+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Karpal tünel ameliyatı sonrası iyileşme süresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karpal tünel ameliyatı sonrası iyileşme süresi
  14 gün önce ameliyat oldum.dikişlerim ongün sonra alındı.o zamana kadar sorun yoktu .ama ondan sonra parmaklarımı büktüğümde elektriklenmeler ve ağrılar var.bunlar normalmidir? iyileşme süresi ne kadardır?bu süre içinde elimi nasıl kullanmalıyım 2. Mine
  Devamlı Üye

  karpal tünel ameliyatı sonrası iyileşme süresi

  Ameliyattan sonra semptomlarda azalma 2-3 hafta içinde başlar. İnsizyon bölgesinde hassasiyet birkaç hafta devam edebilir.

  Dikişler alındıktan sonra fizik tedavi başlanır. Ağrı ve inflamasyonun giderilmesi ilk amaçtır. Masaj tedavisi, hassasiyetin azaltılmasında ve skar dokusu gelişimini önlemede faydalıdır. Karpal tünel içerisinde tendonların ve median sinirin rahat hareket etmesini sağlayacak egzersizler verilir.

  İyileşme arttıkça elbileği, el ve önkol kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizlere başlanılacaktır

  geçmiş olsun

 3. Ziyaretçi
  aynı süreler içinde ameliyat olmuşuz. benimki dirsekten açıldı. Dediğiniz gibi elim şiş gibi hissiz ve ağrılı bükülmüyor. Bunlar geçicek mi gercekten:(
 4. Mine
  Devamlı Üye
  yukardada denildiği gibi bu ağrılar çok acı veriyor olabilir 2-3 hafta ayrıca masaj tedavisi de etkili olacaktır ama bi doktorunuza başvurun acıması normal ama olağan dışı birşeyde olbilir geçmiş olsun

 5. Ziyaretçi
  Hem Karpal Tünel ( avuç içi ) hem de Ulnar ( Dirsek ) ameliyatımı 18 gün önce oldum. Şu anda en ufak bir ağrı ve sızlama yok. İşin ilginç yanı iki dirsek ve bir avuç içi aynı anda yapıldı.Yani; sizlerin yaşamış olduğu ameliyat sıkıntısının tam 3 katı. Kısacası, ameliyat sonrası kollarınıza ve/veya avuç içine iyi bakınız. Kendinizi yormayın ve mümkün ise 3 hafta dinlenin. Ağır kaldırmak yok, kollara ve ele yüklenmek yok. Vücut öyle güzel kendini topluyor ki hayret edersiniz. Bu arada ameliyat izlerinizi dikiş alındıktan sonra Contratubex iel yok etmeniz mümkün. Ameliyatın hemen üzerine ise en iyi ağrı kesici; Apranax Plush dır. Ameliyattan hemen sonra " izci selamı " vermeye çalışın oluyor ise her şey yolundadır.

 6. Ziyaretçi
  ben askerim ve haydarpaşa gataya sevk edildim karpal tünel sendromu(sinir sıkışması)tanısı kondu ameliyat sonrası çokmu zor oluyor iyileşme süresince bana istirahat verilirmi lütfen cevap yazın

 7. Asel
  Bayan Üye
  Karpal Tunel Sendromu Hakkında Genel Bilgi


  Karpal Tunel Sendromu, üst ekstremitedeki en yaygın tuzak nöropatisidir. Tuzak nöropatisi, omurilikten çıkan periferik sinirlerin ekstremitelere giderken yakınındaki anatomik yapılardaki oluşan basılar nedeniyle gelişen bir nevi periferik sinir yaralanmalarıdır. Median sinir ( N. Medianus ), bilek çizgisinin hemen altında
  " Karpal Tunel " içindeki seyrinde basıya uğrar.
  Genellikle orta yaşlı insanlarda görülür. Kadınlarda rastlanma oranı erkeklere nazaran 4 katı fazladır. Vakaların yarısında tutulum her iki eldedir.

  NEDENLERİ

  Travma : Çoğunlukla meslek veya hobi ile ilişkili olabilir.
  El veya bileğin sürekli tekrarlayan hareketi Örn. Marangozlar
  Alet veya diğer nesnelerin tekrarlanan kuvvetli yakalanması veya sıkıştırılması.
  El veya bileğin kaba pozisyonları, bilek ekstansiyonu, ulnar deviasyon veya özellikle zorlu bilek fleksiyonu.
  Karpal tunel üzerine direkt basınç.
  Vibrasyon yapan el aletlerinin kullanımı.
  Sistemik Durumlar :
  Diabetes Mellütis
  Hipotiroidizm
  Akromegali
  Romatoid Artrit
  Gut
  Aşırı şişmanlık
  Lokal travma
  Gebelik sırasında geçici olarak görülebilir.
  Ön kolda A - V diyaliz şantı olan hastalarda karpal tunel sendromu olasılığı fazladır.
  BULGU VE BELİRTİLER

  Karpal Tunel Sendromunda fizik muayenede çok fazla bir şey tespit edilemiyeceği için daha çok hastanın anamnezi ( hikayesi ) ve şikayetleri değerlendirilmelidir.
  Duyu bozuklukları; Karakteristik olarak hastalar geceleyin " uyuşuk el" ile uyanırlar ve el sallayarak veya sarkıtılarak veya parmakları ovalıyarak hafifletmeye çabalarlar. Uyuşukluk, baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısını kapsar. Ayrıca avuç içinde yukarıda sayılan parmaklar ile el bileği eklemi arasında kalan alanda da duyu bozuklukları hissedilir. Bazı vakalarda uyuşukluk, koldan omuza kadar yayılabilir.,
  Elde kuvvetsizlik : Özellikle el sıkma esnasında hissedilir.
  Tenar adelelerde erime : Karpal tunelin pek çok hekim tarafından biliniyor olmasından dolayı, adelelerde erime başlamadan teşhis edildiği için pek rastlanan bir belirti değildir.
  Phalen Testi : 30 - 60 saniye süre ile bileğin tam fleksiyonu ( içe bükülmesi ) ağrı ve duyu bozukluklarını artırır/ortaya çıkartır. % 80 vakada pozitiftir.
  Tinel Bulgusu : Karpal tunel üzerine hafifçe vurmak ile median sinir dağılımında parastezi ve ağrı; vakaların % 60 ında pozitiftir.
  İskemik test etme : Tansiyon aletinin manşonu ön kola yerleştirilir 30 - 60 saniye süre ile şişirilir bu esnada ağrı ve duyu kusurları oluşursa test pozitif olarak değerlendirilir.
  Karpal tunel sendromu en çok servikal radikülopati dediğimiz boyundan kaynaklanan sinir kökleri ile ilgili rahatsızlıklarla karışabilir. Örn. Boyun fıtıkları. Servikal radikülopatilerde şikayetler boyun hareketi ile artar istirahatle geçer.

  NASIL TEŞHİS EDİLİR ?

  Klinik muayenede yukarıda değinilen Phalen testi ve Tinel bulgusu fikir vermekle beraber kesin teşhis EMG ile konur. Ancak yine de % 31 e kadar vakada EMG nin normal olabileceği unutulmamalıdır.
  Laboratuvar testleri etyolojinin karanlık olduğu durumlarda önerilir. Örn. Kan şekeri diyabeti ekarte etmek için, tiroit hormon seviyeleri hipotroidi yönünden araştırılmalıdır.
  TEDAVİ

  Cerrahi Olmayan Tedavi : Kısa süreli, hafif tutulum gösteren vakalar için önerilir.
  İstirahat
  Non-steroid anti-enflamatuvar ilaçlar
  Nötral pozisyon sargıları : Tutulum hafif veya orta dereceli olduğu zaman % 50 vakada iyileşme sağlar. Hasta ağır elişi çalışmasına dönmediği sürece iyi sonuç verir. Nüks sıktır.
  Steroid enjeksiyonu : 15 ay içinde % 30 vakada nüks olabilir. Tekrarlayan enjeksiyonlar mümkündür.
  Cerrahi Tedavi : Cerrahi olmayan tedaviye dirençli vakalar için veya ciddi duyu kaybı ve tenar adelede atrofinin mevcut olduğu vakalar için uygulanır. Karpal tunel iki taraflı ise genelde daha ağrılı olan el opere edilir.

 8. Ziyaretçi
  Ben bu hafta olucam ameliyat korkuyorum vidyoda izledim sinirlerim.bozuldu cok agri oluyormu

 9. Ziyaretçi
  Merhaba ben de sinir sıkışması vardı.ondan oldum.görünüşte kolay bir ameliyat ama sonrası.biraz zor 2 haftada dikişlerinin alındı 2 gün oldu alındı daha iyiyim.ama hala imde uyuma var oda zamanla geçer dedi doktor. Fizik olmuştum önce ama fayda vermedi benim tavsiyem geç kalmadan olmanız. İlerleyin ce iyileşme süresinde zor.geçmiş olsun Rabbim derman siz dert vermesin

 10. Ziyaretçi
  Bende 15 gün önce sinir sıkışması ameliyatı oldum sağ elimden aslında her iki elimde çok zor durumdaydı yapılan EMG testindede ellerimin durumunun vahim olduğu söylendi.Çünkü geceleri ellerimi hiç hissetmez olmuştum çok ağrı yapıyordu ağlatacak derecede hemen ameliyat olmaya karar verdim ve oldum.Ameliyat basit bir ameliyat gibi görünse sonrası biraz zor çok dikkat etmek gerekiyor.Kesinlikle bir yardımcı şart.Şu an elimde uyuşma yok ama elimde elektiriklenmeler parmaklarını içe doğru fazla çekemiyorum birde avuç içinde sanki karıncalanma var.Bugün doktoruma gittim baktı gayet iyi dedi dikiş lerde almaya gerek yok estetik dikiş zaten dedi bir kaç hafta sonra şikayetlerinin geçeceğini söyledi umarım öyle olur.Lütfen ellerinizi kıymetini sağlıklı iken iyi bilin arkadaşlar hiç bir şey Allahın verdiği gibi olmuyor.Herkeze sağlık diliyorum.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


karpal tünel ameliyatı sonrası,  karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası iyileşme süreci,  karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası,  karpal tünel ameliyatı,  karpal tünel ameliyatı olanların yorumları,  sinir sıkışması ameliyatı sonrası