+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Boşanma davası anlaşmasız boşanma ne kadar sürer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boşanma davası anlaşmasız boşanma ne kadar sürer
  boşanma davam yaklaşık 2 senedir sürüyor cocugun veleyetini de önce anneye daha sonra sosyal hizmetlerden gelen yetkiliyle bana yani babaya verildi ama halen dava bitmedi karşı taraf boşanmada halen inatlaşıyor 2 mahkemdirde şahitleri gelmiyor önümüzdeki ay tekrar mahkeme var 2mizinde avukatı giriyor ben genelde katılıyorum karşı taraf dah hiç mahkemeye girmedi benim bütün şahitlerim hemen hemn her mahkemey geldi bu mahkeme nezamn sonuçlanır bıktım artık 2. Ziyaretçi

  6 yıla kadar sürdüğünü biliyorum
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  boşanma davası anlaşmasız boşanma ne kadar sürer


  Boşanma davasının ne kadar süreceği davanın açıldığı adliyedeki iş yoğunluğuna ve boşanma davasının türüne bağlıdır.

  Anlaşmalı boşanma davaları en kısa süren boşanma davası türüdür. Bir duruşma sonunda anlaşmalı boşanmaya karar verilir. Anlaşmalı boşanma olmayan boşanma davalarına çekişmeli boşanma davaları denir. Davacılar ve davalılar (taraflar) birbirleri hakkında farklı iddia ve talepte bulundukları için bu davalarda hakim daha fazla araştırma yapmakta ve pek çok tanık dinlemektedir. Bu durum da yargılamanın uzamasına sebep olmaktadır. Bir boşanma davası dosyasının küçük ilçelerde yılda 8-9 duruşması yapılabilirken , illerde 5-6 ya düşmektedir. İstanbul’da ise pek çok adliyede yılda 3-4 duruşma yapılabilmektedir. Küçük ilçelerde boşanma davasın duruşmaları 1 yılda biterken İstanbul’da 2 yılı bulabilmektedir. Bundan sonra çoğu zaman dosya temyiz incelemesi için Yargıtay’a gitmekte ve dosyalar tahmini 1 senede dönmektedir. Bu bilgilere göre çekişmeli bir boşanma davasının tam anlamıyla sona ermesi yaklaşık iki buçuk yılı bulmaktadır. Anlaşmalı boşanma davasında ise bu süre adliye yoğunluğuna göre 1 ila 4 ay arasında değişmektedir.

 4. Ziyaretçi
  Merhaba, benim bulduğum cevap şu şekilde, umarım faydası olur

  Boşanma davalarının süresinden bahsederken çekişmeli ve anlaşmalı boşanma ayrımı yapmak gereklidir.
  Anlaşmalı boşanma davaları, herhangi bir ihtilaf bulunmadığından genellikle davanın açılmasından sonra 1-2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.
  Taraflar temyiz isteminden vazgeçtikleri için de karar derhal kesinleşmektedir.
  Çekişmeli boşanma davalarında ise süreç biraz daha uzun sürmektedir ve her dava kendi içerisinde farklı olarak değerlendirilmektedir.
  Bu durumda davalar ortalama olarak 1 ila 1,5 yıl arasında sürmekte ve de davanın sonuçlanmasının ardından, taraflardan biri kararı temyiz etme yoluna giderse bu süreç de yaklaşık 9-10 ay sürmektedir.
  Yani ortalama itibariyle kararın kesinleşmesi 2 ila 2,5 yılı bulmaktadır. Ancak bu süreler tamamen ortalamalar dikkate alınarak ve kişisel deneyimler göz önünde bulundurularak verilmiştir.
  Her olayın sonucu farklı çıkmaktadır.+ Yorum Gönder


anlaşmasız boşanma