+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sonsuz sayı kaçtır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sonsuz sayı kaçtır?
  lütfen bu sayıyı bulun 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Sonsuz sayı kaçtır


  Sonsuz Sayı

  Sonsuz kavramı (sembolü:∞), matematiksel işlemlerde sürekli artan veya sürekli azalan anlamlarında kullanılan bir sıfattır.
  Eğer bir matematik işleminde sonsuz sonucuna ulaşılıyorsa, gerçek dünyada olmayan bir varsayım yapılmıştır. Bu gibi durumların aşılması için matematikçiler limit kavramını bulmuşlardır.
  Sonsuz kavramı, matematikte farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Fakat, aritmetikte sonsuzu diğer sayıların arasına uygun bir şekilde yerleştirmek mümkün değildir. Dört işlem kuralları tüm sayılar için geçerli iken, sonsuz da işin içine girdiği zaman bu kurallar sağlanmamaktadır.

  Sonsuz Sayısının Tarihi

  Matematikte sonsuz kavramı 19. yy sonuna kadar tam olarak bilinmiyordu; bu kavramla ilgili büyük bir karışıklık söz konusuydu. Bu karışıklık, Georg Cantor tarafından ortaya koyulan kümeler kavramının gelişmesiyle birlikte matematikte ‘"sonsuz"un ne anlama gelmesi gerektiği anlaşıldı. Buna göre, bütün sayma sayılarının oluşturduğu küme ile çift sayılar kümesi eşit büyüklüktedir örneğinden yola çıkarak sonsuzluğun tanımı şu şekilde yapılmaktadır:Alt kümelerinden birine eşit olan bir küme sonsuzdur.

 3. Ziyaretçi
  Erkekler mi kadinlar mi daha cok yasar
 4. Asel
  Bayan Üye
  Erkekler mi kadinlar mi daha cok yasar  Çoğu toplumda kadınların ortalama ömrü erkeklerden yaklaşık 10 yıl daha fazladır. Bu gerçek gelişmiş batı toplumları için de geçerlidir. Genel olarak toplumsal yaşamda yükün erkeklerde olması, erkeklerin daha stresli bir hayat yaşaması gibi nedenler açıklayıcı olarak kabul edilmektedir. Ancak pek çok hayvan türünde de dişiler erkeklere göre daha uzun yaşamaktadır. Ortalama ömrü iki yıl civarında olan deney sıçanlarında dişiler yaklaşık 5 ay daha uzun süre yaşamaktadırlar.

  Araştırmalar neredeyse tüm memelilerde dişilerin erkeklerden ortalama %10 daha uzun yaşadıklarını göstermektedir. Bu konuda son ortaya çıkan veriler ibreyi dişilik hormonu olarak kabul edilen “östrojen”e döndürmüştür. Yaşlanma ve ortalama ömrün en önemli belirleyicileri şimdilik vücutta biriken “oksitleyici” maddeler bir başka deyişle “oksijen radikalleri” olarak kabul edilmektedir. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalar, dişilerin bu “oksitleyici” maddeleri daha az ürettiği, dahası bu zararlı maddeleri ortadan kaldıran “oksitlenme önleyici” antioksidanları doğal olarak daha çok ürettiklerini göstermiştir. İki cins arasındaki bu farklılık temel olarak “östrojen”e bağlıdır. Östrojen kanda çok az miktarda bulunur ve bu hali ile güçlü bir antioksidan değildir. Ancak hücreleri uyardığında bir takım kimyasal reaksiyonlarla antioksidan enzimlerin miktarlarını artırır ve dişilerin hücreleri “oksitleyici” madde hasarından daha güçlü korunur. Erkekler bu mekanizmadan mahrumdur. Erkeklik hormonu testosteronun bu kadar etkin bir koruyuculuğa sahip değildir.

  Başka çalışmalar östrojene benzer bitkisel kimyasalların da aynı koruyucu etkiyi deney hayvanları üzerinde gösterdiğini tespit etmiştir. Östrojene benzer en önemli kimyasal maddelerden bir tanesi soyada bol miktarda bulunmaktadır. Genistein adı verilen ve soya kaynaklı olan bu östrojen benzeri maddenin de deney hayvanlarının ömrünü uzattığı gösterilmiştir.

 5. Ziyaretçi
  Hey. Merhaba benİm bİr teorİm var bence sonsuz sayi
  evrene yazilabİlecek tane 9 rakamindan oluŞabİlİr
  yanİ evren e sigacak kadar 9 yazilsa
  olabİlİr teorİmm buu

 6. Ziyaretçi
  arkadaşlar sonsuz sayı çok basit aslında hergün kullanılan bir sayı kuranı kerimdede geçen sayıdır hatta anlamak zor değil sayıları abaküste bile var okadar diyeyim georgenun dediği gibi her kümeninde aynı zamanda alt kümesidir bu sayıyı sölemiyorm ancak bu sölediklerimden yola çıkarak sayıyı bulabilirsiniz

 7. Ziyaretçi
  sonsuz sayı kaçtır bilen varmı

 8. Ziyaretçi
  ya arkadaşlar sonsuz sayı kaç

 9. Ziyaretçi
  benim teorim sonsuz sayı evrene sığacak kadar 9 yazılsa ortaya çıkabilir

 10. Ziyaretçi
  evet bu mükemmel bir şey

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu


sonsuz sayı kaçtır,  sonsuz sayı,  sonsuz sayı kac,  dünyanın sonsuz sayısı kaçtır,  sonsuz sayı nedir,  sonsus sayı kactır