+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Isı yalıtımında kullanılacak malzemeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isı yalıtımında kullanılacak malzemeler
  Arkadaşlar ısı yalıtımında kullanılması gereken en uygun malzemenin hangisi olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz? eps-xps derken ben dağıldım. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  ısı yalıtımında kullanılacak malzemeler

  Soğuk iklim bölgelerinde özellikle apartmanların en üst katlarında oturanlar genellikle iyi ısınamadıklarından şikayet ederken; radyatör dilimlerinin artırılması, kazan suyu sıcaklığının yükseltilmesi önerilen çözümler içinde olmakta, bu sefer de alt katlarda oturanlar sıcaktan şikayetçi olup, pencerelerini açmaktadırlar. Sıcak iklim bölgelerinde apartmanların en üst katlarında oturanlar ise, ısınamamanın aksine; yaz aylarında evlerinde oturamayacak derecede aşırı yüksek sıcaklıktan şikayetçi olmakta, konfor arayışlarını soğutma gücü yetsin veya yetmesin her odaya koyulan klimalarla ve dolayısıyla gelen yüksek elektrik faturalarıyla sürdürmektedirler.
  Her yapı elemanı gibi çatılarımızın da; Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği (ısı yalıtımı ve yoğuşma kontrolu), Gürültü Kontrol Yönetmeliği ve Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe uygun projelendirilmesi ve yalıtım detaylandırılması;
  - kış aylarında ısı kayıplarını ve yaz aylarında ısı kazançlarını önleyerek, ısıtma ve soğutma enerjisi ihtiyacının, dolayısıyla yakıt tüketimi ve enerji giderlerinin azaltılması,
  - iç ortam ve iç yüzey sıcaklıklarının dengeli olmasını sağlayarak, terleme-küflenme gibi istenmeyen zararların önlenmesi ve iç ortam konforunun sağlanması,
  - istenmeyen dış ortam gürültüsünün yaşanılan iç ortamlarda rahatsızlık vermesinin önlenmesi,
  - yapı elemanı detaylarında kullanılan malzeme seçimi ile yaşadığımız mekanlarda yangın güvenliğinin sağlanması faydalarını kullanıcılara sunacaktır.
  Üst katlarda oturup, merkezi ısıtma yerine kombi ile münferit ısıtma yapanlar için ise, ısı kaybeden iki yüzeyinden biri olan tavanlarının yalıtılması daha da önem kazanmaktadır.
  Örneğin 3,73 W/m2K toplam ısı geçiş katsayısına sahip çatı betonarme döşemesinin 0,040 W/mK ısı iletkenlik grubundaki camyünü şilte ile 12 cm kalınlıkta yalıtılması, çatı betonarme döşemesinin toplam ısı geçiş katsayısını 0,31 W/m2K'ye düşürmektedir. Bir diğer deyişle yalıtımsız bu yapı elemanının neden olduğu 100 birimlik ısı kayıp veya kazancı, uygulanan yalıtım ile 8 birime düşmekte, 92 birim tasarruf sağlanabilmektedir. Tablo 1'de de görüldüğü üzere; yalıtım yapılırken yalıtım malzemesinin seçimi, ısı yalıtımı yanında ses yalıtımı ve yangın güvenliğini de beraberinde getirecektir.
  Unutulmamalıdır ki, bugünün çağdaş yangın mücadelesi, yapı ve yalıtım malzemelerinin doğru seçimiyle başlanan yangın güvenlik önlemlerine bağlıdır. "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"; normal bina çatılarında dıştan yangın etkisi için uçucu ateşe ve ısı yayınımına yeterli dayanımı ve A yanıcılık sınıfında malzemeleri işaret etmektedir.
  ÜrünIsı İletkenlik Grubu (W/mK)Buhar Difüzyon Direnç FaktörüEn Yüksek Kullanım Sıcaklığı (0C)UV DayanımıYanıcılık SınıfıKullanım AmacıCamyünü
  0,035-0,050
  1
  250
  +
  A- yanmaz
  Isı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği, titreşim sönümleme
  Taşyünü
  0,035-0,050
  1
  750
  +
  A- yanmaz
  Isı, ses ve yangın yalıtımı, titreşim sönümleme
  Ekstrüde Polistiren
  0,030-0,040
  80/250
  75
  -
  B1- zor alevlenici
  Isı yalıtımı
  Ekspande Polistiren
  0,035-0,040
  20/100
  75
  -
  B1- zor alevleniciB2- normal alevlenici
  Isı yalıtımı
  Poliüretan
  0,020-0,040
  30/100
  110
  -
  B1- zor alevleniciB2- normal alevlenici
  Isı yalıtımı

  Tablo 1. Yalıtım Malzemeleri Özellikleri
  Uygulamalarda dikkat edilecek en önemli husus; "Binalarda Isı Yalıtım Kuralları" esas alınarak detaylandırılmış projede yer alan yalıtım kalınlığının korunarak, sürekli bir şekilde uygulanmasının sağlanmasıdır.
  Bazı konutlarda, çatı arasının kullanılan bir çatı katı olarak değerlendirildiği ve yaşanan bir mekan olarak ısıtılıp soğutulduğu görülmektedir. Isıtma ve soğutma yapılması nedeni ile kullanılan çatı katı odalarında ısı yalıtımı da, enerji ihtiyacının sınırlandırılması ve yoğuşma kontrolu açısından ısı yalıtımı da zorunluluk olmaktadır. Çatı katlarının üzerinde kimi zaman eğimli bir betonarme döşeme bulunmakla beraber, kimi zaman da doğrudan ahşap çatı konstrüksiyonu yer almaktadır.
  Eğimli betonarme döşeme ile örtülü çatı katlarında ısı yalıtımı döşemenin üzerine uygulanmaktadır. Döşeme üzerinde, genellikle çatı altı ahşap kadronları yer aldığı için, ısı yalıtımı da bu kadronların arasına döşenir. Kadron ara mesafelerine uygun ölçüde kesilen yalıtım malzemesi, çıplak ve serbest olarak döşenir. Eğimli betonarme döşeme üzerine yapılan ısı yalıtımı uygulamasında, ısı yalıtımının dış (üst) yüzünün havalandırılması tavsiye edilir. Bu amaçla, ısı yalıtımının üstünde en az 2 cm. kalınlıkta bir hava boşluğu bırakılmalı ve bu boşluktaki havanın sirkülasyonu sağlanmalıdır. Isı yalıtım malzemesinin kalınlığından 2 cm. fazla olan ahşap kadronlarla bu boşluk elde edilebilir. Saçaktan hava girişi, mahyadanda hava çıkışı detaylandırılarak havanın sirkülasyonu sağlanabilir. Üzerine serilen su yalıtımı amaçlı örtü ardından çatı kaplaması yapılarak uygulama tamamlanır. Burada kadron yüksekliklerinin "Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına" uygun hesaplanmış ısı yalıtım malzemesi kalınlığına göre belirlenmesi, uygulamada yalıtım malzemelerinin ezilerek hesaplanan kalınlıkların altına düşülmemesi ve ek yerlerinde ısı köprülerine neden olacak boşlukların bırakılmaması dikkat edilecek hususlar arasındadır.
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  ısı yalıtımında kullanılacak malzemeler


  Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isı yalıtımı, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.  Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar.


  Isı Yalıtımında Kulllanılan Malzemeler

  Bina ve tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları şu şekildedir.

  •Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve ürün standartları:
  •Camyünü,
  •Taşyünü,
  •Ekspande Polistiren
  •Ekstrude Polistiren
  •Poliüretan
  •Fenol Köpüğü
  •Cam Köpüğü
  •Ahşap Lifli Levhalar
  •Genleştirilmiş Perlit
  •Genleştirilmiş Mantar
  •Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları:
  •Camyünü
  •Taşyünü
  •Elastomerik Kauçuk
  •Cam Köpüğü
  •Kalsiyum Silikat
  •Ekstrüde Polistiren
  •Poliüretan
  •Ekspande Polistiren
  •Polietilen Köpük
  •Fenolik Köpük
+ Yorum Gönder


mertek