerin kenarları keskindir, şekilleri değişiktir, büyüklükleri 2-3 mm-30 cm çapında olabilir. Ürtikerde tek bir lezyon kısa sürede, çoğu defa bir kaç saat içinde kaybolur, ancak yeni lezyon çıkışı devam eder. Lezyonların biri batar, biri çıkar, fakat iyileşen bir bölgede en az 3-6 gün yeni papül çıkmaz. Ürtiker subkutan dokuyu da etkileyebilir, bu durumda anjioödem ortaya çıkar, göz kapakları ve dudaklar balon gibi şişer. Anjioödem mukozaları da etkileyebilir, dil şişebilir, nadiren de olsa larinks ödemi sonucu asfiksi gelişebilir. Anjioödemde lezyonların kaybolması 24 saaten uzun sürebilir.
  Ürtiker papülleri vücudun her yerine lokalize olabilir, fakat daha çok gövdeye yerleşir.
  Kaşıntı hemen daima vardır, lezyonlar yüzeyel olduğunda çok şiddetli, derin olduğunda minimaldir.
  Ürtikere gözlerde sulanma, hapşırma, nefes darlığı, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi semptomlar eşlik edebilir. Bu semptomlar, şiddetin yanı sıra allerjenin giriş yolunu gösterir. Göz, burun ve akciğer semptomları varsa, allerjen solunum yolu ile girmiştir, inhalandır. Gastrointestinal sistem semptomları varsa, sindirim yolu ile girmiştir, yiyecek veya ilaçtır.
  Künt bir cisim ile çizilme, basınç, soğuk, sıcak, güneş ışınları, egzersiz ve titreşim gibi fiziksel etkenler de ürtiker yapabilir. Böyle olgulara “fiziksel ürtiker” denir. Dermografizm, künt bir cisim ile çizilme sonucu kolaylıkla lineer ürtikeryal plakların gelişmesidir. “Kolinerjik ürtiker”, terlemeyi uyaran etkenler (sıcak, egzersiz, emosyonel stress vb.) sonucu toplu iğne başı veya mercimek büyüklüğünde ürtikeryal papüllerin gelişmesidir.
  Çoğu kişi, ısırgan otunun (deriye değinmesi sonucu gelip geçici, kaşıntılı kızartı ve kabartıların oluşacağını bilir. Ürtiker adı da bu bitkinin latince adından gelir: “Urtica”. Bir maddenin değinmesi sonucu gelişen ürtikere “kontakt ürtiker” denir. Günümüzde tıbbi eldivenlerde ve kondomlarda bulunan latekse karşı gelişen kontak ürtiker, hatta anafilaksi olguları önemli bir sorundur. Bugün, suyun bile sıcaklıktan bağımsız olarak kontakt ürtiker (akuajenik ürtiker) yapabileceğini bilinmektedir.

  Tanı:
  Ürtiker tanısı, klinik olarak tek bir lezyonun 4-K özelliğine göre konur. Lezyonlar, ağırlıklı olarak belirli vücut bölgelerini etkiliyorsa, fiziksel ürtiker akla getirilmelidir: Sütyen altı, kemer altı, avuç içleri ve ayak tabanları tutulmuşsa basınç ürtikeri; yüz, eller ve ayaklar tutulmuşsa soğuk ürtikeri; yüz, boyun, göğüs V’si, el sırtları, ön kollar ve kadınlarda bacaklar tutulmuşsa güneş ışınları sorumlu olabilir.
  Kronik ürtikerli olgularda, ürtikerin nedenlerine yönelik ayrıntılı bir öykü alınmalı ve sistemik bir fizik muayene yapılmalıdır. Eritrosit sedimentasyon hızı, tam kan sayımı, tam idrar tahlili ve dışkıda parazit aranması dışındaki laboratuvar incelemeleri rutin olarak istenmemeli, klinik bulgulara göre istenmelidir.

  Ayırıcı tanı:

  Ürtiker, kolay kolay başka bir hastalık ile karışmaz. Bununla birlikte, ürtikeryal vaskülitten ayırt edilmelidir. Ürtikeryal vaskülitte purpura vardır, lezyonlar bir günden uzun sürer ve pigmentasyon bırakır. Pigmentasyon, eritrositlerin yıkımı sonucu oluşan hemosiderine bağlıdır. Uyuz ve atopik dermatit gibi diğer kaşıntılı hastalıklarda görülen ekskoriasyonlar, bu hastalıkların ürtikerden ayırt edilmesinde önemli bir bulgudur.

  Tedavi:

  Akut ürtikerli olgularda ilaç yasağı ve sıkı perhiz (3-5 gün boyunca yalnızca haşlanmış, yağsız, salçasız, baharatsız kuzu eti, tavuk eti, patates, pirinç, havuç) uygulanmalıdır. İnfeksiyon odağı saptanırsa tedavi edilmelidir.
  İlaç olarak, ilk üç gün metil prednizolon (60 mg IM, çocuklarda 1 mg/kg), daha sonra oral H1 antihistaminik kullanılabilir. Gerekirse parenteral antihistaminikler ile tedavi desteklenebilir.
  Özellikle anjioödemli olgularda adrenalinin, 1/1000′lik solüsyonundan erişkinlerde 0.3-0.5 mg/total SC, çocuklarda 0.01 mg/kg SC kullanılmalıdır. Ülkemizde 1/1000′lik adrenalin solüsyonu, 0.25 mg adrenalin içeren 1/4′lük ampuller, 0.5 mg adrenalin içeren 1/2′lik ampuller, 1 mg adrenalin içeren 1/1′lik ampuller halinde bulunmaktadır, her üçünün de hacmi 1 ml’dir. Basitçe, erişkin bir hastaya örneğin, 1/2′lik ampulün yarısı veya tamamı yapılmalıdır, çok şiddetli olgularda, 15-30 dk sonra tekrarlanabilir.
  Kronik ürtikerin semptomatik tedavisinde temel ilaç oral antihistaminiklerdir. İlk seçenek olarak non-sedatif ve uzun etkili olanlar tercih edilmelidir. Hasta stresli ise ya da ürtiker nedeni ile uykusuzluk çekiyorsa, sedatif bir preparat; lezyonlar gün içinde sık sık yineliyorsa, kısa etkili bir preparat tedaviye eklenebilir.

 3. Ziyaretçi
  selam arkadaşlar hasta olan herkese acil şifalar diliyorum ben yaklaşık bir buçuk senedir ürtiker hastalığıyla uğraşıyorum çoğu yöntemi ve ilacı denedim ama fayda etmedi iki gün önce iyice araştırdım ve benim gibi bu rahatsızlığı olan kişilerin yazılarını okudum bir formül buldum deneyenlerde işe yaramış ben de kullandım ürtikerden eser kalmadı akşam aldım ertesi sabah uyandığımda hiçbir şey kalmamıştı sizinle de paylaşıcam inşallah iyi olursunuz
  .30 gr zerdeçal
  .30 gr çörek otu
  .30 gr ısırgan
  .30 gr şahtere bunları aktarlardan alın ve toz haline getirin aktardan rica ederseniz hepsini karıştırıp toz haline getirir sonra bu karşımı balla karıştırıp sabah akşam yiyin ben aç karınla yedim ayrıca yemeklerden önce yani kahvaltı ve akşam yemeğinden önce kuru şahtere otu ve ısırganı bir bardak kaynamış suya koyup dinlendirin aç karınla önce onu için her yemekten önce bunu içerseniz daha iyi olur hatta önce bu çayı için sonra ballı karışımı yiyin inşallah bende işe yaradığı gibi sizde de işe yarar Allah hepinize acil şifalar versin …
 4. Ziyaretçi
  Ültikerde kaşıntı olan yerlere, özellikle ev yapımı elma sirkesini elinizle veya pamukla sürdüğünüzde kaşıntının 5 dakikada geçtiğini göreceksiniz.

  bende de kaşıntı üç yıldan beri vardı, ilaçlar tedavide olumlu sonuç vermedi, ben de hacamat yaptırdım ve bir ay içinde kaşıntımda çok ciddi azalmalar oldu. kesinlikle öneririm. Ama aynı zamanda kaşıntı olan yerlere elma sirkesini sürdüğünüzde kaşıntının 5 dakikada bittiğini görecek ve rahatlayacaksınız.

 5. Ziyaretçi
  Ültikerde kaşıntı olan yerlere, özellikle ev yapımı elma sirkesini elinizle veya pamukla sürdüğünüzde kaşıntının 5 dakikada geçtiğini göreceksiniz.

  bende de kaşıntı üç yıldan beri vardı, ilaçlar tedavide olumlu sonuç vermedi, ben de hacamat yaptırdım ve bir ay içinde kaşıntımda çok ciddi azalmalar oldu. kesinlikle öneririm. Ama aynı zamanda kaşıntı olan yerlere elma sirkesini sürdüğünüzde kaşıntının 5 dakikada bittiğini görecek ve rahatlayacaksınız.

 6. Ziyaretçi
  bnde 1 yıldır war herşei herşei denedm kesn çözümü yok bnce kanın temzlenmsi gerek maydonoz suyu sahtare otu we süpürge tohumu ac karnını yiyin görüntüyü haffletiyor yeni başladm bende belki tamamı gider (inş.) tek tawsiyem ilaçlar hç bir şeklde iyi gelmiyor gecici rahatlama hepsi bnce bitkisl deneyn.

 7. Ziyaretçi
  merabalar.yardımcı olursanız sevinirim.benimde aynı sıkıntılarım var.yalnız bende polen alerjiside çoktı.bu bitkileri bal ile yemem sakıncalı olurmu

 8. IŞILAY
  Devamlı Üye
  En doğru olan doktorunuza danışmanzıdır bazı balların içine polende karıştırıldıgında en doğru bilgiye hekiminizden ulaşabilirsiniz.

 9. Ziyaretçi
  ben suan 16 yasındayım bu hastalık için çok küçüğüm tam 6 aydır hiç geçmeyen kasıntı ve kızarıklıklarla yasıyorum arkadaslarım benden cok uzaklasıo artık bununla yasamak istemiyorum zyrtec sıngulaır telfast semprex gibi ilaclar kullandım ama gecmek bilmiyo bu iğrenc hastalık annem o ballı karıımı kullanmama izin vermıyor cunku bal allerjenlerin en basında gelir diyor bende halıyle korkuyorum hastalık sebeplerinde stresten organ bozukluguna kadar cok geniş bir yelpaze var bende aile içinde sureklı stresli bi ortamdayım stresten kurtulursam azalır mı yada spor yaparak stres ve ter atarak azaltabilirmiyim. gün içinde 3 kez ilac kulllandıgım için bobreklerimde artık agrımaya basladı ara ara agrıyorlar kortızonlar desen ayrı bi dert aynaya bakınca yarım dünya gibi görünüyorum ve buda bende ekstra stres yaratıyor bu hastalıktan kurtulmam için neler yapabilirim

 10. Ziyaretçi
  Slm7 yaşından beri gitmediğim dr,prof uzman kalmadı Gün geldi portakala alerjim var sandım gün geldi soğuğa,bunun yanında vişne mandalin,limon,çilek,çikolata,salça,domates,saymay a zamanımın yetmiyeceği herşeye alerjim var . Ne yesem ne giysem heryerim şişiyo kaşınıyor.arada yok oluyo1-2ay.sonra ansızın çıkıveriyorkullanmadığım ilaç kalmadı Evde tüm antiistaminikler mevcut.en kötüsünüde geçen bahar anafilaktik şok olarak ölmeden atlattım.çok çekiyorum .ilaç kitiyle dolaşıyorum.yaşam kalitem alt üst .şimdi 42 yaşındayım.kızımdada başladı zaman zaman tekrar ediyor.bu macunu yarın denemeye başlıycam umarım düzelirim.şimdiden teşekkürler.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu


ürtiker bitkisel tedavi,  ürtikere ne iyi gelir,  antihistaminik bitkiler,  ürtikere iyi gelen bitkiler,  ürtikere iyi gelen ilaçlar,  ürtikere bitkisel çözüm