+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Arı aşısı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arı aşısı hakkında bilgi
  arı aşısının güvenilirliği war mı ve ne kadar koruyor? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Arı aşısı hakkında bilgi

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Özer, gırtlakta ödem oluşması gibi ölüm riski taşıyan alerjik durumların görüldüğü kişilere, alerji aşısıyla yapılan tedavinin, 3 ile 5 yıl devam ettiğini, bu tedavi ile arı sokmasına bağlı ölüm tehlikesinden tamamen kurtulunduğunu söyledi.

  Özer, böcek sokmalarının, ağrıya bağlı alerjisi olan kişilerde, sadece sokulan bölgede kızarıklık (lokal reaksiyon) değil vücudun diğer bölgelerinde de olumsuz etkilere (sistemik reaksiyon) sebep olabildiğini belirtti.

  Arı sokmalarına bağlı sistemik reaksiyonların bazı kişilerin vücudunda bütününde olumsuz etkiye sebep olduğunu anlatan Özer, tansiyon düşmesi, bayılma ve nefes darlığı gibi etkilerin yanında gırtlakta ödem oluşması benzeri çok daha tehlikeli durumların gözlenebildiğini ifade etti.

  Bu etkilerin tümünün ise ‘arı (böcek) zehiri alerjisi’ olarak adlandırıldığını vurgulayan Özer, “Kişi kendinde böyle bir durum olduğunu bilsin ya da bilmesin, dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tür alerjisi olan kişilerin sayısı az değildir.

  Ancak arı sokmasına karşı sistemik reaksiyon alerjisi bulunan kişiler, genelde ağrıya karşı aşırı duyarlılığı olanlardır. Saydığımız olumsuzları yaşayan kişiler zaten hastanelere başvurur.

  Arı soktuğunda çevresinde yardım alacak birileri bulunmayan kişiler ise ciddi risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Kişide arı alerjisi bulunup bulunmadığı önceden tespit edilebilir.

  Fakat, Türkiye’de, yetişkinler için bu tedaviyi yapacak uzman sayısı 40 civarında Uzman gözetimi dışında alerji testi yapılması, bir kişide bu alerjinin olup olmadığını tespit etmeye yetmez” dedi.
  (Türkiye)

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Arı sokmasına karşı aşı


  Her 200 kişiden 1'i arı tarafından sokulduğunda anaflaksi atlatmaktadır.

  Her yıl 2-9 kişi anafilaktik şok nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Anafilaktik şok arı tarafından sokulduğunda kişinin girdiği ciddi durumdur.

  Genel kanının aksine eşek arısı, bal arısının 2 katı oranda ölüme neden olmaktadır.

  Ulusal Sağlık ve Klinik Uygulama Enstitüsü(Nice), yeni uygulamanın kullanılıp kullanılamayacağı konusunda karar verme aşamasında. Pharmalgen isimli ilacın onaylanacağına dair bilgiler kaydedildi.

  Düzenli enjeksiyon şeklinde uygulandığında, kişinin vücuduna bal ve eşek arısı zehrine eş değerde alerjen aşama aşama arttırılarak verilmiş oluyor. Zaman içerisinde bağışıklık sistemi de kuvvetlendirilmiş oluyor.

  Tedavinin 2 aşaması bulunuyor: Birinci evre ve 3 yıl süren koruma evresi.

  Anafilaktik reaksiyonlar, kişinin bağışıklık sistemi alerjene olması gerektiği gibi davranmadığında görülür. Ardından salgılanan histaminler kan basıncının düşmesine neden olur. Ciddi vakalarda ise solunum ve kalp durabilir.

  Önümüzdeki yıl onaylanması beklenen ilacın bal arısı ve eşek arısı zehrine karşı ciddi reaksiyon gösteren kişilerde uygulanacağı tahmin ediliyor.

  Nice'de kilinik ve halk sağlığı direktörü olan Prof. Peter Littlejohns, "Bazı kişilerin arı sokmasına karşı gösterdiği reaksiyon korkutucu ve hayatı tehdit edici boyutlarda olabilir. Önceden ciddi bir reaksiyon göstermiş kişiler gelecek konusunda büyük endişelere sahiptir.Her an sokulma tehlikesi nedeniyle hayatlarını normal bir şekilde idame ettirememektedirler. Bu nedenle Pharmalgen, etkili ve koruyucu bir tedavi yöntemi olarak umut vaadediyor," dedi.

  Anafilaksi, anında enjekte edilen adrenalin sayesinde kontrol edilebiliyor. Adrenalin, damarları daraltarak ciğerlerdeki kasları rahatlatıyor, bu sayede hava alışverişi ve kan basıncı dengelenmiş oluyor.

  Ancak bazı durumlarda anafilaktik şoka giren kişiye hemen müdahale edilemeyebiliyor. Bu tip vakalarda ciddi sorunlar ve hatta ölüm bile söz konusu olabiliyor.

+ Yorum Gönder