+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Okuyan bilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okuyan bilir
  lütfen yardım edin ben okuyanı savunuyorum ve gezenin doğru olduğunu düşünüyorum okuyan bilir hakkında bilgi verirmisiniz 2. Mine
  Devamlı Üye

  tezinle ilgili yardım ecek yorumlar

  toplumdaki yaygın kanının aksine ben çok okuyan bilir şeklinde görüş beyan etmek istiyorumAnsiklopediyi açıp bir anda dünyanın öbür ucundaki bilgilere bile ulaşabilirim,işte bu yüzden diyorum ki insan ne kadar gezerse gezsin okumakla edindiği bilgileri edinemez,buna ömrü yetmez ki..Bence bu konu sadece edindiğimiz bilgilerin akılda kalıp kalmamasıyla ilgili..gezen kişi bidaha gördüğünü unutmaz ama okuyan çabuk unutabilir,tabi bu da kişinin hafızasına bağlı bir mesele..

  çok okuyan bilir çünkü insan hayatının ancak 50 yılını gezerek gecirebilir ve bu işin maliyeti yüksek olduğu için bunu ne kadar yapabilir bilemem ayrıca gezdiğimiz yeri kayıt altına alma zorunlulumuz var yoksa akıl kağıt degilidr gezi yerinide birgün unutabliriz ama biz okursak kısa zamanda cook bilgiye sahip olabiliriz ve bunlar silinecek degilidir yani kitaptan silinmez, untursak bile yine açıp okuyabiliriz diye düşünüyorum saygılarımla

  Sorunun asıl cevabı "Bilmek'ten" ne anladığımıza bağlı. Teorik bilgileri sadece ve sadece okumakla elde edebiliriz; pratik bilgileri ise yaşıyarak ve görerek. Birisinde mantık ve düşünce neticesinde beynimize işlediğimiz, beynimize yer eden bilgiler, diğerinde duyularımızla elde ettiğimiz, duyularımız vasıtasıyla beynimize işlenen bilgiler, tecrübeler.

  Güneşin yaktığını ve bu yakma neticesinde duyulan acıları ve bu acıların niteliğini ancak canı güneşte yanan bilir. Güneşin neden yaktığını, güneşten yanan yerimizin neden acıdığını ise okuyan ve bu türden olaylarla teorik olarak uğraşan bilir. Birisi dışarıda gezerek,güneş altında kalarak, diğeri masa başında oturup okuyarak veya deneme yaparak. Bisikletin iki teker üzerinde düşmeden nasıl hareket ettiğini fizikçi bilir; bisiklete nasıl binileceğini, bisiklete binen çocuk.

  Baştaki soruya dönersek: çok gezen ve çok gören çok bilir; çok okuyan ve okudukları üzerinde kafa yoran da çok bilir. Ama bu türden bilme tek yanlıdır, eksik bir yanı vardır.

  Bence önemli olan "En çok bilme" değil "iyi bilmedir", iyi bilmeyi de teoriyi ve pratiği birleştirerek elde edebiliriz. Peki sırf teori ile veya sırf pratik ile başarıya ulaşlımaz mı? 'Ulaşılır' en üst kariyer basamağına bile çıkılır, ama buna rağmen bir eksik vardır, benim düşünceme göre.

  Not: Düşünce bilme değildir.

  okuduğunu yaşayan . yaşadığını hisseden bilir. yaşamak ve hissetmek. algılamadığımız unsurlar ister görsel ister düşünsel olsun bu algıladıklarımız nispeten bizde eğer bir heyecan bir şevk bir fikir oluşturuyorsa öğreniyoruz demektir. herkes aynı şeyi algılamaz ve hissetmez. bu yüzden gezen mi yoksa okuyan mı sorusu sık sorulan bir sorudur. saygılar.

  ÖNCE OKUMAK SONRA GEZMEK

  Bence çok okuyan bilir.
  Okumadan gezen, gezeceği yeri nereden bilir?,
  Yalnız neyi hangi kaynaktan okuduğunuz çok önemlidir.
  Gezen insan nereleri gezer?
  Seyahat esnasında ne kadar zamana ihtiyacı vardır? Gezdiği yerler hakkında enformasyon açısından okumadan ne kadar derinleşebilir?
  Okuyan bir insan neleri okur?
  Okuduklarının hayata olan etkisi ne kadar güçlüdür?
  Okuma esnasında ne kadar zamana ihtiyacı vardır?

  1-Okuyan insan, gezen insana göre bilgi sahibi olma konusunda zamanı daha ekonomik kullanabilme imkanına sahiptir.Örneğin bir kitaplıkta pek çok konuda kaynağa aynı anda zaman kaybetmeden sadece elinizi uzatarak ulaşabilirsiniz.
  2-Doğru kaynakları okuyorsa, bilgi sahibi olmada gezen insana kıyasla daha fazla derinleşir.
  3-Gezmek, gezdiğin yer hakkında okuma yapmadan gerçek amacına ulaşamaz.Gezmek, okuma eylemini tamamlayıcı nitelikte olduğu zaman ciddi bir anlam kazanır.
  4-Hayattaki her konuyu gezerek nasıl öğrenebilirsiniz?Örneğin; Hukuk, psikoloji ,matematik , din ,edebiyat , tıp ve benzeri bilim dallarını her yönü ile ve detaylı bir şekilde gezerek nasıl öğrenebilirsiniz?
 3. Ziyaretçi
  çokokuyanbilir Çünkü, okuyanın zihni Gelişir
 4. Ziyaretçi
  soğol kardeş çok teşekkür ederim

 5. Ziyaretçi
  yarın münarazamız var çok sağolun

 6. Ziyaretçi
  saol kardeşim 2 gun sonra konu anlatıcam cok yardımcı oldun

 7. Ziyaretçi
  çok teşekürler yarın münazarmız vardı ilaç gibi geldi

 8. Ziyaretçi
  valla yarın münazaram var çok iyi oldu kim yazdıysa çok teşekür ederim

 9. Ziyaretçi
  bende yarın münazaraya katılıcam çok yardımcı oldunuz bu bilgilerle onları çürütürüz


 10. Ziyaretçi
  Çok teşekkürler yarın münazaram vardı akla yatkın ve ikna edici bilgiler çok yardımcı oldunuz. tekrar teşekkürler.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu


çok okuyan bilir,  çok okuyan bilir çünkü,  çok okuyan bilir neden,  çok okuyan bilir ile ilgili yazı,  neden çok okuyan bilir,  okuyan bilir ile ilgili yazı